28 вересня офіс "Радіо Свобода" в Україні провів прес-конференцію з новим чемпіоном світу у важкій та надважкій категорії Олександром Усиком
"Точність - ввічливість королів". Цей вислів, який свідчить про повагу до своїх підданих та інших гостей, що прибували до  Франції, приписують королю Франції Людовику XVIII-му. Зовсім невипадково я навів це висловлення, бо організатори конференції з невідомих причин не почали вчасно заздалегідь запланований захід.

Окрім того, було оголошено, що О.Усик став амбасадором компанії "Парі-матч" і зустріч з пресою буде проведена… російською мовою у зв'язку з трансляцією на Білорусь і Казахстан. Гадаю, що з боку організаторів така позиція неприпустима і свідчить про порушення Закону про функціювання української мови в Україні і, звичайно – про неповагу до українців.

Окрім того, сумнівно, що вони не знайшли правильного рішення. Що ж до нашої сусідки Білорусі, то українська та білоруська є мовами, на 84 відсотки спорідненими, що дає можливість зрозуміти один одного. Щодо Казахстану, то це теж питання легко вирішується: у цій країні є українська діаспора, і фахівці з української мови для своїх радіослухачів запрошують перекладача, який рідною для них мовою передає зміст розмови з чемпіоном світу.

Хотів би звернути увагу на правову сторону цього питання. Закон про функціонування української мови набрав чинності і всі громадяни мають його  виконувати, а не придумувати різні причини, щоб обійти його у будь-який спосіб, адже закон не наділив  громадян правом вільно трактувати його. Конституційний суд України дав вичерпні пояснення щодо впровадження української мови в Україні.

На прес-конференції відчувалось, що гострих питань від "акул пера" не задавалось: напевно, не хотіли псувати настрій чемпіону, який насолоджувався здобутою перемогою в нелегкій боротьбі з відомим боксером, англійцем Ентоні Джошуа. Чемпіон світу О.Усик відповідав на запитання журналістів російською, переходячи іноді на українську, незважаючи на те, що запитання до нього від журналістів надходили українською. Шкода, що і його промоутер О.Красюк, який добре володіє українською мовою, послуговувався теж російською.

Після переможного бою О.Усик висловився українською мовою, станцював частину "Гопака", підняв над головою жовто-блакитний прапор, і люди зрозуміли це так, що новоявлений чемпіон поділяє українські цінності. Одночасно Усик, здебільшого, публічно розмовляє російською і хоче відвідати родичів в окупованому Криму! Постає питання: де і коли він, Олександр Усик, справжній?!

На завершення хочу зазначити, що у свідомості багатьох громадян закарбувалось, що спорт поза політикою. Це помилкова думка громадян. Маніпулювання цим з боку відомих спортсменів не сприяє розбудові нашої держави - України!  

Микола Нагорний, спортивний оглядач порталу ВН

Коментарі