ВОЛЯ НАРОДУ: громадсько-політичний портал - Наука і освіта
Воля народу: громадсько-політичний портал




 
 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
 
 

волог.:

тиск:

вітер:

 
Календар
У 2022-му відзначаємо такі знаменні дати:
12 січня - 115 років з дня народження Сергія Корольова, першого головного конструктора ракетно-космічних систем (1907-1966)
17 лютого - 130-річчя з дня народження Йосифа Сліпого, глави УГКЦ (1892-1984)
18 лютого - 70-річчя з дня народження Джеймса Мейса, дослідника Голодомору в Україні (1952-2004)
22 серпня - 30-річчя передачі повноважень від УНР сучасній Україні

30 листопада - 20 років з дня створення Демократичного об'єднання "Українська Національна Рада" (УНРада)
3 грудня - 300-річчя Григорія Сковороди,  українського філософа (1722-1794)
24 грудня - 85-річчя В'ячеслава Чорновола (1937-1999)









Наука і освіта

Сусідня галактика - зовсім поруч

Після майже десятиліття ретельних спостережень, міжнародна науково-дослідна група астрономів виміряла відстань до сусідньої галактики Великої Магелланової Хмари найбільш точно, ніж будь-коли раніше. Про це повідомили у прес-службі Європейської Південної обсерваторії.
Нове вимірювання також покращує наше знання про швидкість розширення Всесвіту - постійну Хаббла, і є важливим кроком на шляху до розуміння природи таємничої темної енергії, котра викликає прискорення розширення. Науковці використовували телескопи обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, а також інші по всьому світі. Результати спостережень представлені у журналі Nature за 7 березня 2013.
 

Зарплати освітянам закладаються "по залишковому принципу"

Уже, мабуть, усі звикли до того, що про майбутні плани щодо чергового підвищення заробітної плати для освітян влада говорить задовго до їх здійснення. Дану тему підхоплюють ЗМІ, і вчительська зарплата стає предметом для обговорення серед багатьох українців.
Не став винятком і цей рік, а якщо конкретніше, то останні місяці року минулого. Про те, що у 2013 році "аж двічі" зростатимуть розміри зарплатні для бюджетників говорили і урядовці, і депутати від правлячих партій, і місцеве керівництво.
 

Життя на Марсі точно існувало, - вчені (ВІДЕО)

За словами представників NASA, які відповідають за місію марсоходу Curiosity на планеті, вивчення зразку кам'яної породи з Марсу свідчить, що "червоній планеті" в давнину могли жити мікроорганізми.
 "Основне запитання, на яке має відповісти місія, полягає в тому, чи були колись на Марсі умови для існування живих організмів. Із того, що ми тепер знаємо, відповідь – так", – розповів науковець програми NASA з дослідження Марсу Майкл Мейер.
 

Електроніку вшиватимуть під шкіру

Електронні татуювання, що не бояться води, тепер можуть стежити за ритмом серця під час повсякденної активності. Вчені знайшли спосіб "вдруковувати" відстежуюючі пристрої безпосередньо в шкіру пацієнта. Таким чином, люди можуть постійно відстежувати стан свого здоров'я.
 

Мозок жінок менший, а працює ефективніше

Нейробіологи з Університету Каліфорнії і Мадрида дослідили, що мозок жінок менший у порівнянні з чоловічим, проте представниці прекрасної статті використовують його ефективніше.
Більший за розміром гіпокамп у чоловіків призводить до збільшеного вмісту нейронів, що, в свою чергу, призводить до вищих розумових здібностей.
 

7 березня - День народження телефону

Телефон має свій офіційний день народження. 7 березня 1876 року Бюро патентування США зареєструвало винахід Александра Ґрегема Белла на "...метод і апарат для передачі звуку телеграфним способом...".
Александр Белл народився в Шотландії, мешкав у Лондоні, а згодом – в Канаді і США, де працював фахівцем в галузі звуку і мовлення.
Він, зокрема, розробив систему графічного пояснення звуків людям із вадами слуху.
 

Вчені виростили живе людське серце

Найважливіше досягнення медицини, здатне врятувати мільйони життів: японські генетики на чолі з російським вченим Костянтином Агладзе вперше виростили зі стовбурових клітин живе людське серце.
Це прорив не тільки для трансплантології, а й для фармацевтики: на створених таким чином органах можна буде випробовувати ліки.
Серцевий м'яз утворюється поетапно. Спочатку клітини збираються в пульсуючі розрізнені краплі, які потім самостійно без зовнішніх впливів знаходять одна одну та поєднуються в суцільну тканину.
 

Сьогодні останній день реєстрації на ЗНО

Сьогодні останній день, коли абітурієнти можуть подати документи на участь у зовнішньому незалежному оцінюванні.
"5 березня о 24 годині зупиняємо процес реєстрації, але до 19 березня буде ще можливість у тих, хто вже зареєструвався, внести зміни, якщо вони будуть їм потрібні", - зазначила Зайцева.
 

Плащ-невидимку вчені винайшли насправді

Тепер "плащ-невидимка" існує не тільки в книгах Джоан Роулінг про Гаррі Поттера.
Сінгапурський учений Бейл Джанг продемонстрував на конференції TED у Лос-Анжелесі пристрій, здатний робити предмети невидимими.
Поки що на одяг пристрій схожий дуже мало. Він являє собою невеликий прозорий чотирикутник, здатний заломлювати промені світла таким чином, що об'єкт, який перебуває за ним зникає з поля зору.
 

Apple, Google, Facebook і Mail.ru роздаватимуть по 3 млн доларів щороку

Інтернет робить життя зручнішим, але й на здоров'ї позначається не кращим чином. Можливо, тому засновник Facebook Марк Цукерберг, голова ради директорів Apple Арт Левінсон, голова Google Сергій Брін і співвласник Mail.ru Юрій Мільнер вирішили заснувати премію за досягнення в медицині.
За проривні відкриття в галузі медицини фонд під назвою Breakthrough Prize буде щорічно вручати п'ять премій по три мільйони доларів (для порівняння, Нобелівська премія в 2012 році - сумарно 1,1 млн доларів).
 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні1591
mod_vvisit_counterВчора3651
mod_vvisit_counterЦього тижня14071
mod_vvisit_counterМинулого тижня29622
mod_vvisit_counterЦього місяця5242
mod_vvisit_counterМинулого місяця126484
mod_vvisit_counterЗа весь час24285444