Постійна втома не проходить безслідно для організму. Порушується робота нервової системи, людина стає дратівливою, з'являються темні кола під очима, знижується працездатність, а далі - все гірше й гірше.
Наші повсякденні побутові звички нерідко призводять до того, що сил у нас стає все менше і менше. Таких звичок, як мінімум, сім: регулярне недосипання, постійні спроби схуднути за допомогою дієти, хронічні болі, звичка пити каву літрами, прийом енергетичних напоїв, нестача руху та кисню.

Перша: регулярне недосипання

За статистикою, в 60-ті роки минулого століття середньостатистична людина відводила на сон 8 годин, зараз - приблизно 6,5. Ми стали менше спати через прискорилося темпу життя, змушені займатися все більшою кількістю справ. Але окрім цього збільшилася кількість людей, які страждають розладами сну (наприклад, на фоні стресу).

Багато хто намагається компенсувати недолік сну вихідними, вдаючись до так званої "сонної булімії" - тобто, відсипаючись до середини суботи. Особливої користі це не приносить. Дослідники з Північно-західного університету (штат Ілінойс) довели, що недосип, накопичений протягом декількох днів, не можна компенсувати за один раз. Справа в тому, що брак сну протягом доби організм здатний без збитку компенсувати наступного дня. Систематичне неотримання "компенсації", протягом декількох днів поспіль, призводить до дратівливості, пригніченого стану та ожиріння.

Друга: постійні спроби схуднути за допомогою дієти

Любителів посидіти на дієті можна поділити на три групи. Одні (і їх меншина) дійсно примудряються, посидівши на дієті, попрощатися із зайвою вагою. У інших нічого не виходить - і вони залишають свої спроби обмежити свій раціон. Треті ж без сну і відпочинку підбирають собі все нові дієти або починають одну і ту ж кожного разу з початку.

Саме вони, ці наполегливі любителі дієт знаходяться в групі ризику. Вони постійно переживають почуття провини і незадоволеності за невиконані плани по схудненню, вони намагаються покарати себе все більш строгою дієтою, страждають від постійного відчуття голоду (і часто - від недоліку важливих речовин). В результаті вони знову зриваються. Як не банально, але доведеться в черговий раз повторитися: дієта повинна бути збалансованою, а спроби схуднути найуспішніші, якщо вони супроводжуються фізичним навантаженням.

Третя: хронічні болі

Деякі люди, що відчувають хронічні болі, роками відкладають візит до лікаря, керуючись міркуваннями, ніби: "Сьогодні, здається, трохи легше - може воно взагалі перестане боліти?".

Проте дослідження показують, що між пацієнтами з депресією, посттравматичним синдромом та хронічним болем є певна схожість. Це так звана дезаптаційна реакція, яка виражається в м'язовій слабкості, зниженні апетиту і лібідо, зменшенні фізичної активності, неспокійному сні і зниженні концентрації уваги. Така людина постійно відчуває себе виснаженою, і це сильно знижує якість життя.

Четверта: звичка глушити каву літрами

Чашка кави додає бадьорості, однак літр кави щодня цю бадьорість забирає. Все просто: виникає ефект звикання, для бадьорості потрібна все більша доза, яку, врешті-решт, неможливо постійно збільшувати. Крім того, споживання кофеїновмісних напоїв підсилює зневоднення. Тим, кому складно відмовитися від звички пити декілька чашок кави в день, має сенс поєднувати їх з питтям води протягом дня. Втім, тим, хто обходиться без кави, вода теж не пошкодить. Дієтологи радять пити 8 склянок води щодня.

П'ята: регулярний прийом енергетичних напоїв

"Енергетики" не повинні ставати постійним вранішнім напоєм. Приймаючи цей достатньо могутній стимулятор, людина одержує ударну дозу кофеїну, таурину і часто женьшеню. Після такої мобілізації внутрішніх резервів, організму потрібне відновлення і відпочинок. В особливій небезпеці знаходяться печінка, нервова і серцево-судинна системи. А при регулярному прийомі енергетиків відбувається звикання, і "напій» з часом бадьорить все менше і менше.

Шоста: нестача кисню

Недолік кисню від постійного перебування в задушливому приміщенні уповільнює обмін речовин і приводить до підвищеної стомлюваності. Порадою «більше гуляйте після роботи», на жаль, зможе скористатися далеко не кожен. Тому можна пошукати вихід в іншому: по-перше, існують кисневі коктейлі, а по-друге, можна змінювати техніку дихання. Протягом усього дня ми дихаємо поверхнево, роблячи неглибокі вдихи. Варто приділити хоч би декілька хвилин в день тому, щоб «продихатися», роблячи повільні глибокі вдихи, або звернутися до релаксаційної дихальної техніки.

Сьома: нестача руху

Малорухливість зовсім не призводить до економії сил: м'язи без навантаження втрачають тонус, у результаті зникає і енергія. Більше того: фізична активність знижує не тільки ризик серцево-судинних захворювань, але і ризик виникнення депресії і, як з'ясувалося, впливає на тривалість життя. Дослідники Університету Південної Кароліни протягом 12 років вели спостереження за групою з 2600 літніх людей. З'ясувалося, що фізична активність впливає на тривалість життя набагато сильніше, ніж навіть наявність нормального індексу маси тіла. Іншими словами, неважливо, повна людина або худа: якщо вона багато часу протягом дня проводить в русі, вона проживе довше.

Олександра Ізотова

Інф.: medportal.ru, фото: vkurse.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити