30 червня 1941 року у Львові було проголошено відновлення Української держави, втраченої через знищення УНР московськими окупантами
Сьогодні відзначається 75-та річниця проголошення у Львові Акту відновлення Української Держави. З цієї нагоди на будинках та державних установах Львова вивісили державні прапори.
Про це повідомляє IA ZIK.
Саме 30 червня 1941 р. у будинку "Просвіти" в окупованому німцями Львові було проголошено Акт відновлення Української Держави.

Після багатоденних боїв 29 червня 1941 р. радянська влада покинула Львів. Вже наступного дня до міста вступають німці, а слідом за ними, користуючись ситуацією, до Львова прибули і похідні групи ОУН Бандери. Їхнім завданням було встановлення української влади у всіх містах України.

Цього ж дня представники українського руху скликають Українські Національні Збори у будівлі «Просвіти» на площі Ринок, на яких проголошують Акт відновлення Української Держави. На цій події були присутні понад 100 чільних представників зі всієї України, а також представник митрополита УГКЦ Андрея Шептицького отець Йосиф Сліпий, було піднято синьо-жовтий прапор.

Окрім того, на цих же зборах було обрано уряд країни – Українське Державне Правління під проводом Ярослава Стецька. Трохи згодом був організований верховний державний орган – Українська Національна Рада, яку очолив колишній голова уряду ЗУНР Кость Левицький.

Відомо, що під час зборів до «Просвіти» навідався уповноважений Вермахту в українських справах майор абверу Ганс Кох, проте незважаючи на його промову про заперечення Акту, а також небажанні Німеччини надавати Україні самостійність, зупинити захід йому не вдалося.

Проголошення акту було повною несподіванкою для німців, тому у дію була запущена вся нацистська машина для нейтралізації Бандери та ОУН. Дуже швидко інформація дійшла до Гітлера, який наказав посадити Бандеру під домашній арешт у Берліні, а також створити спеціальну комісію для розслідування справи з проголошенням Акту.
Вже з вересня 1941 р. в Україні розпочалися масові арешти та розстріли українських підпільників.

Сьогодні волиняни відзначають 75-річчя Акту відновлення Української Держави, який був проголошений 30 червня 1941 року з балкона будинку товариства “Просвіта” у Львові, а на башті Князівської гори підняли національний прапор. Львівська радіостанція сповістила населення України про Акт і передала благословення митрополита Андрея Шептицького з цієї нагоди.

Акт 30 червня 1941-го року засвідчив, що український народ є законним господарем на своїй землі й завжди стоятиме на сторожі її волі, самостійності й суверенності.

Від редакції: віддаючи шану традиціям державотворення, 24 серпня 1991 року Верховна Рада України мала б також відновити незалежність України, а не проголошувати її заново.

Коментарі