Як боротися з фізичною втомою, знають всі - треба просто відпочити, максимально розслабивши м'язи.
Зазвичай цей процес відбувається рефлекторно, без зусиль, природнім шляхом.
Зовсім інша справа - розумова втома, позбавитися від якої набагато складніше, більше того, ефективних "ліків" від цієї проблеми не знайдено.
Можливо, ще й тому, що розумова втома може виявлятися при різних станах організму.
 
1. За останні місяці ви перехворіли на ГРВІ, важко грипували, нерідко на губах висипає герпес?
 
Дослідження імунологів показали, що синдром хронічної втоми (СХВ) в 50% випадків викликається вірусами з групи герпесу (у тому числі відомим вірусом Епштейна-Барр). Герпес-віруси дрімають в організмі (їх «лігво» — в нервових вузлах спинного мозку) і не заважають йому нормально працювати. Але при зниженні імунітету (після того ж ГРЗ або грипу) герпес-віруси різко «оживають» і кидаються в атаку.
 
Що робити?
 
Здати загальний аналіз крові, і аналіз на віруси. Якщо підтвердиться «вірусна теорія», потрібні — засоби, що підвищують імунітет, антивірусні препарати, полівітаміни, антистресові засоби для нормалізації емоційного фону.
Простіше кажучи, позбутися від герпес-вірусів повністю неможливо, наше завдання — загнати вірус назад в нервові ганглії, «приспати» його.
 
2. Втома пов’язана з фізнавантаженнями, зміною погоди, у вас часто паморочиться голова, нестабільний тиск, серцебиття, напади пітливості, відчуття нестачі повітря?
 
Швидше за все, ваша проблема причаїлася в судинах. Можливі варіанти: порушення судинного тонусу — гіпо-або гіпертонія, початок ішемії (серця або судин головного мозку).
 
Що робити?
 
Пройти гарне обстеження судин. Зробити ЕКГ (бажано холтерівське моніторування — спеціальний прилад показує роботу серця протягом доби), ЕХО-кардіографію (інакше — УЗД серця).
 
3. Ви відчуваєте не так фізичну втому, скільки моральну. Різко змінюється настрій, долають похмурі думки. Накочує відчуття непотрібності, самотності, апатія до всього?

Синдром хронічної втоми практично завжди супроводжує астенічну (занепад сил) і апатичну (безпорадну) депресії.

Що робити?
 
Не соромтеся звернутися до психотерапевта. Без допомоги цей стан може швидко погіршитися. А спеціальні тести і бесіда з доктором покажуть, розвинулася ваша депресія за зовнішніми (після якоїсь неприємної події) або за внутрішнім механізмам. Грамотна схема лікування комплексна: психотерапія, стимулятори, плюс антидепресанти і нейролептики.
 
4. А не сиділи ви випадково останнім часом на жорсткій дієті, захоплювалися чистками організму, особливо голодуванням і клізмами?

Великі шанси, що ви самі довели себе до «дієтичної депресії» і порушень гормонального і жирового обміну. При безграмотному підході до «очищення» йде отруєння організму токсинами, що викликає втому та млявість.

Що робити?
 
Ідіть з повинною до ендокринолога й дієтолога. Потрібно здати тест на гормони та аналіз на ліпідний профіль. Потрібно нормалізувати харчування і, можливо, пройти курс лікування препаратами для відновлення мікрофлори кишечника.
 
5. У вас довше місяця тримається підвищена температура, на дотик відзначаєте збільшення лімфовузлів під пахвами або в паху, шкіра стала блідою, відчуття млявості виникає при найменшому фізичному навантаженні. За останні півроку ви переносили серйозну операцію, лікувалися антибіотиками або іншими «ударними» препаратами?
 
 Це ознаки загального зниження імунітету, які можуть бути викликані гормональними порушеннями, наслідками інфекції або пухлинними процесами.
 
Що робити?
 
 Потрібном гарне обстеження у імунологів. Жінкам бажано першою справою звернутися до мамолога та гінеколога, чоловікам — здати тест ПСА (аналіз на простат-специфічний антиген, який покаже, чи все в порядку з передміхурової залозою).
 
6. Проблеми з щитовидкою. Особливо часто з цим стикаються жінки після 35-40 років. Вранці слабкість, ближче до вечора відчуття стиснених грудей і горла, часта зміна настрою, дратівливість і сльози без причини. І постійно все з рук валиться. Здається, що вагон розвантажували, хоча дні проходять із звичайними навантаженнями, які раніше не видавалися надмірними.

Що робити?
 
 Є сенс звернутися до ендокринолога і перевірити щитовидну залозу, здати аналізи на її гормони. Причому такі симптоми може давати як гіпертиреоз (збільшення щитовидки і підвищення вироблення гормонів), так і гіпотиреоз (зниження функції щитовидної залози).
 
7. Ви весь час в інформаційній цейтноті. Здається, що навантаження збільшуються як сніжний ком. Уночі спите, але не висипаєтеся хронічно.
 
Можливо, ви дійсно просто втомилися — не від життя, а від шаленого ритму. Західні фахівці називають це «електронною втомою». Навколо занадто багато інформації, гаджетів і магнітних полів.
 
Що робити?

Це якраз той випадок, коли потрібна зміна обстановки. У лікарів є навіть поняття — «примусовий відпочинок». Освоюйте методики релаксації. Вчіться відпочивати потроху кожен день, а не тільки тиждень на рік вперед.
 
При «електронній втомі» ефективна східна медицина — акупунктура, розслаблюючі масажі, а також комплекси релаксаційних SPA-процедур. І ще. Вимикайте на ніч телефон і комп'ютер. Це час відпочинку. А новини все одно дізнаєтесь вранці.
 
Інф.: vkurse.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити