ВОЛЯ НАРОДУ: громадсько-політичний портал - Історія
Воля народу: громадсько-політичний портал




 
 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
Календар
У 2022-му відзначаємо такі знаменні дати:
12 січня - 115 років з дня народження Сергія Корольова, першого головного конструктора ракетно-космічних систем (1907-1966)
17 лютого - 130-річчя з дня народження Йосифа Сліпого, глави УГКЦ (1892-1984)
18 лютого - 70-річчя з дня народження Джеймса Мейса, дослідника Голодомору в Україні (1952-2004)
22 серпня - 30-річчя передачі повноважень від УНР сучасній Україні

30 листопада - 20 років з дня створення Демократичного об'єднання "Українська Національна Рада" (УНРада)
3 грудня - 300-річчя Григорія Сковороди,  українського філософа (1722-1794)
24 грудня - 85-річчя В'ячеслава Чорновола (1937-1999)









Історія

Українській Національній Раді – 93 роки

18 жовтня 1918 p. українська парламентарна репрезентація скликала у Львові збори всіх українських послів австрійського парламенту, галицького і буковинського сеймів, представників політичних партій, духівництва та студентства Галичини та Буковини. Збори обрали Українську Національну Раду як політичного представника українського народу в Австро-Угорщині, її головою (президентом) став Є.Петрушевич.
Метою Української Національної Ради було здійснення права на самовизначення українських земель в Австро-Угорській монархії.

 

Хто автор графічного знаку гривні?

15 років тому, восени 1996 року, в Україні ввели в обіг національну валюту - гривню.
Власне, перехід країни на гривню розпочався з 25 серпня 1996 року, коли був оприлюднений Указ Президента "Про грошову реформу в Украіні". З першого ж дня дії Указу у гривні перерахували всі ціни, тарифи, оклади, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, а також банківські вклади.Протягом 15-ти днів - з 2 до 16 вересня 1996 року - в готівковому обігу одночасно використовувалися як гривні, так і купони. А після 16 вересня прийом карбованців було припинено. Курс гривні (UAH) до долара (USD) в перші дні становив 1,6.
Тривалий період, починаючи з вересня 1996 року, у гривні не було свого стилізованого графічного знаку.
 

70 років тому в Києві постала "Українська Національна Рада"

70 років тому, 5 жовтня 1941 р. в Києві з ініціативи ОУН під проводом Андрія Мельника національні політичні партії скликали Установчі Збори, які обрали громадсько-політичний центр (передпарламент) - Українську Національну Раду (УНРаду) і її президію, очолену житомирянином Миколою Величківським (на фото). На місцях утворено обласні відділи УНРади.
Але 17 листопада гітлерівський Райхскомісаріат в Україні  заборонив діяльність УНРади, заарештував керівників її місцевих філій, і до 1943 вона існувала підпільно. Також існувала Українська Національна Рада у Львові (голова — Андрій Лівицький).      Детальніше    Детальніше
 

Юліян Вассиян: філософ-воїн

Олег БАГАН, Науково-ідеологічний центр ім.Дмитра Донцова, для газети "ДЕНЬ"

55 років тому, 3 жовтня 1953 року, пішов із життя перший ідеолог ОУН Юліян Вассиян 
Юліян Вассиян (1894—1953) належить до числа найоригінальніших і щедроідейних постатей нашої культури. У чомусь нетиповий українець — самозаглиблений, навдивовижу дисциплінований у праці, по-німецьки схильний до абстракції, широко узагальнювального мислення. Його доля парадоксально поєднала в одній людині талант кабінетного філософа-вченого і підпільного революціонера-пропагатора.

 

Росія цинічно фальшує історію України

 Сергій РУДЮК, історик, для газети "День"

 Як створити образ ворога?

Першого вересня мільйони учнів та студентів Російської Федерації прийшли у навчальні заклади і розгорнули свої підручники, зокрема з історії Росії. У них вони знайдуть відомості не тільки про минуле народів, що проживають в межах РФ, але й про історію своїх сусідів, які нині живуть в незалежних державах. Ці відомості залишаться в пам’яті читачів назавжди, бо підручник — це один із небагатьох засобів масової інформації, який «працює» на десятиліття. Як стверджують науковці: «...образ інших народів або власний образ, який живе в нашій душі, залежить від того, як в дитинстві нас навчали історії. Це закарбовується на все життя».
Який же образ українського народу та його держави формують у свідомості багатонаціональної учнівської та студентської молоді Російської Федерації підручники історії, схвалені федеральним міністерством освіти ?
 

Презентація нової книги Романа Коваля в Галичині

 17 вересня 2011 р., у філармонії м. Дрогобича Львівської обл. (вул. Тараса Шевченка, буд. 22), о 17.00, а також
18 вересня 2011 р., в Львові в Меморіальному музеї “Тюрма на Лонцького” (вул. Степана Бандери, буд. 1; вхід з вул. Брюлова), о 13.00, а ще
18 вересня 2011 р., в Народному домі м. Болехова Івано-Франківської обл. (вул. Січових стрільців, буд. 12), о 18.00
відбудуться презентації нової книжки Романа Коваля “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею”.
У ній йдеться про забутого українського скульптора, художника і поета. В історію Михайло Гаврилко увійшов і як організатор війська – Українських січових стрільців, Сірої дивізії Армії УНР та повстансько-партизанського руху на Полтавщині.
 

Про 883 битви українців за волю - в одній книзі

 У Львівському історичному музеї відбулася презентація книги з інтригуючою назвою “Битви української середньовічної і ранньомодерної історії. Довідник”. Автор видання -молодий історик зі Стрия, кандидат історичних наук Віктор Мандзяк. Книга побачила світ завдяки меценатам – Благодійному фонду «Україна-Русь» (президент Ростислав Новоженець) і Благодійному фонду «Добре серце» (президент Олег Канівець).
У книзі в алфавітному порядку подано перелік місць, де відбулися військові події за участю українців. Довідник охоплює період від 527 по 1646 роки. Всього у книзі згадується 833 битви.
 

Конституція Пилипа Орлика: зв'язок із сьогоденням

 Інф. ВН

Сьогодні, в день прийняття Конституції України, варто ще раз звернутися до нашої першої Конституції - Конституції Пилипа ОРЛИКА (1710 року).
Ми без коментарів наводимо лише деякі статті цієї Конституції, які актуальні досі і звучать як послання крізь століття і дороговказ нам, нащадкам славного гетьмана.


Про важливість єдиної Української православної церкви:
 

Вийшла у світ нова книга Романа Коваля

 23 червня 2011 р. вийшла у світ нова книга Романа КОВАЛЯ “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею” 
У цей же день вона була презентована у Вінниці
У дослідженні розповідається про Михайла Гаврилка – скульптора, художника, поета, творця і чотаря УСС, повстанського отамана. Його доля тісно пов’язана з долею українців Австро-Угорщини та Російської імперії, адже в історію він увійшов не тільки як митець, а і як провісник Самостійної України та організатор війська – Українських січових стрільців і Сірої дивізії Армії УНР.
 

“Юрій Горліс-Горський” у Тернополі

 14 червня в Центральній міській бібліотеці м. Тернополя (вул. Руська, 23) для бібліотекарів міста і області відбудеться демонстрація документальної двосерійної кінострічки Романа Коваля та Олександра Домбровського “Юрій Горліс-Горський” – про боротьбу за Самостійну Україну поручника Армії УНР, осавула 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру, підпільника, політв’язня, письменника. Розпочнеться демонстрація о 16.00.
 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні3042
mod_vvisit_counterВчора3539
mod_vvisit_counterЦього тижня17067
mod_vvisit_counterМинулого тижня29023
mod_vvisit_counterЦього місяця49990
mod_vvisit_counterМинулого місяця104282
mod_vvisit_counterЗа весь час25854821