4 вересня Верховна Рада мала відправити у відставку аж шістьох міністрів, але відправила лише чотирьох.
Спікер парламенту Руслан Стефанчук оприлюднив шість заяв міністрів про звільнення, але на всіх не вистачило голосів.
Першим парламент спробував звільнити голову фонду держмайна Віталія Коваля, але для цього не вистачило голосів - "за" 225 за 226 необхідних.
Другим був Олександр Камишін з Мінстратегпропу. Він з небагатьох, хто прийшов звітувати в Раду. Для його звільнення голосів вистачило - 243.
Далі депутати спробували звільнити віцепрем'єр-міністерку з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірину Верещук. Але на її відставку не вистачило голосів. "За" проголосувало лише 214 депутатів.
Після цього у відставку відправили Ольгу Стефанішину, віцепрем'єрку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. "За" проголосували 241 депутат.
Руслана Стрільця звільнили з Мінекології. За 244 голоси.
Рада звільнила міністра юстиції Дениса Малюську. "За" проголосували 249 депутатів.
Далі мали звільняти міністра МЗС Дмитра Кулебу, але у Раді неочікувано закрили засідання.
Голова фракції "Слуга народу" у Раді Давид Арахамія анонсував, що більш як 50% уряду зазнає змін. "День звільнень", за словами Арахамії, відбудеться 4 вересня, а нових людей мали призначити 5 вересня.
Однак, депутати не змогли звільнити всіх, кого планували. Рішення по Кулебі взагалі відклали.
Напередодні президент Володимир Зеленський звільнив заступника керівника свого офісу Ростислава Шурму.
Попри заклики фракції "ЄС" заслухати звіти міністрів перед звільненням, парламент цього не зробив. Всі міністри не прийшли сьогодні до Ради. Виступали лише Камишін і Малюська.
Серед найвідоміших людей, кого мали відправити у відставку, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
Дмитро Кулеба раніше не висловлював бажання йти, але після ночі перемовин 4 вересня з'явилась його заява з проханням про відставку.
Проте коли у парламенті мали почати розгляд його заяви, спікер закрив засідання. За даними ВВС, Кулебу мають таки звільнити завтра.
43-річний дипломат Кулеба очолював МЗС понад чотири роки – з 4 березня 2020 року. Він став наймолодшим в історії очільником МЗС.
За каденції Кулеби Україна проводила саміт миру у Швейцарії і об'єднала зусилля багатьох країн світу задля допомоги під час війни з Росією.
Нещодавно в інтерв'ю ВВС запитало його про надмірну концентрацію влади в офісу президента і ефективність президента Володимира Зеленського.
"Я в жодному разі не можу описати його дії як надмірний контроль, тому що він очолює країну, і ми працюємо як команда з урядом, парламентом. Завжди будуть голоси, які не погоджуються з тим чи іншим рішенням, тому що в нас демократія... президент керує країною в умовах війни", - відповідав на це Кулеба.
Проте він іноді мав окрему думку щодо зовнішньої політики, відмінну від офісу. Через це вже більше року ходили чутки про його можливе звільнення.
На його місце, з даними ВВС, претендує його перший заступник Андрій Сибіга, який раніше працював в ОП. Хоча можуть бути й інші кандидатури.

Стефанішина, Верещук, Малюська
Йти з посади захотіла віцепрем'єр-міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Але за звільнення поки що не вистачило голосів.
"Перезавантаження", — написала Верещук у фейсбуці і подякувала за довіру Зеленському, Кабміну, Раді та своїй команді.
Верещук призначили головою Мінреінтеграції в листопаді 2021 року. До того вона працювала депутатом Ради, а перед тим 5 років була міською головою міста Рава-Руська Львівської області.
Віцепрем'єрку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгу Стефанішину звільнили, але, за даними ВВС Україна, її підвищать.
Їй пророкують призначення одночасно і міністеркою юстиції, і віцепрем'єркою з євроінтеграції. Тобто посада Стефанішиної стане дуже впливовою.
"Маємо значно посилити нашу роботу з НАТО; для цього потрібна особлива взаємодія. Четверте – Євросоюз, реальні переговори щодо членства, підготовка відповідних частин майбутньої угоди щодо членства. Це дуже чітка одночасно і юридична, і політична робота. За неї буде персональна відповідальність", - натякнув на посилення Стефанішиної Зеленський у зверненні напередодні.

Міністр юстиції Денис Малюська також пішов і його Рада звільнила.
Денис Малюська

Автор фото, unian
Підпис до фото, Денис Малюська

Денис Малюська потрапив до Верховної Ради у 2019 році у списку президентської партії "Слуга народу".

Того ж року він очолив Міністерство юстиції в Кабміні Олексія Гончарука, а 4 березня його переобрали на цю посаду за прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. він один з небагатьох старожилів урядів часів Зеленського.

Його кілька разів "відправляли" у відставку, але цього разу він запевнив, що все серйозно і попросив депутатів підтримати його заяву на звільнення.

"Уранці понеділка Штірліца ведуть на розстріл. Тиждень починається погано, подумав Штірліц. А якщо серйозно, то цього разу, на відміну від попередніх 100500, усе серйозно. Треба встигнути зробити ще купу роботи і позакривати всі хвости", - написав Малюська у фейсбуці.

На підвищення йти він не збирається.

Це не примус, запевнив Денис Малюська, звертаючись до депутатів.

"5 років на посаді. Я зробив багато речей. Я готовий пройти поліграф, що за 5 років своєї роботи не взяв жодної копійки. Ми прибрали корупцію у сфері реєстрації, навели порядок у міністерстві", - говорив Малюська у Раді.
Камишін, Стрілець і Коваль

У відставку відправили міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна.

За його словами, він буде працювати на іншій посаді, яка пов’язана з обороною.

ЗМІ вказують, що він може отримати посаду заступника голови ОП, який куруватиме усю оборонну і регіональну сферу. В нинішніх умовах влади і впливу ОП, це дійсно підвищення.

Камишін єдиний міністр, який виступав перед депутатами.

Першим Рада мала звільнити голову фонду держмайна Віталія Коваля і задовольнити його заяву. Але для цього не вистачило голосів.

Коваль прийшов у велику політику з посади керівника Рівненщини. У ФДМУ він показав себе непогано, а зараз може піти на підвищення в уряд керівником аграрного міністерства.

Під час звільнення депутати казали, що Коваль ще покаже себе на іншій позиції. У парламентському комітеті Коваля назвали найбільш ефективним головою ФДМУ.

Руслана Стрільця звільнили з Мінекології. Він очолив міністерство у 2022 році.

До того обіймав посаду заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів. Ще раніше - очолював Департамент екології Дніпропетровської ОВА.

Інф.:  BBC

Коментарі