Наслідки тривалого зросійщення мають бути подолані
20 лютого, напередодні Міжнародного Дня рідної мови, в актовій залі Конгресу Українських націоналістів відбулися установчі збори нової громадської просвітницької організації. Її назва: "Просвітницький Центр національного відродження імені Євгена Чикаленка". Учасники установчих зборів були єдині в тому, що Путін саме тому наважився на агресію проти України, бо був упевнений, що започаткована ним набагато раніше інформаційна, мовно-культурна та пропагандистська війна проти України була ним виграна, і що українство як нація є надто розмитим і розколотим.

Учасники зборів визнали, що просвітництво задля звільнення України і значної частини українців від наслідків тривалого зросійщення залишиться актуальним і конче потрібним ще на довгі роки. На думку засновників нової громадської структури, обставини, що склалися в Україні, змушують до пошуків нових методів і технологій усієї просвітницької роботи і що надто важливо, її фінансування. Назрів час до відновлення з цією метою тісної співпраці усіх партій і громадських об’єднань національно патріотичного спрямування. У Статуті організації прописано її девіз, яким став крилатий вислів видатного українця і благодійника Євгена Чикаленка: «Легко любити Україну до глибини душі, а треба любити до глибини кишені».

Головою нової просвітницької організації обрано колишнього завідуючого кафедрою іноземних мов Київського політехнічного інституту, народного депутата України трьох попередніх скликань Верховної Ради Юрія Гнаткевича. До Ради організації обрано, зокрема, народних депутатів України Віктора Терена, Віталія Коржа, та Валерія Петущака - "українського Магеллана", який ще у 1990 р. здійснив під жовто-блакитнгим прапором кругосвітнє плавання на власній яхті «Лелітка». До керівного органу Просвітницького Центру долучився внук видатного українця, іменем якого названо нову організацію, Євген Чикаленко. Усі вони підписали «Звернення», текст якого наводиться нижче.

До всіх побратимів у боротьбі за українську національну справу

Ми, хто щойно заснував Просвітницький центр національного відродження ім. Євгена Чикаленка, звертаємося до активістів і членів партій, рухів і громадських організацій, які сповідують ідею українського національного відродження. Наше слово - до всіх членів «Свободи», Конгресу Українських націоналістів, Української Республіканської Партії, Народного Руху України, Української народної партії, УНА-УНСО, Української партії, Української платформи «Собор», до Української Національної Ради, ОУН, «Просвіти» й «Меморіалу», Національної Спілки письменників, Союзу Українок, Спілки Офіцерів України та інших.

11 лютого минуло 26 років від дня заснування Товариства української мови ім. Т. Шевченка, створеного на хвилі національного піднесення у середовищі української інтелігенції. Товариство української мови, а згодом Народний Рух об’єднували у ті часи всіх українських націонал-патріотів, мрією і наміром яких було проголошення незалежної української держави. Нині ми державу здобули, але вона досі не є справді українською національною. У цьому є і наша спільна вина, і наша спільна проблема.
Усіх нас завжди об’єднувало прагнення збудувати справді незалежну, справді соборну, справді європейську, справді українську Україну та підняти національну свідомість і національний патріотизм усіх українців. Але всі ті, що упродовж десятиліть перебували у нас при владі, не дбали про національне відродження. Одні недооцінювали потребу в ньому, інші свідомо насаджували в Україні все російське та, маніпулюючи гаслом «прав чєловєка», активізували розпочату ще російським царизмом і продовжену московською комуністичною владою асиміляцію українців під росіян.
Режим Януковича в незаконний спосіб протягнув мовний закон, який відкрив шлюзи черговій хвилі витіснення української мови, і який, як відомо, діє понині. Цей режим разом з комуністами чинив опір утвердженню української мови як державної в багатьох сферах суспільного життя, формуванню українського культурного й інформаційного простору. Шалений опір чинився впровадженню національної топоніміки замість топоніміки тоталітарного періоду. Топонімічні карти Києва і більшості українських міст досі нагадують цвинтарі російських завойовників, московських більшовиків і європейських комуністів. Нині 68% обласних і районних рад розташовані на вулицях, проспектах, площах чи бульварах російського вождя Ульянова-Леніна. Усе це закінчилося тим, що шовіністична Росія  наважилася на війну проти української держави. Насправді вона розпочала її значно раніше на ідеологічному, інформаційному і мовному фронтах. Чим і коли б нинішня російська агресія не закінчилася, проблема українського національного відродження, тобто повернення всіх  українців до своїх національних витоків, власної національної мови, культури і національної помісної церкви, ще дуже довго залишатиметься актуальною і гострою.

Доморощені олігархи кинули на зросійщення нашого культурного та інформаційного простору значну частину своїх капіталів, якими  вони заволоділи внаслідок злодійської приватизації об’єктів колись загальнодержавної власності. Як наслідок, було знищено українське кіно, питома вага українськомовних газет і часописів є мізерною, більшість наших телеканалів нагадує телеканали московські, а столиця Київ, де проживає  85% українців, і насамперед столична молодь, продовжують цуратися української мови. Натомість всі нині розрізнені національно-патріотичні сили страдають безгрошів’ям та ледве животіють. За таких обставин відстоювати українську мову, культуру, топоніміку, проводити продуктивну просвітницьку роботу стало неможливим.

Ми створили наш Просвітницький Центр в надії віднайти нові шляхи і кошти для української національної справи активними зусиллями нас самих. Ми хочемо зробити громадську організацію, де всі без винятку будуть вносити посильні пожертви на реалізацію конкретних просвітницьких проектів та дбати про примноження її коштів. Нашим девізом є слова видатного українця Євгена Чикаленка: «Легко любити Україну до глибини душі, а треба любити до глибини кишені». Досвід останніх років засвідчив, що в разі оголошення публічного збору коштів на конкретні патріотичні проекти, українці були здатними «скинутися» на них. Вони скинулися на порятунок телеканалу ТВі, на шевченківську премію авторові «Чорного Ворона», на Тарасову церкву і пам’ятник Мазепі. Вони скидалися на підтримку Євромайдану і українського війська.

Ми закликаємо всіх українських патріотів, нових меценатів, усіх національно налаштованих українців підтримати нас у нашому задумі й оптимізмі. Ми збираємося на початках зосередити свою діяльність значною мірою у Києві, бо доки столиця України не заговорить українською мовою і не відмовиться від більшовицької топоніміки, сподіватися на те, що це зробить Запоріжжя, Харків чи Миколаїв,  не доводиться
Слава Україні і героям, які віддали за неї своє життя!
20 лютого 2015 р. м. Київ

Від імені учасників установчих зборів
Юрій Гнаткевич   Віктор Терен
Віталій Корж  Валерій Петущак

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити