Laravel/PHP Developer Богдан Семешко коротко описав українське IT 2024 року. Його висновки подекуди песимістичні. Наводимо аргументи айтівця.
«Та бульбашка, яка була колись, луснула. IT в Україні йде до свого фінального кінця». Розробник описав своє бачення розвитку IT-індустрії. Айтівці не згодні
Богдан окреслив основні тенденції індустрії у поточному році.
Українське IT 2024:
    Це коли на одну вакансію Middle розробника по 45–100 заявок. Конкуренція доволі сильна, рівень безробіття високий, пошук роботи, як кажуть деякі колеги, триває 1–6 місяців. Багато сильних спеціалістів було звільнено, багатьом скорочено дохід.  
    Це коли тебе можуть відфутболити на етапі HR скринінгу просто тому, що не сподобався зовнішній вигляд (наприклад, зачіска не така, або кофтина не такого пошиття).
    Більшість поданих заявок проігнорують взагалі, не відповівши й через місяць.
    Ті вакансії, які запропонували вам самі, також можуть знаходитись у застої.
    Більша частина вакансій у сфері Web — це Крипто й iGaming, тобто азартний скам. Ті люди, які з принципу не розглядали подібні ніші, тепер повинні йти проти себе і своєї ідеології, бо іншої роботи немає. Звісно це дуже вплинуло на рівень зарплат, оскільки ринок впав, і тепер продавати свою совість готові за умовні $1000. Це вже не кажучи про те, які зазвичай рабські контракти у цій ніші бувають.

Утім, відзначив розробник і позитивні моменти.
    Ще трохи тримається український продукт. Різні фінансові компанії, портал із продажу автозапчастин, B2B-продукти тощо.
    Ще трохи якось тримаються великі аутсорсингові компанії.

«Причин, чому так склалось, дуже і дуже багато, починаючи від банального перенасичення ринку нішевими розробниками після курсів, людей які перейшли з інших видів діяльності, закінчуючи різноманітними кризами у США, впровадженням відверто спірних законів, які сильно бʼють по бюджетах середніх та маленьких компаній. І навіть просте падіння репутації України у світі з 2023 року, коли всі ті іноземці, що кричали у 2022 році Support for Ukraine, почали вже писати й казати, що Україна — це корупційна держава без перспективи виграти війну», — пояснює свої висновки розробник.
Він зазначає, що бульбашка, яка була колись, луснула. І прогнози айтівець дає невтішні. «На превеликий жаль, тенденція йде до того, що сфера IT в Україні йде до свого фінального кінця, стане свого роду специфічною нішею, куди йдуть не за грошима, а за покликом душі. На одному рівні з вчителюванням, юриспруденцією й іншими сферами», — каже він.
Усі круті спеціалісти, на думку Семешка, засядуть в тих нечисленних українських продуктах, деякі з них розвинуть нові продукти, деякі вийдуть на прямі контракти в обхід аутсорсингу. Решта, менш активних спеціалістів, зрозумівши, що тут вже ловити нічого, карʼєрного росту особливо вже не буде, крім підвищення обовʼязків, напруги та стресу, покинуть сферу і будуть шукати свого щастя деінде в інших місцях.
«Це все мій особистий, субʼєктивний і доволі песимістичний погляд. Цікаво чи зміниться ситуація у 2025-2026 роках, чи буде тільки погіршуватись», — резюмував розробник.
Його допис зрезонував великій кількості айтівців. Понад 150 коментарів та майже півтисячі реакцій зібрав прогноз Богдана у LinkedIn. Дехто айтівця за такі песимістичні думки критикує, дехто з нього глузує, але є й такі, що частково з його аргументами погоджуються. Зокрема, дістається Богданові за те, що у своєму прогнозі він не згадав про вплив на галузь ШІ, або ж образив криптосферу та гемблінг.
Є й подальші прогнози. Наприклад, Software technical lead Сергій Фоменко вважає, що за 6-12 місяців порушать питання податків для IT, s 5% cnfyenm 15-25%. «Це тільки для працівників, а є ще роботодавці, які так само повинні будуть сплачувати податки на працівників. Це зробить цінник українського аутсорсу не привабливим, а отже, ринок буде стагнувати й далі. Те, що частина піде з IT, — це нормально, але що робити іншим? Збиратися в команди й робити стартапи. Попри їхню кількість, на ринку мало хороших продуктів, робіть якість, та українське IT знову набуде цінності», — зазначив він.
«Насправді може це на краще? Ті, хто хотів грошей, зрозуміє, що безплатні гроші бувають лише у Верховній Раді та піде собі з ІТ в політику підіймати рівень корупції? Ті, кому справді цікава ця професія, залишаться і будуть отримувати те, що отримували. Але відчуття таке, наче хтось робить все можливе за для того, щоб лишити цю країну без роботи взагалі. Закриття кордонів лише один із засобів…», — зазначає PHP-розробник Дмитро Мартинов.
HR expert Оксана Козлова зазначає, що світ завжди більший за нашу бульбашку. «Для ІТ фахівців є чудова можливість оцінити „втрачений рай“. З гарних новин, за межами бульбашки є життя. І воно різне. Найактивніші й найадаптованіші знайдуть собі гарне місце і цікаву сферу діяльності поза ІТ, найстійкіші — знайдуть можливість реалізуватися в ІТ. Що б не відбувалося, все або тимчасово, або справедливо і тільки від нас залежить, чи вийдемо ми на новий рівень, чи найкращі часи залишаться в минулому», — оптимістично налаштовує айтівців фахівчиня.
Почитати більше коментарів можна тут.

 Інф.: dev ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити