23 травня у швейцарському Давосі розпочинається основна частина сесій Всесвітнього економічного форуму
Давоський форум 2022 триватиме до 26 травня, цього року він є особливим через низку причин.
Війна Росії проти України — головні події 23 травня
"Новое время" нагадує, чому Давос 2022 називають особливо значущим.

1. Давоського форуму в традиційному форматі не було понад два роки, він уперше проходить навесні
Востаннє учасники Всесвітнього економічного форуму мали змогу приїхати до швейцарського Давосу у січні 2020 року. Тоді спалах коронавірусу в китайському Ухані ще не був оголошений пандемією, а одним із найяскравіших моментів форуму стала заочна суперечка президента США Дональда Трампа та шведської активістки Грети Тунберг про серйозність кліматичних викликів для людства. Відтоді світ дуже змінився.

У січні 2021 року Давоський форум провели у віртуальному форматі, а черговий Всесвітній економічний форум, запланований на січень 2022 року, довелося перенести на травень через спалах коронавірусного штаму Омікрон.

Форум у Давосі зазвичай відбувається взимку, і цього року його учасники вперше будуть бачити не засніжені альпійські схили, а зелені травневі луки. Подія відкрилася 22 травня, її основні сесії триватимуть з 23 до 26 травня, у них візьмуть участь понад 2 тис. осіб — найвпливовіші представники світових політичних та бізнес-еліт, зокрема 50 голів держав та урядів.

Серед них — канцлер Німеччини Олаф Шольц, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, комісар США з клімату Джон Керрі.

2. Війна РФ проти України стане центральною темою форуму
Хоча учасників форуму в Давосі оточуватимуть ідилічні зелені пасовища Альп, «атмосфера події зовсім не є весняною», наголошує DW: її затьмарює війна в Україні та глобальні наслідки російського вторгнення, включаючи нові загрози голоду та злиднів — усі ці теми будуть головними на форумі.

З Україною пов’язані кілька важливих подій Всесвітнього економічного форуму 2022 року. Серед них:

спеціальне звернення президента України Володимира Зеленського (23 травня о 12:15 за Києвом) — разом із вступним словом засновника та голови ВЕФ Клауса Шваба промова українського лідера відкриває сесії, відзначені у програмі форуму як «обов’язкові для перегляду»;
сесія Дух стійкості: українські голоси — її проведуть відразу після півгодинного виступу Зеленського за модерації Шваба (серед виступаючих будуть перша віцепрем'єр-міністр економіки України Юлія Свириденко, народний депутат Євгенія Кравчук, гендиректор Смарт-Холдинг Юлія Кір'янова та представник Kyiv Hub Уляна Автономова);
дискусія за участю братів Кличків 23 травня та окрема сесія мера Києва Віталія Кличка (відбудеться у четвер, 26 травня), де додатково обговорить плани відновлення Києва та необхідну допомогу для цього;
сесія, присвячена реагуванню на гуманітарну кризу в Україні (23 травня),
спілкування учасників Давосу 2022 з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою (середа, 25 травня), після чого ввечері відбудеться його пресконференція;
міжнародний Дія Саміт Brave Ukraine (пройде 24 травня на полях форуму), де віцепрем'єр-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров візьме участь в обговоренні цифрової України, кібервійни, а також трансформації управління та нової політики зберігання та обміну даними, радикального спрощення державних послуг тощо;
робота Українського дому, співорганізаторами якого виступили Фонд Віктора Пінчука, Western NIS Enterprise Fund та Horizon Capital, який офіційно відкриється вдень у понеділок, 23 травня. Увечері цього ж дня, о 21:00 за Києвом, також заплановано 45-хвилинне спілкування з президентом України Володимиром Зеленським через відеозв'язок, а вдень 24 травня, о 16:00 за Києвом, з першою леді Оленою Зеленською. А 25 травня в Українському домі обговорять європейські перспективи України та програму відновлення країни обсягом до $1 трлн (заявлено участь прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, голови ЄБРР, IFC та шведського фонду SIFEM).
традиційний Український сніданок у Давосі (його тема цього року: «Яким буде подальший хід війни і як виглядатиме майбутнє України та світу після її закінчення?») Американський журналіст Фарід Закарія виступить модератором розмови з головою МЗС Дмитром Кулебою, професором історії Тімоті Снайдером, головним редактором журналу The Economist Занні Мінтон Беддос, депутатами Верховної Ради.
Україну також обговорять у контексті тем глобальної продовольчої кризи та енергетичної безпеки, нової холодної війни та проблеми безпеки Європи, нових міграційних потоків, перегляду політики партнерства ЄС, дискусій щодо повернення Заходу на світову сцену та можливої смерті глобалізації. А окрема сесія у четвер, 26 травня, буде присвячена роботі журналістів з висвітлення війни проти України.

3. Вперше за десятиліття форум у Давосі пройде без Росії
Учасники з Росії цього року не запрошені на Всесвітній економічний форум, а у приміщенні традиційного Російського дому в Давосі на час саміту відкрили Російський дім військових злочинів. Експозиція з майже 5 тис. фотографій та відповідні відеокадри демонструють гостям форуму руйнівні наслідки російського вторгнення в Україну.

«Я впевнений, що це було правильне рішення», — сказав президент ВЕФ Берге Бренде, коментуючи відмову запрошувати представників Росії у Давос у 2022 році.

Як нагадує агентство Bloomberg, ізоляція Росії цього року різко контрастує з тим, як Давоський форум відреагував на вторгнення РФ у Крим та на Донбас у 2014 році. Після того офіційна присутність Росії в Давосі дещо скоротилася, проте російські олігархи, як і раніше, мали можливість приїжджати на форум і влаштовувати там грандіозні вечірки.

Агентство також нагадує, що після розвалу СРСР Давос грав важливу роль для Росії — відколи 1996 року кілька олігархів уклали так званий Давоський пакт, погодившись об'єднати свої медіаресурси та фінансову силу на підтримку переобрання Бориса Єльцина. З того часу чисельність російської делегації лише зростала, а вечірки ставали дедалі вибагливішими. Хоча в 2018 році Росія погрожувала бойкотувати форум після того, як США запровадили санкції проти Віктора Вексельберга, Олега Дерипаски та Андрія Костіна.

4. Виклики 2022 називають найсерйознішими за всю півстолітню історію Давоського форуму
З того часу, як учасники першого Давоського форуму зібралися у Швейцарії в 1971 році, ще ніколи у своїй історії ВЕФ не стикався з такими безпрецедентними глобальними проблемами, як зараз, зазначають світові ЗМІ. Серед них — не лише війна в Україні та її надзвичайні наслідки, які зачіпають увесь світ (геополітичні та економічні), але й відновлення світової економіки після пандемії COVID-19, а також спроби міжнародного співтовариства уповільнити руйнівну дію кліматичної кризи на нашу планету.

«Цьогорічний Світовий економічний форум у Давосі стане найактуальнішим і найбільш знаковим з моменту його заснування понад 50 років тому», — заявив напередодні події засновник ВЕФ німецький економіст Клаус Шваб, засновник та незмінний виконавчий директор Світового економічного форуму в Давосі з 1971 року.

Сьогодні все, за що виступає Давос, — глобалізація, лібералізм, вільний ринковий капіталізм, представницька демократія — схоже, опинилося під загрозою", — констатує масштаб глобальних викликів американська New York Times.

5. Давос 2022 може стати ще однією відправною точкою «плану Маршалла» для України
Впливове фінансове видання Financial Times включило проблему післявоєнного відновлення України у свій топ-5 найважливіших тем, за розвитком яких варто стежити на Давоському форумі 2022. Видання нагадує, що українські чиновники проведуть у Швейцарії низку знакових зустрічей, зокрема з генсеком НАТО, головою Єврокомісії, канцлером Німеччини.

«Велике питання полягає в тому, чи зможуть делегати досягти прогресу [у розробці] інвестиційного плану подальшого відновлення України, подібного до плану Маршалла», — зазначає FT.

Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити