Хто в Україні багатий
Усе ж не варто говорити, що місячний дохід 300 дол на члена сім'ї - це дуже великий дохід. Це, швидше, пристойний дохід, але до реального багатства ще далеко.
Можна було б поговорити про чотирьох українських мільярдерів або про декілька тисяч українських мільйонерів, але не варто. Нехай вони самі рахують свої мільйони і мільярди. Цікаво проаналізувати інше: як розподілені доходи серед населення.

Про точні доходи населення навіть податкова не знає, а якщо б і знала, то теж не сказала б.
Тому доводиться користуватися даними Державної служби статистики, яка прискіпливо підрахувала доходи українських домогосподарств і розділила ці господарства по групах. Результати вийшли дуже цікаві і повчальні.
 
За підсумками 2012 року близько 0,3% наших сімей мають дохід менше 480 грн на одну людину. Ось це дійсно бідні сім'ї. До слова, у 2011 році їх було 0,2%, а в 2010 році 0,7%. Щось змінюється, але нешвидко і неістотно.
Тому поки без "дуже бідних" Україні не обійтися. Хоча це все тільки офіційні дані. Інших немає.
 
Близько 3,1% сімей мають дохід на одну людину близько 100 дол на місяць. Раніше ці 100 дол були солідними грошима, а тепер для нормального життя цього замало. До слова, у 2008 році сімей з таким доходом було 2,5%. Дійсно, не всі винесли уроки з кризи, а треба було б.
Найбільше у нас сімей з доходом на місяць на одну людину від 1200 грн до 1560 грн або від 150 дол до 195 дол Держстат таких сімей нарахував майже 24%. Виходить, що близько чверті українців живе на 200 дол на місяць.
Це більш реально для нашої економіки. У 2008 році людей, які задовольнялися двомастами доларів на місяць, було 21%. Завидна постійність. Швидше за все, це представники консервативного класу, які не стільки хочуть змін, скільки задовольняються тим, що є.
 
На даний момент близько 21% сімей мають дохід від 1 560 грн до 1 920 грн або 195-240 дол на людину в місяць. А ось ця група осіб дійсно зменшилася, якщо порівняти з 2008 роком. Тоді таких сімей було 32%.
У той же час за підсумками 2012 року близько 15% сімей має дохід на місяць від 240 дол до 285 дол на людину. У 2008 році таких було тільки 11,2%.
У цій ситуації криза дійсно вніс корективи. Частина людей поповнила ряди осіб, які вже мають на місяць не 240 дол, а тільки 200 дол і менше, а частина осіб рвонула далі і вже має більше доходів, ніж до кризи.
Як правило, криза і взагалі розвиток капіталістичного суспільства завжди веде до диверсифікації доходів серед членів суспільства. Добре це чи погано, можна посперечатися, але факт залишається фактом.
 
Дійсно, частина людей після кризи погіршила свій стан і тепер змушена заощаджувати, а частина людей з кризи вичавила максимум і стала багатшою, хоча ще далеко не такою багатою, як вона б хотіла.
Все ж не варто говорити, що місячний дохід 300 дол на члена родини це дуже великий дохід. Це, швидше, пристойний дохід, але до реального багатства далеко.
 
Наостанок варто згадати і про найбагатших сім'ях в Україні згідно з даними Держстату. За підсумками 2012 року в Україні поживає 4,1% сімей, де на одного члена сім'ї на місяць припадало понад 465 дол доходу. Що це за сім'ї і чим вони займаються, Держстат не вказує, і, можливо, це правильно.
Добре, що в Україні формується хоч і невеликий, але все ж клас заможних людей, які можуть забезпечити заможне життя своїм родинам. Хотілося б, щоб цей клас збільшувався, і чим швидше, тим краще.
Будь-яке суспільство стає стабільним і спокійним, якщо в ньому живуть заможні люди. Бо тільки таке суспільство можна назвати консервативним.
Країни, де багато бідних, стають "пороховою бочкою". Там популісти і пройдисвіти можуть створювати непотрібний хаос, а потім, отримавши владу, - ще більше заганяти людей у ​​злидні. Історія світу багата такими фактами.
Саме жебраки ставали головними натхненниками різних диктаторів і аферистів. Таке життя. Чим бідніша людина, тим більше він вірить в обіцянки щасливого життя, бо створювати своїми руками або головою завжди важко і не хочеться, а от повірити популістові - завжди легко і просто.

Олександр Охріменко
Інф.: epravda.com.ua

Коментарі