Яке церковне свято відзначають 5 травня за новим і старим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
5 травня у вірян - Світле Христове Воскресіння, Великдень. Цього ж дня за новим церковним календарем згадують святу мученицю Ірину Македонську і чудотворну ікону "Невипивана чаша".
Про звичаї, прикмети та заборони 5 травня і що відзначають у церкві за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.
5 травня 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
5 травня за новим стилем (18 травня за старим) - день пам'яті святої мучениці Ірини Македонської.
Ірина у хрещенні, а в миру - Пенелопа, жила в I столітті, в Македонії. Її батько був місцевим правителем-язичником Ліцинієм. Але дочка вирішила взяти собі в наставники християнина.
Одного разу у вікно до дівчини залетіли три птахи - голуб із олійною гілкою, орел із вінком і ворон зі змією. Її наставник дав пояснення: голуб - це символ цнотливості та смиренності, гілка оливкової гілки - Божа благодать, орел із вінком - висота духу і перемога над ворогами, ворон - страждання. До Пенелопи птахи залетіли неспроста - їй судилося пізнати все це і стати нареченою Христовою. Тоді Пенелопа попросила хрестити її й назвалася Іриною. Батько її спершу вмовляв доньку схаменутися, але не зміг переконати і велів кинути під копита коней. Вони ж кинулися на правителя і ледь не угробили його. Ірина молитвами зцілила батька, після чого він, його дружина і ще 3 тисячі свідків увірували в Христа.

Новим правителем міста став язичник Седекія - за проповідь він наказав кинути Ірину в рів зі зміями. Дівчина провела там 10 днів і залишилася неушкодженою. Ці чудеса і стійкість Ірини надихали людей, і вони теж приймали християнство. Сама ж дівчина продовжувала проповідувати та зцілювати. Одного разу в Ефесі вона отримала видіння, що незабаром помре, і пішла в печеру в горах, вхід до якої завалили каменем. Коли через 4 дні відкрили печеру, то тіла святої там не виявили.

***

Ікона Божої Матері "Невипивана чаша", пам'ять якої звершується 5 травня за новим церковним календарем, шанується як чудотворна. Вважається, що вона зцілює людей від пияцтва, наркоманії та інших страшних пристрастей. Ікону радять мати в кожному домі, де є людина, яка страждає від залежностей. Ставити образ заведено праворуч від образу Спасителя, але можна повісити й окремо - наприклад, над ліжком у людини, яка потребує порятунку.

***

5 травня 2024 року православні віряни відзначають Світле Христове Воскресіння - Великдень.
Це одне з найбільших православних свят, його дата змінюється щороку, тому однакова як для старого, так і для нового церковного календаря.
Цього дня віряни згадують чудесне воскресіння Ісуса Христа. Великдень символізує перемогу життя над смертю і святості над гріхом - Христос здобув перемогу над смертю і спокутував людські гріхи. До пришестя Спасителя двері до раю людям були зачиненими і всі - грішники і праведні - потрапляли до пекла. Але Ісус на другий день після смерті спустився в пекло і звільнив душі праведників, і для тих, хто увірував, відкрив дорогу на небеса.

Свято 5 травня за старим стилем - Світле Христове Воскресіння, день пам'яті преподобного Теодора Сікіота і Віталія.

Про що говорять прикмети на 5 травня
Прикмети цього дня говорять про погоду і врожай:
ясний і сонячний день видався - до теплого літа і багатого врожаю;
птахів не чути - погода скоро зіпсується;
блискавка в небі - до врожаю капусти.
За народними прикметами в це свято потрібно обов'язково накрити багатий стіл - тоді в домі буде благополуччя.

Що можна робити 5 травня на Великдень
За традицією в день Христового Воскресіння православні віряни йдуть на святкову церковну службу, яка починається ще з вечора. До церкви для освячення несуть паску та крашанки.
Великодні яйця дарують близьким, за народною традицією влаштовують "бій" крашанками - двоє людей стукають крашанками доти, доки шкаралупа одного не розбивається. У цьому теж закладений особливий сенс: яєчна шкаралупа символізує камінь, яким був закритий вхід до печери з тілом Христа, а биття яєць - це руйнування перепони на шляху повернення Христа у світ живих.

За народними прикметами, якщо зустрінеш цього дня нужденного, потрібно обов'язково подати милостиню - вважається, що що більше добрих справ зробиш на Великдень, то більше хорошого станеться в житті. Бажання, загадане під дзвін дзвонів на всеношній службі, обов'язково збудеться.

Що не можна робити 5 травня
У світле свято Великодня є чимало і заборон.
Вважається, що на Великдень не слід займатися хатньою роботою - прибирати, прати, чистити що-небудь, робити інші справи по дому. Неприпустимі надмірності - надмірне вживання алкоголю та гучні застілля. Не можна лихословити, пліткувати, впадати в зневіру, влаштовувати скандали. Також у день Великодня краще утриматися від поїздок на кладовища - Великдень прославляє перемогу життя над смертю. Свято найкраще провести в колі рідних і близьких.

5 травня - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Ірина, Яків.
Раніше ми публікували православний календар на травень 2024 - які будуть свята цього місяця за старим і новим стилем.

Інф.: УНІАН

Коментарі