Альона СКИБА, журналіст, Воля народу
Станом на 31 жовтня 2012 року офіційний сайт Міністерства юстиції України подає в єдиному реєстрі громадських формувань 3541 громадську організацію. Що сьогодні відбувається в кулуарах подібних установ, спеціально для “Волі народу” дізнавалася Альона Скиба.
Діяльність громадських організацій люди, як правило, не сприймають серйозно, а то й взагалі не можуть пригадати назви жодної з них. У кращому випадку називають розкручені Фонд Віктора Пінчука та Фонд Олени Франчук “Антиснід”, не визнаючи  їхнього впливу на формування громадянського суспільства. Після “амнезії” владних авторитетів на обіцянки, дані народові, дехто в громадські організації взагалі не вірить. А дехто обурюється і відмовляється розмовляти на цю тему.

Струшуючи народний негатив, викликаний, здавалося б, простим запитанням, мимоволі замислюєшся: про яке формування громадянського суспільства ми говоримо з такою непоінформованістю і недовірою в суспільстві? Можливо, певною мірою, настрої громади пояснюють сприймання суспільних формувань у владних колах. І зміцнити позиції цих структур здатне лише конструктивне втручання справжніх лідерів. Такі керманичі вже повинні тримати напоготові реальні засоби для позитивних змін і не залежати від влади в їх реалізації.

“Ми ще транзитне суспільство. Ми ще не навчилися цивілізованій культурі політика чи громадського діяча”, - Олег Наливайко
 
Голова Національної спілки журналістів Олег Ігорович Наливайко зауважує: “Безумовно, громадські організації якось впливають на ситуацію в державі і владу. Зокрема — активною позицією. Нещодавно депутат Журавський намагався провести зміни у закон про так званий наклеп і притягнути до кримінальної відповідальності журналістів за можливі помилки. Cаме громадські організації об’єдналися проти ухвалення цього закону. Це і Спілка журналістів, і Незалежна медіа-профспілка України, і рух «Стоп цензурі», і «Репортери без кордонів». Буквально через півгодини у нас засідав цей штаб, і було розроблено план дій, заяви, пікетування. Спрацювали дуже ефективно, бо автори цього проекту і ті, хто за нього проголосували, почали від нього відмовлятися, казати, що вони тут ні при чому… Просто, вони були злякані”.

"Коли в липні були порушені кримінальні справи щодо телеканалу ТВі та інтернет-видання "Лівий берег", зокрема, стосовно його шеф-редактора Соні Кошкіної, ми теж зібралися в цих стінах і звернулися до президента Януковича і до Міжнародної федерації журналістів. Остання підняла це питання на європейському рівні. В результаті цього кримінальні справи були скасовані”, – додав Олег Ігорович.

Кермо монополії

Незважаючи на позитивні приклади, на тлі великої кількості громадських організацій все ще під сумнівом залишається рівень їхньої взаємодії. Проте, безумовно, є певні зрушення у співпраці громадських організацій. Щоправда, згуртовуються для вирішення нагальних проблем, в основному, найстаріші установи з великою кількістю членів, які мають авторитет у владних колах, і, звичайно, фінансово спроможні. «У всіх наших статутах зазначено «Захищати професійні права». А захищати краще гуртом», – коментує пан Наливайко.

Статут: офіційний документ чи формальність?

Якщо вже торкатися політичних та законодавчих питань, мусимо зазначити, що в статутах більшості організацій з єдиного реєстру громадських формувань є розбіжності в меті та напрямах діяльності. Наливайко не заперечив існування й цієї проблеми, та виправдав її «внутріспілчанською дискусією», що зараз триває для її вирішення. Голова громадської організації називає творчі спілки «спадщиною Радянського союзу» і «підвідділом відділів пропаганди», пропонуючи орієнтуватись на світовий досвід і профспілкову діяльність.

Очікується, що врівноважити мету та напрямки діяльності статутів під силу Міжвідомчій робочій групі, яка включає всіх представників різних громадських об’єднань. Присутність на її засіданнях заступників міністра внутрішніх справ, Генпрокуратури, адміністрації президента дозволяє контролювати та вимагати виконання поставлених завдань. Проте процес підготовки пропозицій до законодавчих актів гальмують брак кадрів та фінансування. Для проведення якісної юридичної роботи не вистачає саме фахових юристів.

Влада чотирьох

Досліджуючи проблеми суспільних формувань, авторка не випадково спілкувалася з колегами. Хіба журналісти - не четверта влада? Хто як не ми спроможні достукатися до нашарованого політичними баталіями владного панцира держави? «Я думаю, що це більше емоція», – відповідає Олег Наливайко. Тим часом в регіонах продовжують жалітися, що влада більше не реагує на критичні публікації, і засуджені у ЗМІ чиновники залишаються на своїх посадах чи призначаються на нові.

На Заході пішли простішим шляхом, демонструючи європейську «культуру державного управлінця». Нещодавно газети звинуватили представницю влади Польщі у зриві матчу Євро 2012 «Англія-Польща» (під час зливи не спрацювала дренажна система). Не витримавши вал негативного ставлення у пресі, жінка того ж дня подала у відставку.

А в той час, коли розвинуті країни демонструють культуру держпосадовців, і боротьбу з джинсою, що підриває авторитет і перед народом, і перед владою, в Україні продовжують друкувати рекламу політичних лідерів під соусом авторського редакційного продукту. То ж реакція аудиторії передбачувана, втім як і влади. «Це формування культури європейських цінностей. А ми ще транзитне суспільство. Ми при тій партійній системі, коли робилися стягнення, а мова йде про цивілізовану культуру політика чи громадського діяча, і ми того ще не навчилися», – коментує пан Наливайко.

Проте, незважаючи на прикрі недоліки функціонування громадських організації і співіснування з владними структурами, від початку кожна з них має благородну мету. За умови слідування професійним стандартам у нерівній грі на контрастах з сусідніми країнами рахунок зміниться на нашу користь. Але найголовніше, щоб ця “гра” була системною, а її пріоритети – зрозумілими для людей.  І не забариться підсилення ролі громадських організацій у державі та відповідний позитивний резонанс у суспільстві.

Альона Скиба, журналіст

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити