“Удар” та Об’єднана опозиція “Батьківщина” визначилися з кандидатами, якими “пожертвують” на користь одна одній для перемоги на виборах у мажоритарних округах. “Це рішення треба було приймати ще півроку тому”, - визнав Арсеній Яценюк, голова ради Об’єднаної опозиції “Батьківщина”. Але там вважають правильним зняття кандидатів на користь опозиційних партнерів. У результаті рішень “Батьківщини” і “Удару” влада може недорахуватися понад 20 депутатів-мажоритарників, відповідно на 20 з гаком мандатів може сильнішою стати опозиція”, - прокоментував на своїй сторінці у Facebook представник Об’єднаної опозиції Анатолій Гриценко. Про це йдеться в публікації на сайті DW.DE

Чи вміє опозиція домовлятися?
Зняття 26 кандидатів у мажоритарних округах деякі експерти вже назвали заполітизованим і непрозорим. Причиною цьому став гучний скандал, коли на з’їзді партія “Удар” відкликала маловідомих і “нерейтингових” кандидатів у регіонах на користь інших опозиціонерів. Натомість лідер партії Віталій Кличко закликав своїх колег з Об’єднаної опозиції вчинити так само, але у Києві. Там він запропонував зняти відомих кандидатів, які вже кілька разів обиралися у парламент, зокрема Ксенію Ляпіну, Олександра Бригинця, Сергія Терьохіна.

На це київський міський штаб “Батьківщини” заявив про те, що Кличко зриває домовленості і звинуватив його партію у співпраці з Партією регіонів. Ксенія Ляпіна, яка нині працює в парламенті і знову балотується у 216 окрузі у Києві від Об’єднаної опозиції назвала дії “Удару” провокаційними, адже її кандидатуру на виборах “ударівці” пропонували замінити на свого Олексія Давиденка. Раніше Віталій Кличко звинувачував “Батьківщину” у веденні кулуарних домовленостей щодо спільних дій ведення виборчої кампанії.
Реверанс у бік партнерів
Пристрасті вщухли та,за запевненнями експертів, перейшли у латентну фазу. Після закінчення закритого з’їзду «Батьківщини» партія вирішила таки зняти рівноцінну кількість своїх кандидатів на користь «Удару». «Серед них і чинні депутати», - запевнив один з лідерів «Батьківщини» Олександр Турчинов, але такі і не назвав прізвищ відкликаних кандидатів. Він зазначив, що дискусія проходила достатньо важко і тепер навзаєм Об’єднана опозиція вимагає від «Удару» визначитися: чи підтримують вони програму Об'єднаної опозиції, зокрема, імпічмент президента та мораторій на продаж землі. «Цей процес посилює позиції демократичних сил під час цієї виборчої кампанії, і я сподіваюсь, що він призведе до перемоги демократичних сил», - наголосив Турчинов.

Старі граблі
Однак політологи сумніваються, що перемога демократичних сил буде легкою. Адже непорозуміння між собою та партнерами щодо узгодження кандидатів та взаємні звинувачення у непрозорості ведення виборчої кампанії негативно впливає не думку виборців, вважає директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран.

Він впевнений, що пам’ятаючи про постійні міжусобні сварки опозиційних партій у нинішньому парламенті виборці навряд чи знову захочуть проголосувати за них знову. Тож, на переконання Тарана, потенційний електорат опозиції просто не піде голосувати. “А це величезний плюс Партії регіонів. Це невміння ефективно домовлятися однозначно вплине негативно на рейтинг і “Удару” і “Батьківщини”, - вважає директор Центру політичних студій та аналітики. Він каже, що виборці втомилися від чвар опозиції та “реальної розрухи”, до якої привела країну нинішня влада. Тож люди хочуть голосувати за чесних і відповідальних політиків. “Виборці хочуть, щоб інтереси країни були вищими за особисті амбіції дорватися до влади та ділити бюджетний пиріг”, - прокоментував Deutsche Welle Віктор Таран. Натомість чи можуть це гарантувати їм партії, які позиціонують себе демократичними опозиційними силами?

Ситуативна співпраця
Нині, за словами керівника політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень Світлани Конончук, ці партії грають на зниження рейтингу свого опонента, оскільки кожна з них бореться за своє домінування у майбутньому парламенті. “Батьківщина” бореться проти Януковича, “Удар” заявляє, що хоче щось змінити в системі, у ВО Свобода взагалі набір ідей, які суттєво відрізняються від їхніх колег. Немає підстав вважати, що це буде одна опозиційна команда, хоча ситуативна спільна діяльність буде, - впевнена Світлана Конончук.

Вона вважає, що зняття кандидата від однієї опозиційної партії на користь іншої не може гарантувати проходження їх до парламенту. На її думку, кандидати яких “добровільно-примусово” зняли з виборчих перегонів ще можуть завдати проблем цим партіям, адже мажоритарники вже вклалися фінансово у свою передвиборчу кампанію і тепер мусять поступитися. “Це рішення треба було приймати ще півроку тому”, - визнав Арсеній Яценюк, голова ради Об’єднаної опозиції “Батьківщина”. Але там вважають правильним зняття кандидатів на користь опозиційних партнерів. “Виходячи з даних проведених опитувань, в результаті рішень “Батьківщини” і “Удару” влада може недорахуватися понад 20 депутів-мажоритарників, відповідно на 20 з гаком мандатів може сильнішою стати опозиція”, - прокоментував на своїй сторінці у Facebook представник Об’єднаної опозиції Анатолій Гриценко.

Лілія Гришко    DW.DE 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити