У Києві за "Свободу" проголосував практично кожен п'ятий виборець. За спостереженнями політолога Олексія Гараня, за націоналістів віддали голос чимало українців, які насправді не є їхніми палкими прихильниками, тобто - голосували не  стільки за "Свободу", скільки проти нинішнього державного керівництва України. "Низка діячів, які насправді належать до інших політичних сил, закликали голосувати за "Свободу", щоб вона подолала бар’єр, аби сумарна кількість опозиції в парламенті була більшою, ніж ПР і комуністів", - каже Гарань.  
Цю думку поділяє й німецький політолог Андреас Умланд: "Багато виборців були впевнені, що УДАР і "Батьківщина" пройдуть до парламенту, а тому віддали свої голоси "Свободі", аби мати в парламенті третю опозиційну до Януковича силу". Про це йдеться у публікації Deutsche Welle.

Експерти: "Свобода" в парламенті як наслідок стагнації
Інна ЗАВГОРОДНЯ

Погіршення економічної ситуації, а також політика уряду Азаров у гуманітарній сфері сприяють радикалізації українського суспільства, вважають опитані DW експерти.
Однією з найбільших несподіванок парламентських виборів в Україні став той факт, що націоналістичне об'єднання "Свобода" буде представлене у Верховній Раді: за попередніми даними, ця партія набрала понад десять відсотків голосів. Такий результат здивував багатьох. Адже за її лідером Олегом Тягнибоком тягнеться шлейф скандальності через публічні антисемітські та русофобські висловлювання.
У передвиборній програмі "свободівців" можна знайти чимало популістських ідей на кшталт запровадження пропорційного представництва в органах виконавчої влади українців та представників національних меншин, визначити "європейський україноцентризм" стратегічним курсом держави або повернути Україні ядерний статус.

Сприятлива стагнація
Потрапляння "Свободи" до парламенту відображає радикалізацію суспільних настроїв в Україні, вважають експерти. Український політолог Олексій Голобуцький пояснює зростання популярності націоналістів зневірою виборців у політиках, що вже давно сидять у парламенті, але так і не спромоглися на справжні реформи, які б допомогли подолати зубожіння населення.
На зростання популярності "Свободи" звернули увагу й за межами України. Це, без сумніву, не та партія, з якою Україна може стартувати“, - заявив у розмові з DW голова комітету Бундестагу з міжнародних питань Рупрехт Поленц. Він теж вважає, що причини такого розвитку слід шукати в стагнації, яка нині спостерігається в Україні. "Створюється атмосфера, сприятлива для екстремістських партій, які, як "Свобода", шукають зцілення в перебільшеному й реакційному націоналізмі", - наголосив німецький політик.
Зміцненню позицій "Свободи" не в останню чергу сприяло й ухвалення мовного закону, ініційованого Партією регіонів. "Це прямий результат політики уряду Азарова в гуманітарній сфері, а також діяльності таких людей як Табачник, Колесніченко й Ківалов", - зауважив, відповідаючи на запитання DW, німецький політолог Андреас Умланд.

Три опозиціонери краще, ніж два?
У Києві за "Свободу" проголосував практично кожен п'ятий виборець. За спостереженнями політолога Олексія Гараня, за націоналістів віддали голос чимало українців, які насправді не є їхніми палкими прихильниками, тобто - голосували не  стільки за "Свободу", скільки проти нинішнього державного керівництва України.   
Крім того, експерт розгледів і стратегічне рішення деяких українських виборців, які підтримали політичну силу Тягнибока. Якби "Свобода" не подолала п’ятивідсоткового бар’єру й не пройшла до парламенту, голоси, віддані за неї, "згоріли" б. "Тому низка діячів, які насправді належать до інших політичних сил, закликали голосувати за "Свободу", щоб вона подолала бар’єр, аби сумарна кількість опозиції в парламенті була більшою, ніж ПР і комуністів", - каже Гарань.
Цю думку поділяє й Андреас Умланд. "Багато виборців були впевнені, що УДАР і "Батьківщина" пройдуть до парламенту, а тому віддали свої голоси "Свободі", аби мати в парламенті третю опозиційну до Януковича силу", - вважає політолог.

Євроінтеграція чи ізоляція?
Та чи не перетвориться "Свобода" на додаткову перешкоду України на шляху європейської інтеграції? Особливо з огляду на проголошений "Свободою" зовнішньополітичний курс на "європейський україноцентризм" виникає багато питань щодо подальшої євроінтеграції України. "Свободівці" кажуть: ми за те, щоб розвивати стосунки і з НАТО, і з Європейським Союзом. Але - не деталізують, як саме", - коментує Олексій Гарань.
Андреас Умланд, у свою чергу, наголосив, що партії, подібні до "Свободи", були або нині представлені в багатьох парламентах Європи. "Це і Франція, і Бельгія, а також східноєвропейські країни - Угорщина, Болгарія, Румунія. Партії на кшталт "Свободи" не є чимось незвичним", - зауважив Умланд. Він не думає, що присутність правих популістів у Верховній Раді або, скажімо, комуністів поставить під питання євроінтеграцію. "Головна перешкода – це політика президента Януковича й уряду Азарова", - сказав Умланд.

Від виборів до виборів
Політолог Олексій Голобуцький зазначив, що тепер усе залежатиме від обраної тактики з перспективою вже на наступні вибори - президентські. "Чим гірша економічна ситуація, тим більше шансів у таких політичних проектів як "Свобода". Через рік-півтора почнеться підготовка до президентських виборів, а там вже інші розклади та інтереси. Там лідер "Свободи" може спокійно вклинитися в боротьбу. 10 процентів - це вже серйозно", - наголошує експерт.

Інф.: dw.de

Коментарі