Літо 2024 року було найтеплішим на Землі за всю історію спостережень. До такого висновку дійшли у Copernicus - європейській службі, що відстежує кліматичні зміни.
У Європі цього літа температура була на 1,54 С вище середніх рівнів за дуже довгий період – від 1991 до 2020.
Від початку цього року середня температура була на 0,7 С вищою за показники того періоду, і це також рекорд.
А серпень виявився тринадцятим місяцем поспіль, коли середня світова температура на 1,5 С перевищила рівень температур у доіндустріальну епоху.
Тож є висока ймовірність, що 2024 буде загалом найгарячішим роком за історію спостережень. А попередній рекорд встановлено лише минулого року.
дані Copernicus про температури
Хвилі спеки та надзвичайні погодні умови спостерігали по всьому світу.
І, як попереджає заступниця директора Copernicus Саманта Бургес, "надзвичайні погодні умови, пов’язані із високими температурами, ставатимуть більш інтенсивними".
У Європі цього літа нові температурні рекорди встановлені у низці країн.
В Австрії це було найспекотніше літо. В Іспанії – найгарячіший серпень. А у Фінляндії та Швейцарії було два найспекотніших літа поспіль.
Відносно прохолодніше було лише на західному периметрі Європи – в Британії, Ірландії, Португалії та Норвегії.

Погода в Україні влітку
В Україні температурні рекорди також фіксували впродовж усього літа практично всюди - у Житомирі і в Харкові, у Фастові, Чернігові, Миколаєві і в Києві.
Але, якщо раніше найспекотнішим в країні був кінець липня-серпень, то цього року аномально теплим був навіть березень.
У Києві 31 березня був найтеплішим день за понад 140 років. Тоді посуху і майже літню спеку принесло в Україну разом із піском з Сахари.
У липні в багатьох регіонах температури перевищували 40 С.
Початок осені поки що не приніс відчутного падіння температур. Крім того, практично вся Україна - за винятком південних регіонів (!) - зона пожежної небезпеки.
"6-8 вересня в Україні, крім Одеської, Херсонської, більшості районів Миколаївської області та Криму, надзвичайний рівень пожежної небезпеки", - повідомляють у Гідрометцентрі.
Але, як пише на своїй сторінці у фейсбуку метеорологиня Наталка Діденко, "звичайно, не вистачає зволоження, але така осінь, з дощами, ще попереду".
Головною причиною підвищення температури у світі називають діяльність людей. Але рекорди 2023-24 років також завдячують такому явищу, як Ель Ніньйо – природному підвищенню температури поверхні води у східній частині Тихого океану, яке спостерігали від червня 2023 до травня 2024.
Впродовж цього часу підвищена температура водної поверхні додавала градуси і в атмосфері.
Попри те, що Ель Ніньйо вже припинився, до кінця 2024 його ефект ще відчуватиметься.
Науковці вважають, що у Тихому океані настає фаза Ла Нінья, і її вплив буде відчутнішим у наступні місяці.

Інф.: BBC

Коментарі