Літо - час не тільки відпусток, а й, як невесело жартують медики, харчових отруєнь.
Спека, вологість, антисанітарія - справжній рай для злобливих мікроорганізмів.
Звичайно, стовідсотково захистити себе від впливу навколишнього середовища можна, але ризик знайомства з персоналом інфекційної лікарні цілком реально звести до мінімуму.
Елементарні правила харчової безпеки існують і для дорослих.

Пункт перший: швидкопсувні продукти

Швидкопсувні продукти, що вимагають особливих умов зберігання і транспортування, досить часто стають причиною харчових отруєнь. М’ясні, молочні, кондитерські вироби та іже з ними повинні зберігатися в холодильних камерах, де постійно підтримується стабільно низька температура. Але влітку, особливо на ринках, це іноді буває неможливо.

Виною тому і старе обладнання, і позапланові відключення електрики, вважає начальник українського науково-методичного центру підтвердження відповідності та випробувань харчової продукції ДП «Укрметртестстандарт» Володимир Семенович. «Як Ви думаєте, в кіоску на ринку з 20-річним холодильником зможуть забезпечити умови зберігання? Я вірний, що ні. Тому, якщо Ви берете продукцію, що вимагає зберігання в холодильнику, краще купувати її в супермаркеті. Можливо, воно буде на 20-30 копійок дорожче, ніж на ринку, але у Вас буде впевненість, що воно не 2-3 рази розморожені », – радить фахівець.

Другий камінь спотикання – термін придатності «скоропорт». І йдеться навіть не про те, що недобросовісні продавці грішать перебиванием дат на упаковці. Як правило, все відбувається простіше: товар, наприклад, сир, який залежався на полиці, нарізають і упаковують в лоточки, на яких написана дата фасування, а не термін придатності.

За словами Володимира Семеновича, часом в такі лоточки потрапляє навіть не залежала, а просто прострочена продукція. Тому запаковані на виробництві продукти будуть на порядок безпечніше. І, звичайно ж, не варто ігнорувати правила зберігання «скоропорт» вдома, а прострочену або зіпсовану їжу, як би не було її шкода, оперативно викидати.

Пункт другий: Фрукти-овочі  

Про те, що ранні фрукти та овочі потенційно небезпечні, не писав хіба що лінивий журналіст. З іншого боку, жити без вітамінів теж не можна. Недавня перевірка ДП «Укрметртестстандарт» показала, що небезпечні хімікати бувають і в ранніх вітчизняних плодах, і в імпортних.

Наприклад, заморські фрукти, зокрема, персики, нектарини, обробляють фунгіцидами. Це речовини, що уповільнюють процеси гниття і запобігають появі цвілі. У ранніх українських овочах і ягодах були помічені сліди пестицидів. Втім, експерти відзначили, що хімікати могли потрапити в продукцію навіть з грунту, просоченого ними раніше. Але суті справи це не змінює і захистити споживача не можуть навіть кишенькові дозиметри.

«Всі ці кишенькові нітратоміри – це фікція, генератор випадкових чисел. Вони не мають ніякого відношення до вимірювальної техніки. Ми колись дуже уважно розглядали це питання, наші метрологи подавали на внесення до державного реєстру такі нітратоміри. Але реальної картинки вони не показують. Вихід один – брати у знайомих », – попереджає Володимир Семенович. На його думку, якихось універсальних порад тут немає.

Природно, купувати перші овочі і фрукти не варто. Безпечніше дочекатися розпалу сезону, падіння цін, відшукати відповідальних, перевірених продавців. На крайній випадок, варто хоча б питати протокол лабораторних випробувань, отоварюючись на ринку.

Пункт третій: вуличний фаст-фуд

Фаст-фуд сам по собі річ не корисна, а в літню спеку ще й відверто небезпечна. Адже ніхто не відповідає за санітарні умови, в яких готувалася шаурма, хот-доги, пиріжки та інші «знахідки» з ларька на перехресті. Походження та якість продуктів нехай послужливо домалює уява. Втім, навіть найсвіжіше і якісне м’ясо, яйця, молоко і так далі, пролежавши енну кількість часу годин під пекучим сонцем, навряд чи будуть прихильно сприйняті людським організмом.

Якщо вже так хочеться чогось шкідливого, то в ресторанах швидкого харчування хоч хтось несе відповідальність за безпеку клієнтів. Тим більше що альтернатива фаст-фуду таки існує . Нагадаємо, раніше «Багнет» публікував серію статей, присвячених станом харчової безпеки в Україні . Висновок тут, як не сумно, один – здоров’я споживача залежить від поінформованості та здорового глузду споживача. Адже нечисленні контролюючі органи контролювати ситуацію не в змозі .

Валентина Дудко

Інф.: news.chortkiv.net.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити