"Велика витік": У "Панамських документах" виявили дані про офшори більше 100 світових діячів
ЗМІ опублікували інформацію про офшорні схеми маловідомої фірми з Панами Mossack Fonseca; під полем зору виявилися більше сотні впливових політиків по всьому світу.
Журналісти і десятки ЗМІ по всьому світу одночасно опублікували матеріали про власників великих офшорів, грунтуючись на даних "Панамського архіву" - збірки документів про офшорні схеми маловідомої фірми з Панами Mossack Fonseca.
Серед власників офшорів опинилися більше 100 впливових політиків і відомих персон.

У журналістів-розслідувачів у розпорядженні опинилися дані панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, які налічують понад 11 мільйонів матеріалів і 2,6 терабайт.
Документи розповідають про роботу компанії з 1977 року до грудня 2015 року. В них йдеться про офшорні схеми приховування мільярдів доларів, до яких можуть бути причетні колишні і діючі глави держав і понад сто політиків і знаменитостей.

У базі даних фігурують 12 колишніх і діючих глав держав, а також 128 політиків і відомих персон. Найбільш важливі з них, за даними американського видання Fusion, це близькі до президента Росії Владіміра Путіна підприємці Аркадій і Борис Ротенберг і віолончеліст Сергій Ролдугіна, президент України Петро Порошенко, син колишнього генсека ООН Кофі Аннана Кохо, король Саудівської Аравії Салман, прем'єр-міністр Ісландії Сігмундур Давид Гуннлаугссон, батько прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона Йен, президент Аргентини Маурісіо Макрі, сім'я президента Азербайджану Ільхама Алієва, родичі президента Китаю Сі Цзінпін і багато інших.

Ці документи потрапили в розпорядження німецької газети Süddeutsche Zeitung, яка передала їх Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). До дослідження архіву ICIJ залучила понад 100 ЗМІ по всьому світу, а також Центр з вивчення корупції та організованої злочинності (OCCRP) і багатьох інших. В цілому з документами працювали близько 400 журналістів.

OCCRP також опублікував дані про офшори президента Петра Порошенка, екс-прем'єра Павла Лазаренка і власника газети Kyiv Post Мохаммада Захура, британського бізнесмена, який живе в Україні. Всього в "Панамських документах" фігурують 20 українців.
"(Захур, - Ред.) Один з двох десятків людей, пов'язаних з Україною, чиї імена фігурують у величезному масиві документів з офісу компанії Mossack Fonseca & Co", - йдеться в матеріалі.
У матеріалі про Захура також описуються події 1990-х років, пов'язані з газовою корупцією. У цій справі також фігурували колишній прем'єр Павло Лазаренко і майбутній - Юлія Тимошенко, а також компанія "Єдині енергетичні системи України".

Згідно з документами, Порошенко в 2014 році заснував три офшори для початку реструктуризації своєї корпорації Roshen.

"За час розслідування прокуратура зібрала майже 11 тисяч томів із матеріалами, включаючи сотні фінансових, банківських документів, звітів експертів, висновків аудиторських і податкових перевірок. Проте за минулі роки в залежності від політичної ситуації в Україні справу то закривали, то відкривали знову. В останній раз її припинили 28 лютого 2014 року", - наголошується в матеріалі.

Також у розслідуванні є безліч матеріалів щодо офшорних справ президента Росії Владіміра Путіна, його прес-секретаря Дмитра Пєскова, знаменитого футболіста Ліонеля Мессі, колишнього прем'єр-міністра Грузії Бідзіна Іванішвілі та інших.

За даними журналістів, оточення Путіна вивело з Росії через мережу банків і тіньових компаній близько 2 млрд дол. Окрема увага приділяється російському віолончелісту і близькому другові Путіна Сергію Ролдугіну. Згідно з розслідуванням, він є номінальним власником багатомільярдної бізнес-імперії Путіна і його оточення.

Повний список офшорних компаній з "Панамського архіву" і осіб, що мають до них відношення опублікують на початку травня 2016 року.
Колишній співробітник спецслужб США Едвард Сноуден назвав розслідування про корупцію "Панамські документи" найбільшим витоком в історії журналістики. Про це він написав у своєму Twitter. Кілька посилань розміщені і в Twitter Wikileaks з хештегом #PanamaPapers.

Інф.: 112.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити