Хоч як це дивно, але цьогоріч майже всій багатомільйонній армії українських пенсіонерів збільшать виплати.
В одних це будуть різного роду надбавки, в інших — доплати згідно з профільними законами. Та в переважної більшості пенсії зростуть завдяки індексації. Суми різні й вочевидь не надто високі. Однак нарікати, мабуть, не варто з огляду на те, в якій ситуації опинилася нині наша країна.
 Перерахунки
Загалом 2024 року пенсії мають зрости тричі: в січні, березні та липні. Передусім ідеться про підвищення виплат тим, хто отримує мінімальну та максимальну пенсію: відповідно з 2093 до 2361 грн та з 20 930 до 23 610 грн. Це пов’язано зі зростанням прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати.
Проте слід уточнити, що цей перерахунок почався з людей, які досягли віку 65 років, не працюють і мають повний страховий стаж (30 років — жінки, 35 років — чоловіки). Пенсії в них не можуть бути нижчими за 40% мінімальної заробітної плати.
Оскільки з 1 січня мінімальна зарплата в Україні становить 7100 грн, то в цієї категорії осіб пенсія дорівнюватиме 2840 грн (40% від 7100). Тобто розмір найменшої виплати для них спочатку збільшиться з 2680 до 2840 грн, а після чергового підвищення мінімальної зарплати — до 3200 грн (40% від 8000).
Тут доцільно згадати постанову Кабміну №168 від 24 лютого 2023 року. Її слід читати досить уважно, оскільки вона регламентує доплати до пенсій низці категорій залежно від віку (від 70 до 80 років і більше) та від страхового стажу. Таким особам призначають щомісячні надбавки до пенсій, які не сягають 2760, 3000, 2520 грн відповідно.
Тобто доплати призначають у разі, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат із урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи не сягають зазначених сум. Ці доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсій.
Варто звернути увагу на те, що особам, які отримують пенсію та працюють/провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, щомісячна доплата до пенсії встановлюється з дати, наступної після дати звільнення з роботи/припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу.
Причому всі згадані перерахунки проводять автоматично, тобто без звернень і подання додаткових документів. Однак якщо людина отримала додаткові документи про свій стаж, то таки слід звертатися до Пенсійного фонду, адже розмір виплат залежить і від тривалості стажу.

Індексація
У березні очікується індексація пенсій, яка охопить досить широке коло осіб. Певний час вона була під загрозою. Однак після схвалення Євросоюзом допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро проблем із індексацією не буде. Щоправда, наразі говорити про те, наскільки зростуть пенсії, ще зарано. Все залежить від спеціальної урядової постанови, яку ще мають затвердити. А поки її немає, джерела, близькі до ПФУ, називають 13% збільшення (торік це було майже 20%).
Очікується, що після індексації середня пенсія підвищиться до 6 тис. грн.
Проте відразу треба зазначити, що рівень зростання буде різним, адже враховуватиме індивідуальний трудовий стаж і зарплату. Звісно, найбільше отримають ті, в кого обидва показники високі. Але тих українців, у яких пенсії зашкальні (приміром, суддів з їхнім пожиттєвим грошовим утриманням у 100 тис. грн і більше), індексація омине.
Надбавки й доплати
Окрім уже згаданих осіб із великим страховим стажем і малими пенсіями, а також вікових категорій громадян (70, 75 і 80 років), місячні компенсаційні виплати, за якими додатково звертатися не потрібно (вони призначаються автоматично) належать іще й дітям війни (вони також виплачуються автоматично ще з 2007 року).
Але для оформлення доплати на непрацездатних неповнолітніх дітей потрібно подати документи, відповідну заяву та обов’язково свідоцтво про народження дитини. Ця надбавка призначається в разі, якщо людина, яка отримує пенсію, має на утриманні неповнолітню дитину й не працює.
Причому слід мати на увазі, що ця сума не є сталою. Та якщо це стосується пенсій, призначених відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то вона становить 150 грн.
У разі призначення пенсій відповідно до закону про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби (це всі військовослужбовці), встановлюється надбавка в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Таку (вже призначену) надбавку перераховують щоразу після зміни прожиткового мінімуму.
З 1 січня також перерахували надбавки донорам. Оскільки згідно зі ст. 7 Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для непрацездатних осіб із нового року становить 2361 грн, а доплата за донорство дорівнює 10% від цієї суми, то до пенсій цим людям додали 292 грн.
Надбавку до пенсії в розмірі 4200 грн щомісяця також отримуватимуть борці за незалежність України в ХХ столітті та реабілітовані після репресій за політичними чи релігійними мотивами, які відбували покарання до 1991 року.

Інф.: Дзеркало тижня

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити