Сьогодні, 13 серпня, 320-та річниця історичного моменту
У 1698 у Раві-Руській Жовківського району, що на Львівщині, російський цар Петро I уклав договір із Польщею про спільну війну проти Швеції.
Андрій Галушка, науковий редактор “Terra Ucrainica. Історичний атлас України та сусідніх земель” зазначає: Петро І  і Август вважали, що король-підліток Карл ХІІ не зможе ефективно опиратися атаці одночасно з трьох сторін, адже до союзу приєдналася також Данія: “Петро уклав угоду із саксонським курфюрстом Фридрихом Августом, що одночасно був також обраний королем Республіки Обох Народів, або як її частіше у нас називають – Речі Посполитої. Август ІІ, король Речі Посполитої, не мав права без згоди сейму втягувати свою нову країну в цю війну. Оскільки ще не закінчилася, хоча й наближалась до кінця довга війна з турками, і Кам’янець все ще був центром османського вілайєта. Тому у 1700 році сталася цікава колізія, коли Річ Посполита не воювала зі шведами, а її король воював із власною саксонською армією.
Річ Посполита таки була втягнута до війни, коли шведи, побивши Петра під Нарвою, пішли бити Августа”.  За словами Андрія Галушка, всі троє агресорів хотіли повернути собі території, втрачені на користь Швеції в ході війни у XVII столітті. “До речі, оскільки їхній напад несподівано ламав раніше укладені мирні угоди, Карл справедливо розцінив його як клятвопереступ і вів війну з метою покарати всіх трьох переступців. З Данією та з Августом вийшло, бо той після поразок зрікся трону Речі Посполитої, а з Петром – ні. Той відмовлявся повернути захоплені території, де почав зводити Петербург і навіть пропонував в обмін Псков, але Карл хотів забрати всі відібрані в Швеції землі. Поранення під Полтавою та відповідно нездатність керувати битвою привели шведське військо до поразки та капітуляції, але й після того війна ще тягнулася 12 років”.  Андрій Галушка стверджує, що ймовірно договір був підписаний у Раві-Руській, бо на той час Петро І повертався з “великого посольства” до Західної Європи.

“Рава-Руська – прикордонне місто на Львівщині, на самому кордоні з Польщею, яке тоді знаходилось на перехресті торговельних і військових шляхів східної Європи. Тому на межі XVII–XVIII століть Рава-Руська перетворилася на дипломатичний центр, де відбувалися важливі міжнародні події, кілька зустрічей на найвищому рівні, — додає Михайло Роль, політичний експерт. Крім того зазначає, що через шість років, у 1704 році у Раві-Руській зустрічалися шведський король Карл ХІІ з королем Речі Посполитої Станіславом Ліщинським. Королі погодили свої плани у боротьбі вже проти російського царя Петра І. 

“Швеція на той час була однією з найсильніших держав Європи. Оскільки Росія тоді ще не була імперією і шукала собі “союзника на суші”— цей договір був вигідним для обох сторін”, – пояснює доктор історичних наук Віталій Виздрик. Український історик, декан історичного факультету Львівського університету Роман Шуст стверджує, що цей договір був одним з тих, які часто укладалися, зокрема, між Петром І, Августом ІІ та Мазепою.

Світлана Небилович, Syla.news 
Інф.: syla.news

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh