Володимир БОГАЙЧУК
Мовне питання до Freedom House
"Чи є у звіті інформація про порушення мовних прав українськомовних українців?" - таке питання я задав президенту Freedom House Девіду Кремеру під час зустрічі, організованої книгарнею "Є" і виданням "Український тиждень" та присвяченій новому звіту організації щодо України в рамках проекту "Європейський досвід". Відповідь мене не здивувала: "У цьому звіті  - ні. У попередньому звіті говорилося про обережне ставлення до мовного питання". І далі: "Це не найпроблемніше питання, яким має займатися Верховна Рада. Адже в України є, наприклад, економічні проблеми, які є найважливіші".

Дослідник асоціації міжнародного співробітництва "Атлантична Рада " Роберт Нурік, який також брав участь у зустрічі відзначив, що мовне питання є дуже чутливим і до його вирішення треба підходити обережно: "Моє враження, як іноземця, - треба враховувати політичну чутливість та важливість цього питання. Наприклад, існує багато джерел нещодавньої напруги між Польщею та Литвою. І головною проблемою стало порушення мовних прав поляків у Литві. Люди ж, які виграють від підняття такого питання, просто ллють воду на млин росіян. На це потрібно зважати".
І далі він продовжив: "Українці якось дадуть собі раду із 17% росіян в Україні. Але проблема в тому, що ви маєте поважати права всіх людей – люди можуть говорити вдома мовою, якою хочуть, молитися кому хочуть. Уникнення етнічного конфлікту – це демократія в самому суспільстві".

Попри тон доброзичливості, який відчувався в словах керівників Freedom House, у мене залишився певний наліт стурбованості. Адже я спеціально вжив на означення українців термін "українськомовні українці". Цим я намагався конкретизувати тему і не дати можливості перевести відповідь у площину мовних прав узагалі. Частково це вдалося, хоча наведений паном Робертом Нуріком приклад порушення мовних прав поляків у Литві свідчить про протилежне.

Тож чого більше в позиції Freedom House стосовно порушення мовних прав українськомовних українців: дипломатично прихованої підтримки чи українофобії, прикритої фіговим листком демократії?
Як підмітив один розумний українець, російська демократія закінчується на кордоні з Україною.
Може, американська демократія також закінчується там, де і російська? 


Інф.: obozrevatel.com

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити