Такий висновок зробили учасники круглого столу, який пройшов сьгодні в Івано-Франківську. Головний меседж ініціативи: "Зробимо владу відповідальною перед громадянами"
Громадські активісти пропонують прийняти закон про "Владу в Україні", в якому будуть прописані механізми відкликання депутатів, суддів та інших посадовців. Концепцію цього закону обговорювали сьогодні в Івано-Франківську, під час круглого столу на тему "Крах демократії: безвідповідальність влади та примарність опозиції".
Координатор громадської ініціативи «За відповідальну владу» Ігор Курус під час презентації законопроекту «Про владу в Україні» заявив, що введення в дію закону дасть можливість громадянам відкликати чиновників та  реагувати на їхню бездіяльність, не чекаючи виборів і не захоплюючи райвідділи міліції.
«Метою громадської кампанії «За відповідальну владу» є прийняття законопроекту «Про владу в Україні». Він дасть змогу громадянам впливати на посадовців, недосяжних навіть для народних депутатів України. Дрібні чиновники щоденно використовують свою владу на власний розсуд, але, як правило, у власних інтересах. Це як антибіотик, який має вбити вірус безвідповідальності в державному організмі країни. Законопроект «Про владу в Україні» дає нові можливості громадянам реально відкликати з посад нечесних чиновників, суддів, начальників міліції, місцевих прокурорів та брехливих депутатів і мерів без змін до Конституції України», - зазначив Ігор Курус.
 «В Україні сьогодні немає представницької демократії, немає парламентаризму, нині Верховна Рада далеко не парламент. Народ, не маючи можливості реалізувати свої права в класичній формі представницької демократії, вдається до волевиявлення у формі бунтів. І хочемо ми того чи ні, нам потрібно шукати дієві механізми аби волю громадян спрямувати в конструктивне річище. Дуже важливо вибудувати трикутник: відповідальний виборець, відповідальний громадянин - обирає відповідальних політиків, а вже відповідальні політики формують відповідальну владу», - зазначив голова політради партії «Вся Україна» Ярослав Погарський.
"У країнах розвинутої демократії такий закон без потреби. Уся відповідальність депутатів наступає на виборах. Там ніхто не проголосує за того, хто не виправдав довіри людей один раз. А в нас можна знову і знову балотуватися від іншого виборчого округу, піти по списку, або в іншу політичну силу. Влада стає безвідповідальною, коли обирається за створеними під себе законами, використовуючи політичні технології, маніпулюючи ЗМІ ", - зазначив Голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко.
На сьогодні Україні не вистачає дієвого механізму відповідальності. «Відповідальність - це питання певного суспільного зрушення. Такі точкові уколи мають бути у суспільстві, адже на даний час відбувається «партизація» суспільства, яка досить сильно б’є по ньому», -зазначила у своєму виступі депутат Івано-Франківської обласної ради Ольга Бабій.
         Завершуючи дискусію, Ігор Курус підкреслив, що «ми маємо переконати законодавців прийняти цей законопроект, і якщо він буде ухвалений, то влада врешті-решт стане відповідальною». Відповідаючи на запитання журналістів Ігор Курус повідомив, що наразі законопроект знаходиться в стадії розробки і запросив усіх учасників круглого столу до співпраці, заявивши, що подібні заходи будуть відбуватися в усіх областях України.

***
Тема обговорення учасників круглого столу – питання безвідповідальності влади як основи системної кризи в Україні. На думку ініціаторів кампанії «За відповідальну владу», нинішнє становище -  це наслідок безвідповідальності представників влади і нездатності опозиції контролювати владу. Таке переконання - результат кількамісячного обговорення проблеми в соціальних мережах.
На думку ініціаторів зібрання, ефективним механізмом посилення відповідальності посадовців є Закон України «Про владу в Україні», концепцію якого і було представлено в ході круглого столу. Даний законопроект передбачає запровадження інститутів відкликання виборних осіб та вотуму недовіри до призначуваних по вертикалі влади, що дозволить створити нову систему стримування і противаг між суспільством та державою. За таких умов чиновник не буде виконувати відверто злочинні накази свого керівника, а виконуватиме закон, бо в іншому випадку його «звільнить» громада.  Така ж доля чекатиме і політиків, які не виконуватимуть своїх передвиборчих обіцянок, і суддів, які не встановлюватимуть справедливість.
Особливістю представленого законопроекту, закладеною авторами в його основу, є те, що запровадження механізмів відкликання депутатів, звільнення суддів та чиновників не потребує внесення змін до Конституції України.
 Основними положеннями запропонованої концепції законопроекту є: визначення і закріплення на тривалий період виборчої системи в Україні; відсутність двозначностей; наявність чітких кваліфікаційних ознак злочину за невиконання цього закону; наявність переліку посадових осіб, до яких застосовується механізм відкликання мандату чи вотум недовіри, що тягне за собою звільнення з посади; встановлення механізму звільнення посадовців, призначених на посаду та відкликання мандату обраних громадами осіб; гарантії незмінності та тривалої дії закону.


Ольга Нижник, Івано-Франківськ

Коментарі