У четвер, 16 червня, в Україну приїхали одразу три впливових європейських політики
Це президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі.
Напередодні вночі політики зустрілися у польському Жешуві, звідки дісталися Києва потягом, повідомив німецький телеканал ZDF. Сьогодні в Київ приїхав також президент Румунії Клаус Йоханніс.

Спільний візит
Шольца, Драгі та Макрона привернув увагу світової преси задовго до поїздки політиків до Києва. Жоден із них ще не був в українській столиці після того, як у лютому 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну з Україною.

Водночас кожен із лідерів трьох країн раніше дав приводи для дискусій щодо їхніх висловлювань чи дій в межах міжнародної підтримки України. Німецького канцлера Олафа Шольца критикують за те, що його слова та обіцянки про постачання важкої зброї в Україну розходяться із реальним темпом та обсягами таких поставок. Французький президент Еммануель Макрон наполягає на суперечливому заклику «не принижувати» Росію і регулярно нагадує, що владі України доведеться вести переговори з РФ. Чимало критики на адресу Макрона та Шольца спровокували також їхні регулярні дзвінки Володимиру Путіну у спробах переконати його припинити війну. А італійський прем'єр Маріо Драгі та його уряд у травні запропонували власний план припинення війни в Україні, який був переданий генсеку ООН Антоніу Гутеррішу та країнам G7, проте розкритикований і в Києві, і в Москві.

Спільна прес-конференція Володимира Зеленського, Маріо Драгі, Еммануеля Макрона, Олафа Шольца та Клауса Йоханніса — відео


Головне станом на 19:20

Олаф Шольц, Еммануель Макрон та Маріо Драгі відвідують Київ одночасно з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом, їм довелося почути у столиці України звук повітряної тривоги.
Після прибуття вранці на київський вокзал та короткої зупинки в готелі всі політики відвідали зруйнований росіянами Ірпінь. Побачене там Макрон назвав «тавром варварства» російської армії, а Шольц — «символом неймовірної жорстокості та безглуздого насильства».
Ближче до 14:00 у Києві розпочалися переговори лідерів чотирьох країн ЄС із Володимиром Зеленським. Український президент прийняв їх у Маріїнському палаці. Головні теми переговорів — курс України в ЄС, зернова блокада, ситуація на фронті.

Джерело Reuters у дипломатичних колах Франції заявило, що країна розраховуватиме на перемогу України та повне відновлення її територіальної цілісності.
О 15:50 глава Офісу президента Андрій Єрмак заявив про закінчення зустрічі лідерів.
Після зустрічі президент Франції Еммануель Макрон заявив, що лідери ЄС підтримали надання Україні статусу кандидата на вступ.
Макрон також повідомив про збільшення поставок САУ Caesar в Україну з 12 до 18.

НВ слідкує за головними подіями навколо візиту Макрона, Драгі та Шольца в Київ.

19:23 Президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що український народ може розраховувати на цю країну скільки потрібно.

«1,3 мільйона українців перетнули наш кордон — здебільшого жінки і діти. Ми надали всі об'єкти для потреб освіти. Понад 2 тисячі українських дітей пішли до школи, 3 тисячі робочих місць створено для українців у моїй країні. Ми також маємо мобілізацію громадянського суспільства — разючу, небувалу підтримку України та українців. Немає сумніву в тому, що українці можуть розраховувати на румунський уряд та народ, скільки потрібно», — заявив він під час спільної прес-конференції.

Він також повідомив, що в Сучаві на повну потужність працює хаб міжнародної гуманітарної допомоги Україні. Вже було здійснено понад 40 відповідних транспортних місій.

19:16 Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Німеччина та Франція не вимагатимуть поступок від України.

«Умови переговорів та формат визначатимуться Україною. Німеччина та Франція не будуть переговорниками за спиною України, вимагатимуть поступок. Цього немає, і не буде. Ми будемо вимогливим посередником, але не вимагатимемо поступок», — сказав він, відповідаючи на запитання після зустрічі лідерів Франції, Німеччини, Італії та Румунії з президентом України Володимиром Зеленським.

При цьому, за його словами, Франція підтримуватиме канал діалогу з Росією. «Одного разу конфлікт має завершитися», — сказав він.

19:02 Водночас президент Зеленський заявив, що не впевнений, що у світі є лідер. який може змусити Путіна припинити війну, повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Я не впевнений, що у світі є лідер, який може змусити Путіна припинити війну. Я не впевнений, що сьогодні є хтось, хто готовий слухати президент Росії. Мені здається, він ухвалює рішення, а потім слухає. У режимі „спочатку робити, а потім думати“ припинити війну неможливо», — сказав він під час спільної прес-конференції.

Зеленський також підтвердив, що «коли президент Франції говорив з Путіним, у нас був контакт (з президентом Франції - ред.)».

18:58 Президент Франції Еммануель Макрон пояснив, навіщо телефонував російському диктатору Володимиру Путіну.

«Нам потрібно з деяких питань мати канал зв’язку з Росією, хоча б з питань продовольчої безпеки», — сказав він під час спільного брифінгу в Києві.

За словами французького президента, на даний момент ці переговори не приносять якогось конкретного результату, але, можливо, момент для успіху цих переговорів може настати у майбутньому.

Також, за його словами, Зеленський давав згоду на такі переговори щоразу ще з 2019 року.

18:51 Президент України заявив на спільній прес-конференції, що Україна робить все можливе для розблокування своїх морських портів.

«Але цю блокаду повинен припинити той, хто її розпочав, а саме: російський флот», — наголосив він.
Зеленський також висловив вдячність Румунії «за допомогу в транзиті Дунаєм українських вантажів, у тому числі зерна».
«Детально обговорили з присутніми лідерами — як збільшити ці спроможності», — додав він.

18:40 Зеленський під час свого виступу також заявив, що головним проявом спільної сильної позиції може бути підтримка інтеграції України в ЄС.

«​Сам хід історії Європи довів правильність позитивної відповіді ЄС на українські прагнення. Статус кандидата у члени Європейського Союзу для України може історично посилити свободу в Європі і стати одним з ключових європейських рішень першої третини XXI століття. Я вірю, що це рішення стане нашим спільним історичним успіхом», — сказав український президент на спільній прес-конференції.

Водночас він зазначив, що «ми розуміємо, що шлях у Європейський Союз — це дійсно шлях, це не один крок».

«І ми готові працювати так, щоб наша держава трансформувалась у повноправного члена Європейського Союзу. І українці вже заслужили право встати на цей шлях і отримати статус кандидата», — наголосив Зеленський.

Президент України додав, що більшість в усіх країнах Європи і загалом на континенті - підтримує європейську інтеграцію України, а в Україні також історично найвищий рівень підтримки євроінтеграції.

18:34 Макрон пообіцяв посилити військову, фінансову та гуманітарну підтримку України та пообіцяв надати мобільну ДНК-лабораторію для розслідування скоєних окупантами злочинів.

Макрон наголосив, що Франція з перших днів неспровокованої російської збройної агресії виступила з ініціативою і відправила спеціальних експертів для розслідування російських військових злочинів, які не повинні залишитися безкарними.

За його словами, мобільна лабораторія для аналізу ДНК є важливим інструментом для складної роботи складання доказів, щоби міжнародне правосуддя виконало свою роботу.

«Європа з першого дня війни стала на бік вільної та незалежної України, на бік міжнародного права, захисту принципів, прописаних у Хартії ООН, якими Росія вирішила знехтувати абсолютно свідомим і нічим не спровокованим способом… Україна може на нас розраховувати», — наголосив Макрон.

18:31 Лідери Євросоюзу за підсумками переговорів у Києві із президентом Володимиром Зеленським закликали Росію як постійного члена Ради безпеки ООН розблокувати експорт українського зерна.

«Це вимагає припинення блокади українських портів, її має припинити російський флот», — заявив на спільній прес-конференції президент Франції Еммануель Макрон.

За його словами, на зустрічі глави України, Італії, Німеччини, Румунії та Франції обговорили ініціативу генерального секретаря ООН у цьому контексті та підтримали резолюцію ООН щодо деблокади українських портів.

Макрон наголосив, що загроза світовій продовольчій безпеці є прямим наслідком російської агресії, і це ніяк не пов’язано із запровадженими європейськими санкціями.

18:27 Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Німеччина виступатиме за надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

«Ми з моїми колегами приїхали до Києва із чітким меседжем: Україна належить до європейської родини. Важливою віхою на повному передумов європейському шляху є статус кандидата на вступ до Європейського Союзу… У Європейській раді я однозначно виступатиму за єдину позицію. І Німеччина виступатиме за позитивне рішення. Це стосується також Республіки Молдова», — сказав Шольц на спільній прес-конференції.

18:23 Прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив, що мир має бути встановлений на умовах України.

«Мир має бути таким, яким його хоче Україна, і він має бути тривалим», — заявив Драгі на спільній прес-конференції.

Він наголосив, що для досягнення миру Україна має оборонятися.

Драгі також зазначив, що учасники переговорів готові сприяти проведенню розслідувань воєнних злочинів російської армії в Україні.

«Ми повністю підтримуємо і сприятимемо проведенню необхідних розслідувань для того, щоб документувати ці воєнні злочини», — сказав італійський прем'єр.

18:18 Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що його країна і надалі постачатиме зброю Україні.

«Німеччина вже давно зламала свою державну традицію: ми почали надавати Україні зброю. І ми робитимемо це і надалі, наскільки Україні буде необхідно», — сказав він на спільній прес-конференції.

Він зазначив, що в Німеччині навчають українських військових користуватись сучасним озброєнням, зокрема самохідними гаубицями та зенітними установками.

«Ми також пообіцяли, що надамо й установки IRIS (системи протиповітряної оборони IRIS-T — ред.), які захищатимуть цілі міста від повітряних нальотів. Ми також домовилися зі Сполученими Штатами та Великою Британією про те, що надаватимемо ракетні установки залпового вогню», — заявив Шольц.

18:15 Італія підтримуватиме Україну на її шляху до ЄС, заявив прем'єр країни Маріо Драгі.

«Сьогодні найголовніший меседж нашої зустрічі, що Італія хоче бачити Україну у складі Європейського Союзу. Це означає, що вона однозначно підтримуватиме Україну у статусі кандидата і надалі при вході до складу Європейського Союзу», — сказав італійський прем'єр на спільній прес-конференції.

18:10 Зеленський заявив, що Росія повинна шукати миру.

«Росія не хоче миру. Прямо у ці хвилини, коли ми знаходимось тут, у Маріїнському палаці, російські війська продовжують жорстокий наступ на Донбасі, посилюють своє угруповування на Харківщині, укріплюють плацдарми на півдні України. ​Держава-агресор повинна усвідомити, що мир не має альтернативи, і повинна почати шукати миру», — сказав він.

Президент наголосив, що Росія шукає тільки нових способів, щоб залякати Європу і захопити більше нашої землі.

18:06 Під час своєї промови за підсумками зустрічі Зеленський заявив, що Україна чекає поставок передусім важкого озброєння, сучасної реактивної артилерії і систем протиракетної оборони.

«Кожна партія такого постачання — це врятовані життя людей. І кожен день затримки або відкладених рішень — це можливість російських військових вбивати українців і руйнувати наші міста. Існує пряма залежність — чим більше потужної зброї ми отримуємо, тим швидше можемо звільняти наших людей, нашу землю. Український народ — абсолютна його більшість — чекає на звільнення всієї нашої території», — наголосив президент України.

17:47 У своїй заяві за підсумками переговорів Зеленський подякував лідерам Франції, Німеччини, Румунії та Італії за їхній візит та наголосив на важливості об'єднання.

Він також згадав, що вони почули сигнал тривоги, коли прибували на вокзал у Києві та перерахував теми переговорів, серед яких були:

продовження і посилення оборони України;
скоординованість підходів до економічної підтримки України та у післявоєнній відбудові;
аналіз спільних можливостей для протидії спричиненій РФ продовольчій кризі;
подальший санкційний тиск на Росію — сьомий санкційний пакет має бути погоджений;
майбутнє Європи і європейська інтеграція України;
поточна ситуація на передовій — на Донбасі, на півдні та на Харківщині;
ракетні удари РФ, яких було вже більше 3 тисяч, більшість з них були спрямовані проти цивільних об'єктів;
першочергові потреби України в обороні;
дипломатичні зусилля для відновлення миру та неготовність Росії до реальних переговорів і до реальних дій, спрямованих на відновлення миру;
відшкодування усіх збитків, завданих Росією — Україні.
17:34 Також Макрон заявив, що Франція передасть Україні ще шість САУ Caesar.

Загалом Франція поставить Україні 18 САУ Caesar.

«Крім уже доставлених 12 Caesar, я прийняв рішення поставити шість додаткових Caesar», — повідомив Макрон.

17:30 Франція, Німеччина, Італія та Румунія підтримали негайне надання Україні статусу кандидата в члени ЄС.

«Ми усі четверо підтримуємо статус безпосереднього кандидата у члени. Цей статус супроводжуватиметься дорожньою картою, а також враховуватиме ситуацію на Балканах та у сусідніх країнах, зокрема у Молдові», — заявив президент Франції Еммануель Макрон.

17:24 Заступник керівника Офісу президента Андрій Сибіга на своїй сторінці у Facebook опублікував заяву президента Володимира Зеленського за підсумками зустрічі з Макроном, Шольцем, Йоганнесом та Драгі.

17:11 Генсек НАТО Єнс Столтенберг прокоментував сьогоднішній візит Макрона, Шольца, Драгі та Йоханнеса до Києва на прес-конференції у Брюсселі.

«Лідери країн-членів НАТО їдуть до Києва та відвідують Україну, зустрічаються з політичним керівництвом, зустрічаються з президентом Зеленським, а також бачать звірства, які стали результатом брутальної агресії Москви та президента Путіна в Україні - я думаю, що це важливо — демонструвати солідарність, передавати чіткий політичний меседж і, звісно, отримати можливість консультуватися з політичним керівництвом у Києві», — заявив він.

Столтенберг зазначив, що альянс також «консультується з політичним керівництвом у Києві, тут у Брюсселі, у різних столицях НАТО».

«У нас був міністр Рєзніков, який вчора взяв участь у засіданні (міністрів оборони НАТО), ми також консультуємося між собою, як ми це зробили вчора під час вечері, де у нас були присутні ЄС, Фінляндія та Швеція та обговорювали подальшу підтримку України», — уточнив генсек.

У відповідь на питання про перспективу членства України в організації Столтенберг повторив тезу, яку він озвучив у 15 червня, відповідаючи на таке саме питання: «Наш фокус зараз на підтримці України, на наданні військової, летальної та нелетальної підтримки, а також на побудові можливостей, допомоги модернізувати на більш тривалий термін інституції безпеки та оборони України».

17:01 Президент Румунії Клаус Йоганніс після відвідування Ірпеня закликав притягнути російських злочинців до відповідальності на своїй сторінці у Twitter.

«Немає слів, щоб описати немислиму людську трагедію та жахливі руйнування, які сьогодні ми побачили в Ірпені. Я рішуче відновлюю свій заклик, щоб усіх російських злочинців притягнули до відповідальності відповідно до міжнародного кримінального правосуддя, яке Румунія повністю підтримує», — сказано у повідомленні Йоганніса.

16:50 Під час візиту до зруйнованого окупаційними військами Ірпеня прем'єр Італії Маріо Драгі пообіцяв «відбудувати все», передає ТСН.

«Ми все відбудуємо. Знищили садочки, знищили дитячі сади. Все буде відновлено. Вони (українці. — ред.) вже почали. Вони точно знають, де перебувають об'єкти, які потрібно перебудувати. У кожної сім'ї є застосунок, де вони описують, що сталося, і вони вже в дуже просунутому стані», — сказав він журналістам.

Зазначається, що під час його візиту до Ірпеня про відбудову з ним говорили місцеві жителі.

«Слова болю, надії, а також про те, що вони хочуть робити в майбутньому», — розповів про це спілкування італійський лідер.

16:18 Тим часом Європейський соціально-економічний комітет підтримав надання Україні статусу кандидата в ЄС, повідомляє Укрінформ.

Також він ухвалив рекомендації для європейських інституцій та урядів країн-членів ЄС щодо надання Україні допомоги у повоєнному відновленні.

Рішення підтримали 200 депутатів — майже всі, хто взяв участь у пленарному засіданні комітету.

«ЄЕСК закликає Європейську раду надати Україні статус кандидата на членство в ЄС на зустрічі 23−24 червня 2022 року. Статус кандидата має бути наданий Україні без шкоди для процесу входження країн Західних Балкан. ЄЕСК виступає за створення системи поетапних інтеграційних кроків на основі acquis communitaire (законодавства ЄС — ред.)», — сказано у резолюції.

15:51 Голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив про завершення зустрічі Зеленського з Макроном, Шольцом, Драгі та Йоганнісом.

«Україна має стійку підтримку міжнародної коаліції. Ми передали лідерам держав повний пакет санкційних пропозицій проти росії, які підготувала міжнародна група Макфола-Єрмака», — написав голова ОП у своєму Telegram-каналі.

Він наголосив, що тиск на агресора необхідно посилювати, зокрема працювати над сьомим пакетом санкцій з газовим ембарго.

15:40 Історична зустріч лідерів Франції, Німеччини, Італії, Румунії та України — відео

15:35 Журналіcт Politico Кристофер Міллер звернув увагу на відданість Зеленського мілітарі-одягу

Тоді як його високі гості сьогодні віддалу переваги традиційним костюмам.

15:15 У Кремлі відреагували на прибуття в Україну Макрона, Драгі та Шольца

«У Кремлі сподіваються, що Макрон, Драгі та Шольц у Києві не концентруватимуться на накачуванні України зброєю», — заявив з нагоди візиту політиків до Києва прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков.

14:52 «Клеймо варварства» — Макрон після візиту в Ірпінь

«Ірпінь в Україні. Ми побачили спустошене місто і тавро варварства. А ще — героїзм українців, які зупинили російську армію, що наступає на Київ. Україна чинить опір. Вона повинна мати можливість перемогти», — написав Макрон у Твіттер після візиту до Ірпеня.

Повний текст

Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити