До 30 річниці Незалежності в Україні реалізували проєкт із творчої реконструкції голосу українського поета, прозаїка, громадського та політичного діяча Тараса Шевченка.
Про це повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ, яке допомогло команді TABASCО втілити проєкт.
"На жаль, записів мови письменника не існує, але новітні технології роблять можливим неможливе", – зазначили у міністерстві.
За даними МЗС, синтезувати голос Шевченка вдалося на основі антропометричних даних, встановлених завдяки збереженій посмертній масці Великого Кобзаря, та нейромережі й за відсутності будь-якого запису.

"Але крім фізіології голос залежить від багатьох інших факторів — звичок, способу життя, перенесених хвороб", — зауважив кандидат технічних наук Олексій Шалденко.

Група шевченкознавців протягом місяця шукала в архівах спогади сучасників Шевченка про манеру його поведінки, голос тощо. Також ініціатори проєкту зробили 3D-модель письменника і віднайшли 108 осіб, які максимально відповідали параметрам Шевченка, та за допомогою яких вдалося відтворити голос митця.

"За допомогою спеціальних алгоритмів ми визначили рівень схожості кожного кандидата із Шевченко. Багатофакторна модель скоротила вибірку до 26 кандидатів, найбільш схожих на Шевченка. На основі досліджень нейромережа обрала трьох найпрезентативніших (кандидатів)", — розповіли в TABASCО.

В агенції зазначили, що за історію свого існування цей проєкт був одним з найскладніших, "адже він об'єднує культурне ядро України з сучасними технологіями". Проєкт реалізували протягом року, до нього долучилися понад 150 фахівців (програмістів, дизайнерів, істориків, шевченкознавців).

Інф.: suspilne.mediaКоментарі