Співзасновник Центру журналістських розслідувань Штефан Кандя розповідає про наслідки, які матиме публікація даних офшорних фірм із Віргінських островів, версію розмови з яким публікує tvi.ua.
Це може стати бомбою, яка струсить міжнародну мережу офшорних зон.
Приблизно 19-20 квітня Міжнародний консорціум розслідувальних журналістів має намір опублікувати базу даних офшорних фірм, зареєстрованих на Британських Віргінських островах. Це крихітні тропічні острівці у Карибському басейні неподалік Куби і Пуерто-Ріко. Очікується публікація бази даних із прізвищами власників, фірм-засновників і країн походження. Тож для любителів приховувати свої кошти за кордоном можуть настати невеселі часи.

Міжнародний консорціум розслідувальних журналістів базується у Вашингтоні, а журналісти програми "Тендер News" зв’язались із його координатором по Східній Європі і співзасновником румунського Центру журналістських розслідувань Штефаном Кандею.

Публікуємо повну версію розмови зі Штефаном.

Штефан Кандя: Центр журналістських розслідувань опублікує на своєму веб-сайті базу даних з функцією пошуку, і всі матимуть змогу перевірити країни, імена людей чи компаній. Так, у цій базі даних є кілька сотень українських імен. Ми ще в процесі публікації, отже протягом наступних двох тижнів ви дізнаєтесь більше імен зі Східної Європи і не тільки.

Тендер News: Чи могли б ви сказати: нам варто очікувати чогось подібного до матеріалів Wikileaks із можливістю пошуку?

Штефан Кандя: Так, для частини матеріалів саме так. Це буде щось подібне до комерційного реєстру, де можна робити пошук по імені, компанії чи країні.

Тендер News: Хто є партнерами по розслідуванню в інших країнах? Які газети і журналістські організації отримали доступ до матеріалів?

Штефан Кандя: Наш румунський центр розслідувальної журналістики став дослідницьким вузлом по Східній Європі. Ми поділилися даними з журналістами, яких ми знаємо і з якими ми працювали раніше у різних міжнародних проектах у Східній Європі. У більшості випадків це не домовленість між Центром журналістських розслідувань і певними виданнями. Це домовленість з окремими журналістами, домовленість у мережі журналістів.

Напевно, це матиме вплив на клієнтів офшорних реєстраторів: вони подумають двічі, чи варто використовувати подібні місця

Тендер News: Яких ви очікуєте наслідків цієї публікації?

Штефан Кандя: Коли ти публікуєш якусь інформацію, ти просто повідомляєш, а вже що відбудеться потім – це уже не твоя, репортера, справа. Не знаю, напевно, це матиме вплив на клієнтів цих офшорних реєстраторів, тому що вони подумають двічі, чи їм варто використовувати подібні місця, якщо вони знають, що ці дані можуть просотатися у пресу. По-друге, це матиме вплив на журналістів, оскільки це буде зручний інструмент для журналістських розслідувань, за допомогою якого можна зрозуміти різноманітні зв’язки. Навіть незважаючи на те, що записи у базі даних завершуються приблизно серединою 2010 року. Також це матиме вплив на журналістську громаду, оскільки це новий спосіб співробітництва – великомасштабна співпраця між журналістами усього світу. Раніше ми робили міжнародні проекти, але менші, не такі значні.

Я також думаю, що це матиме наслідки у деяких країнах, оскільки прокурори чи інші дослідники використають ці підказки. Наприклад, у Румунії ми бачимо, що деякі люди були звинувачені й отримали вироки за ухиляння від сплати податків, бо вони мали таємні компанії. Звичайно, цим зацікавляться прокурори, котрі спробують дізнатися, куди пішли гроші.

Тендер News: Що було головною метою цього проекту?

Штефан Кандя: Ми публікуємо ці дані, оскільки їх було "злито" журналістам, журналісти зрозуміли, що вони становлять громадський інтерес і розпочали свою роботу. У різних країнах є різні інтереси – десь ви маєте політиків, котрі щось ховають в офшорах. В інших – скажімо так, шахраїв чи злочинців, десь іще – таємні служби. Так що обсяг впливу цієї інформації дуже широкий.

Тендер News: Чи ви сподіваєтеся, що ваша публікація вплине на світову мережу офшорних компаній? Чи ви сподіваєтесь, що публікація призведе до згортання хоча б частини офшорних компаній?

Штефан Кандя: Не думаю, що це станеться скоро. Якщо ви закриєте один податковий рай, то на його місці виникне інший податковий рай.

Звичайно, цим зацікавляться прокурори, котрі спробують дізнатися, куди пішли гроші

Тендер News: Чи ви вже помітили, як приватні особи чи держави відреагували на ваші попередні публікації? Наприклад, за день до публікації російський президент Володимир Путін заявив, що російські чиновники і компанії мають відкликати свої кошти з-за кордону і зареєструвати їх у Росії? Це пов’язано з вашою публікацією?

Штефан Кандя: Але ж це як жарт! Ви бачите з нашої публікації, як дружина першого віце-прем’єра Ігоря Шувалова використовувала ці компанії. Як інші чиновники з "Газпрому" чи інших державних компаній використовували ці офшори. Навіть державні компанії у Росії використовують офшори. Це схоже на жарт.

Але я бачу реакцію у деяких інших країнах. У Німеччині офіційні особи сказали, що вони зацікавилися цими даними, вони хочуть використати їх як підказку, щоби вести розслідування далі. Є західноєвропейські країни, які в минулому використовували такі дані. Наприклад, скандал у Ліхтенштейні, де виток інформації використали німецькі та інші спецслужби для того, щоби розшукати людей, котрі уникали сплати податків.

Але в інших випадках маємо іншу реакцію. Наприклад, в Азербайджані. Ми зробили запит майже місяць тому стосовно президента Азербайджану, тому що ми побачили, що він, його доньки і дружина задіяні у деяких секретних компаніях. Він спочатку ніяк не реагував, а тепер заявляє, що немає чого хвилюватися, оскільки доньки мають право на такі приватні структури. Отже, існує широкий спектр реакцій на публікацію, і в кожному випадку це залежить від місцевої корупції, від незалежності місцевих розслідувачів чи правоохоронців.

Тендер News: Отже це тест для місцевих слідчих і правоохоронців?

Штефан Кандя: Так, але я також добре розумію позицію приватного бізнесу, наприклад, із Росії, чому вони ховаються у подібних місцях. Це йде корінням у минуле, коли люди намагалися заховати свій бізнес, оскільки цим бізнесом цікавилися рекетири, організована злочинність. А ще місцеві бюрократи, котрі намагалися змусити їх платити хабарі.

Наталка Комарницька
 
Інф.: tvi.ua
 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити