На якій стадії створення трибуналу та яким буде його механізм
Країни Балтії закликали створити спеціальний трибунал, який розслідуватиме злочини агресії Росії проти України.
Робота над організацією інстанції вже триває. До ініціативи приєдналися партнери України, повідомляє uatv.ua з посиланням на FREEДОМ.
На місці масового поховання у місті Лиман Донецької області правозахисники ексгумували тіла 152 осіб. Могили продовжують знаходити у дворах житлових будинків та городах.
У пансіонаті поруч зі Святогірською Лаврою було виявлено катівню російських окупантів, де вони піддавали тортурам місцевих жителів. Слідчі виявили предмети, які напряму вказують на тортури полонених.

До дитячого табору у російській Ростовській області окупанти звезли депортованих українських сиріт. Деякі діти залишилися без батьків через обстріли російської армії.

А обстрілюють російські солдати не військові об’єкти, як стверджують кремлівські урядовці, а житлові будинки, торговельні центри, храми та дитячі майданчики.

Усе це — прямі докази воєнних злочинів, геноциду, злочинів проти людяності та злочини агресії. Щоб притягнути до відповідальності керівництво РФ, країни Балтії закликали створити спеціальний трибунал.

“Нині не існує міжнародного суду чи трибуналу, який міг би притягнути найвище політичне та військове керівництво Росії до відповідальності за скоєння злочину агресії проти України. Щоб заповнити цю юрисдикційну прогалину, необхідно створити Спеціальний трибунал із покарання за злочин агресії проти України. ЄС разом із нашими партнерами має бути в центрі цих зусиль”, — йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ Естонії, Латвії та Литви, опублікованій на сайті Міністерства закордонних справ Литовської Республіки".

З такою самою заявою у вересні виступила і Чехія.

Спеціальний трибунал є необхідним, оскільки Міжнародний кримінальний суд може судити за злочин агресії лише ті країни, які ратифікували Римський статут. Росія до цього списку не входить. Ще один шлях — резолюція Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй. Але доки РФ є його постійним членом, вона має право блокувати будь-які ініціативи.

“Чому ми взагалі говоримо про спеціальний трибунал? Ці питання можна було б розглядати в межах Міжнародного кримінального суду, але для того, щоб це можна було розглядати в межах Міжнародного кримінального суду, для цього має бути відповідна резолюція Радбезу ООН, де є Росія, яка має право вето”, — каже старша дослідниця програми “Україна та Східна Європа” аналітичного центру Globsec Юлія Осмоловська".

Спеціальний трибунал щодо злочину агресії необхідний для того, щоб відповідальність понесли не тільки ті, хто виконує злочинні накази, а й ті, хто їх віддає. Суд планують створити у Нідерландській Гаазі шляхом міжнародної угоди. Про готовність поставити підписи на договорі вже заявили багато партнерів України.

“Понести покарання мають абсолютно всі. Якщо ми покараємо тільки, вибачте за вираз, Шкіпера і Дрозда, але не покараємо Путіна, Патрушева і Медведєва, і Бортнікова, і Шойгу, і Лаврова, то це матиме такий вигляд, начебто начальника концтабору посадили у в’язницю, а Гітлер і Гіммлер розгулюють на волі. Ми цього допустити не можемо. На сьогодні вже є близько 15 країн, які готові приєднатися. Це і Велика Британія, і Австралія, і багато інших держав. Але є й країни, з якими продовжуємо вести перемовини та які для нас дуже важливі”, — коментує головний консультант відділу організаційної роботи Кабінету керівника Офісу президента України Олег Гавриш".

За оцінками члена української робочої групи зі створення спецтрибуналу Олега Гавриша, процес започаткування та розроблення механізму роботи інстанції займе від півтора до двох років. Наступний крок — розслідування. Міжнародні юристи вважають, що вирок винесуть уже за кілька місяців після його старту. А далі — відповідальність за агресію проти України.

“Отримають підозри і ордер на арешт. Далі якщо хтось із них вилетить хоч раз у житті або якось випадково опиниться в країні, яка приєдналася до трибуналу, а мають приєднатися майже всі європейські країни, плюс Австралія, Канада, Японія, частина країн Латинської та Південної Америки, їх фактично, буде заарештовано і доправлено до Гааги, і почнеться розгляд”, — пояснює Гавриш".

Навіть якщо найвище військово-політичне керівництво країни-агресорки не виїде з Росії, а на Путіна, Шойгу, Патрушева та інших не одягнуть наручники, завдяки роботі спецтрибуналу справедливість все одно переможе, і решту днів вони проведуть у статусі воєнних злочинців.

Нагадаємо: раніше Гавриш заявив, що для того, щоб притягнути російського президента Володимира Путіна та його посібників до кримінальної відповідальності за воєнні злочини в Україні, має бути створений спеціальний судовий орган.

Інф.: uatv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити