Михайло Грушевський - творець незалежної Української держави
До 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського Центральний державний архів зарубіжної україніки підготував унікальну документальну онлайн-виставку "Великий патріот: Михайло Грушевський".
В основу виставки покладено документи, які дозволяють простежити еволюцію поглядів української еміграції на цю величну постать. Виставка складається з шістьох розділів, кожен з яких розкриває певні аспекти життя та діяльності М. Грушевського.

Політичний і державний діяч, який відіграв провідну роль у творенні української незалежної держави.
Вчений, який подарував своєму народові правдиву історію, без чого неможливо усвідомити себе як націю.
Та водночас для багатьох своїх соратників – людина, яка пішла на компроміс з найлютішим ворогом вільної України – більшовицькою владою. Для нинішніх істориків є беззаперечним той факт, що рееміграція М. Грушевського не була проявом політичної наївності, а стала результатом складних процесів, зумовлених еволюцією його політичних поглядів. Але сучасники М. Грушевського, творці та члени Української Центральної Ради, кульмінаційним моментом діяльності якої було виголошення IV Універсалу, сприйняли цей крок фактично як зраду. Звідси чимало критичних, іноді доволі різких публікацій, присвячених М. Грушевському, в еміграційній періодиці 1920–поч. 1930-х рр. і повоєнного періоду.

Грушевський не був противником створення української армії. Просто він розумів, що перефарбувати колишню царську армію на українську не вийде. Водночас при ньому діяли частини Народної міліції, аналогу сучасної Національної гвардії.

Усвідомлення трагічності долі великого патріота в середовищі українців-емігрантів прийшло у зв’язку з його смертю, нез’ясовані обставини якої не залишилися не поміченими навіть за кордоном. В окремому розділі виставки розповідається про численні заходи з вшанування М. Грушевського в осередках української діаспори.

Останній розділ виставки знайомить з прижиттєвими та посмертними публікаціями праць М. Грушевського, що видавалися за кордоном.

Виставку підготовлено на основі документів архівного та довідково-інформаційного фондів ЦДАЗУ. Хронологічно документи виставки охоплюють період з 1916 р. до 2006 р.

До 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського (29 вересня 1866 – 24 листопада 1934) канал UA:Перший та Український інститут національної пам’яті створили серію відеороликів. Вони розповідають про життя видатного історика, державного діяча, літературознавця, письменника, академіка Всеукраїнської академії наук і Академії наук СРСР.
Ось деякі з цих відеороликів:Українці вважали Михайла Грушевського новітнім Шевченком, любили його і називали "Батько Грушевський".
З Днем народження, Батьку!

Інф.; ВН

Коментарі