Законодавці намагаються будь-якими шляхами зменшити соціальні виплати з розкрадаваного держбюджету.
Молодим батькам скоро доведеться збирати купу довідок, щоб довести, що вони - "благополучні".
У Верховній Раді зареєстрований законопроект №3205 про внесення змін до закону про державну допомогу сім'ям з дітьми, згідно з яким сім'ям, які не забезпечують належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей, обмежать, або взагалі скасують, право на отримання держдопомоги при народженні дитини. 
Нагадаємо, при народженні першої дитини держава виплачує 29 тисяч 160 гривень, на другу - 58 тисяч 320 гривень, на третю і кожну наступну - 116 тисяч 640 гривень. З них 9 тисяч 720 гривень батьки отримують одразу, решту суми рівними частинами щомісячно.

Як пише в пояснювальній записці автор документа депутат Балога, допомогу, яку виплачує держава при народженні дитини, стала для деяких сімей способом заробітку:
«Такими матерями народжується дитина, протягом часу виплати допомоги вона перебуває в родині, а після припинення виплати від таких дітей відмовляються, батьківські обов‘язки по відношенню до них не виконуються».
 
Так, на жаль, така практика, коли дитину народжують лише для того, щоб отримати гроші, не рідкість. За твердженням експертів, найбільше таких випадків у західних областях країни. Сьогодні для того, щоб отримувати допомогу на дитину, достатньо пред’явити свідоцтво про народження. Позбавляють ж допомоги, найчастіше, у разі позбавлення батьківських прав. Тобто проблема дійсно існує: на дітях стали заробляти. Але як її вирішити? Так, як пропонує Балога?
 
Законопроектом пропонується видавати допомогу на дитину на підставі свідоцтва про народження і «виданої в установленому порядку довідки про забезпечення належних умов для повноцінного утримання раніше народжених дітей». Форму довідки та порядок її видачі пропонується затверджувати Кабміну. Яка це буде довідка, буде вона простої форми або ж цілим актом обстеження, хто її буде оформляти і видавати — поки неясно. Чи потрібно батькам бігти за довідкою ЖЕК або надавати протокол опитування сусідів? А може бути, брати довідку на старших дітей слід в школі чи в садку? Експерти вважають, що така норма в законі стане передумовою для бюрократизму і корупції.
 
- У законопроекті зазначено, що у разі його прийняття видатків з держбюджету не потрібно, тобто можна припустити, що штат соцпрацівників, які можуть перевіряти умови перебування дитини в сім‘ї, не збільшиться, — каже адвокат Юлія Сегеда. — Але ж соцпрацівники і так зайняті, їм треба моніторити неблагополучні сім’ї. Так що швидше за все батьків обтяжать обов‘язком надавати довідки. Виходить, що шляхом дисциплінування одних будуть створені незручності для інших.
Тобто тепер всім батькам новонароджених дітей доведеться доводити, що вони благополучні. А необхідність надання довідок в нашій країні апріорі передбачає грунт для корупції.
 
Дали - забрали
 
Другий важливий момент законопроекту - припинення допомоги відбувається у кількох випадках, в тому числі і з-за «нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини або незабезпечення ним таких умов щодо інших своїх дітей чи дитини». І далі: «Повноцінне утримання та виховання дітей повинно включати в себе забезпечення необхідним житлом, харчуванням, одягом, регулярне відвідування середніх навчальних закладів, проведення регулярних медоглядів та інше». Перевірка здійснюється органами соцзахисту населення.
Причому навіть у разі припинення виплати держдопомоги поганих батьків не обов’язково позбавлять батьківських прав. Цікава «логіка» законодавця: дитина, яку нормально не одягали і не годували, поки отримували матеріальну допомогу, після припинення виплат стане жити краще? Яким чином буде складатися життя цієї дитини далі?
Єдиний позитивний момент, який бачать експерти, те, що буде приділено увагу не тільки одній дитині, на яку отримують допомогу, але і всім дітям в сім‘ї. Адже найчастіше гроші йдуть повз дитину саме в багатодітних сім’ях, де діти стають способом заробити.
 
 - Пропонується скасовувати виплату допомоги, якщо батьки не забезпечують нормальні умови не тільки для цієї дитини, але і для інших дітей в сім'ї, — каже Юлія Сегеда, — а також якщо батько позбавлений батьківських прав стосовно хоч одного зі своїх дітей.
 - Діти з таких сімей надходять до нас і по двоє і навіть по троє, — розповідає директор міського центру соціально-психологічної реабілітації дітей Наталія Журавель. — Як правило, у них дуже важкий психо-емоційний стан, буває, що у 6-7 років діти не вміють ні читати, ні писати.
 
Як бачимо, проблема існує, і вирішувати її треба. Але явно не таким способом, як пропонується. Прийняття цього закону дасть тільки один ефект — економію соціальних статей бюджету. Попутно призведе до збільшення кількості сімей, у яких батьки позбавлені батьківських прав, до зростання корупції в тих інстанціях, які будуть видавати довідки. А сама проблема залишиться. І коріння її — не у «зловживаннях» батьків, а в страхітливій бідності, в якій живуть сьогодні українці.
 
Інф.: vkurse.ua

Коментарі