21 грудня 2016 року виповнилося 155 років від дня народження Євгена Харлампійовича Чикаленка (1861‒1929) ‒ видатного українського громадського діяча, благодійника, талановитого публіциста й мемуариста
До цієї події Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького приурочили виставку "ЄВГЕН ЧИКАЛЕНКО. РОДИННІ ТА ГРОМАДСЬКІ ЗВʼЯЗКИ", відкриття якої відбулося у приміщенні музею Михайла Старицького  21 грудня 2016 року.
На виставці представлено унікальні меморії з приватного архіву онука Євгена Чикаленка та фондової колекції Музею: особисті речі Євгена Чикаленка і його родини ‒ дружини Марії, дітей Ганни, Вікторії, Левка, Петра та Івана Чикаленків, а також документи й матеріали, що висвітлюють громадську, видавничу, публіцистичну та меценатську діяльність Євгена Чикаленка.
У відкритті виставки взяли участь: Євген Чикаленко – онук Євгена Харлампійовича Чикаленка; Інна Старовойтенко – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського; Світлана Панькова – завідувач Історико-меморіального музею Михайла Грушевського; Ігор Гирич – доктор історичних наук, завідувач відділу джерелознавства нової історії України Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського; Юрій Гнаткевич – кандидат педагогічних наук, голова громадської організації «Просвітницький центр національного відродження ім. Є. Чикаленка»; Лариса Каневська – кандидат філологічних наук, завідувач відділу «Музей “Іван Франко і Київ”» Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького.
Куратори виставки ‒ Лариса Каневська, Майя Чумак.

Виставка триватиме до 8 лютого 2017 р.
Адреса: Київ, вул. Саксаганського, 93
(музей Михайла Старицького).

Ще раз коротко про те, хто такий Євген Чикаленко
Інформаційний Листок Просвітницького центру національного відродження ім. Євгена Чикаленка

Народився Євген Харлампійович Чикаленко 21 грудня 1861 р. в селі Перешори на Херсонщині у сім'ї багатого поміщика. Там він провів дитинство серед простих українських селян в атмосфері народних українських традицій.
Юний Чикаленко вчився в Єлисаветграді (нині Кропивницький) в реальному училищі. Тут він познайомився з П. Тобілевичем та захопився українським театром М. Кропивницького. Пізніше Є. Чикаленко їде до Києва, де бере участь у роботі „Словарної комісії", діяльність якої закінчилась виданням відомого  „Словаря української мови". Відтоді як Є. Чикаленко познайомився з М. Коцюбинським, істориками В. Антоновичем і Д. Яворницьким, він захопився українським національним рухом. На українську національну справу Є. Чикаленко витрачає великі власні кошти. Він говорив: «Легко любити Україну до глибини душі, а ви спробуйте любити її до глибини кишені".
У розпал російської революції  Є. Чикаленко заснував і видавав газету «Рада», створив фонд допомоги українським письменникам. У березні 1917 р. його  обрали головою Української Центральної Ради, але він відмовився на користь М. Грушевського. Пізніше він глибоко страждав через невдачі української революції, спричинені навалою російських більшовиків.
Хворий Є. Чикаленко емігрував спочатку до Австрії а потім до Чехословаччини. 20 червня 1929 р. вбитий горем після звістки про смерть в більшовицькій пересильній тюрмі сина Петра, Є. Чикаленко помер і був похований у Подєбрадах.

P.S. Група народних депутатів України попередніх кликань створили  Просвітницький Центр національного відродження ім. Євгена Чикаленка. Центр має на меті відродити дух і практику меценатства задля українського національного відродження. Центр розпочав поширення Інформаційного Листка. У Києві вже двічі з’являлися бігборди і метролайти просвітницького характеру та проводилися просвітницькі передачі на телеканалі «Київ» і радіоканалі «Культура». Щойно за активної участі Центру при Міністерстві культури було створено Координаційну раду з питань застосування української мови як державної та вийшов з друку великим накладом «Словник-антисуржик для українців, які спілкуються російською мовою, бо соромляться своєї засміченої української».  У Київраді обіцяють розглянути пропозицію Центру про перейменування нинішньої вул. Льва Толстого, де свого часу жила родина Чикаленків, на вул. Є. Чикаленка. Незабаром планується оголосити збір коштів на встановлення на цій вулиці пам’ятника великому меценатові.

Георгій Лук'янчук, журналіст

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити