Янукович і Партія регіонів мають понести відповідальність за дефолт України  
Національний банк України 29 травня оприлюднив дані відносно платіжного балансу України у квітні 2013 року. Як відомо, структура платіжного балансу складається з двох основних частин – рахунку поточних операцій та рахунку операцій з капіталом та фінансових операцій. Зокрема, рахунок поточних операцій у квітні становить - 677 млн. доларів, а в підсумку за 4 місяці 2013 року - 2428 млн. доларів. В тому числі зовнішньоторговельний баланс товарів і послуг у квітні - 861 млн. доларів, а за 4 місяці - 2765 млн. доларів. Так коментує ситуацію професор, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Олег Соскін: Це означає, що українська економіка неефективна і неліквідна. Наші продукти праці на світових ринках не визнаються товарами, нам вже нема чого продавати і ніхто не купує українську продукцію. Отже, наші товари не конкурентоздатні, і наша підприємницька сфера не вміє продати їх і зайняти відповідні ринки. З другого боку, іде величезна маса імпорту, і це призводить до того, що з України вимивається валюта в мільярдних обсягах.

В той же час, структура рахунку капітальних і фінансових операцій найгірша, яку тільки можна уявити, тому що ми не експортуємо капітал, так само й до нас не приходить капітал у вигляді інвестицій, сума яких в порівнянні з попередніми роками відчутно знизилась. Падають як прямі інвестиції, так і портфельні інвестиції. Зокрема, у квітні прямих інвестицій надійшло всього 417 млн. доларів, з них 161 млн. у вигляді кредитів прямого інвестора. А портфельних інвестицій у квітні надійшло 296 млн. доларів.

Позитивне сальдо платіжного балансу, яке в квітні становить 927 млн. доларів, а в підсумку за 4 місяці 2747 млн. доларів, тримається за рахунок найгірших джерел, а саме за рахунок державних запозичень через облігації. Це сектор державного управління, який є найбільш неефективним сектором. По своїй суті це найбільш паразитичне витрачання запозиченого капіталу. Чого лише вартий приклад із боргами перед МВФ, коли Україна отримала багатомільярдні транші, але просто проїла ці гроші, і ситуація не лише не покращилася, а навпаки погіршилась,оскільки виріс державний борг, тому що уряд віддає борги МВФ лише завдяки новим запозиченням.
Крім цього, дуже ризиковану монетарну та фінансову політику проводять комерційні банки. Ці установи здійснили дуже багато запозичень, і тепер вони повинні їх повертати з відсотками. По суті банки стали пробоїною, з якої витікають народні гроші.

Тому зараз ми спостерігаємо найгіршу форму функціонування платіжного балансу, її суть полягає  в тому, що Україна не створює додаткового багатства і не притягає гроші, для його створення, а уряд та комерційні структури просто запозичують гроші на боргових ринках, і це веде  до все більшої боргової ями. Це вже призвело до того, що країна фактично перебуває у стані дефолту, вона вже не може обслуговувати свої боргові зобов’язання самостійно,а змушена щоразу брати нові борги, як на рівні державного сектора, так і на рівні комерційних банків та інших  корпоративних структур. Зокрема, одними з найбільших реципієнтів, які беруть в борг величезні маси грошей, є групи «СКМ» Ахметова, «Ітерпайп» Пінчука і «Приват» Коломойського. Така ж ситуація і з іншими комерційними структурами.

Отже, по суті, платіжний баланс перебуває у стані колапсу, і його позивне сальдо – це омана, фата моргана. Стан платіжного балансу свідчить, що в Україні неефективна економіка, і кланово-олігархічна модель державно-монополістичного капіталізму добігла кінця, вона не здатна забезпечувати не лише процес розширеного відтворення , а й процес відтворення на простій основі. Тому правляча Партія регіонів, Янукович та уряд Азарова-Арбузова мають взяти на себе політичну відповідальність. Вони повинні негайно піти у відставку, інакше країна просто загине.

Інф.: OSP-UA.INFO

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити