Про "маяки" історії і шлях у майбутнє
100-річчя Злуки — проект внутрішньо української інтеграції.
Вступаючи в рік 2019-й, "День" пропонує визначитись: які ювілейні події цього року є для нас найважливішими. При цьому можна не виокремлювати якусь одну конкретну «знакову» дату, але намітити одразу декілька «віх», які можуть бути «маяками» історії, векторами у майбутнє. Серед таких «круглих», ювілейних річниць можна, зокрема, назвати:
1. 450-річчя Люблінської унії 1569 року. Цей акт заклав підвалини могутньої історичної Речі Посполитої — як і її подальшої кризи. Про вплив на Україну годі й говорити.
2. 250 років від дня народження Івана Котляревського, автора «Енеїди», фундатора сучасної української літературної мови.
3. 200 років від дня народження Пантелеймона Куліша, видатного українського письменника, поета, мислителя, громадського діяча. Ця постать і досі непоцінована, певним чином залишаючись «у тіні» його геніального друга Тараса Шевченка.
4. 100 років «Акту Злуки» між УНР та ЗУНР.
5. 100 років від дня народження Омеляна Пріцака — визначного українського історика — сходознавця світового рівня, засновника Гарвардського інституту українських студій.
6. 100 років від дня народження Івана Лисяка-Рудницького, одного з найбільш глибоких українських істориків XX століття, політолога, публіциста, громадського діяча.
7. 20 років президентських виборів 1999 року в Україні. Трагічно втрачений шанс.
Звісно, всі перелічені дати заслуговують на шану й увагу. Проте ми все ж таки вирішили зупинитися — точніше, пильно дослідити її зміст та проекцію на сучасність — на одній. А саме: на 100-річчі Злуки — проекту внутрішньоукраїнської інтеграції.
Ми зробили цей вибір, зважаючи на передусім виняткову важливість саме такої інтеграції — єднання самих українців — як безперечної запоруки та умови інтеграції європейської, без якої всі розмови про рух до ЄС лишаться порожніми словами. І хай можна вважати саму по собі Злуку епізодом у бурхливому морі подій 1919-го, проте відзначення її 100-річчя необхідне, щоби надати імпульс об’єднанню нації й вивчити гіркі уроки історії.

Інф.: day.kyiv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити