Північна Корея передала Росії партію балістичних ракет і пускових установок до них, які вже були застосовані для ударів по Україні, заявили США.
Представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі назвав це "значною й тривожною ескалацією", пов'язаною з підтримкою Пхеньяном Росії.
Він заявив, що США порушать це питання у Раді Безпеки ООН та запровадять додаткові санкції проти тих, хто сприяє постачанню зброї.
Росія заперечує будь-які зброєві угоди з КНДР.
    Китай у 10 разів збільшив поставки Росії високоточних верстатів для військової промисловості - FT
    Війни 2024-го. Де чекати "чорних лебедів"

За кілька годин після заяви Білого дому північнокорейський лідер Кім Чен Ин закликав до розширення виробництва ракет-носіїв у його країні. У вересні він відвідав Росію, щоб обговорити потенційну військову співпрацю.
Речник повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі телемарафону вказав, що Україна поки що не може підтвердити застосування північнокорейських ракет, триває дослідження уламків.
"Ми інколи чекаємо інформацію, чи били С-400 або "Іскандером М" кілька днів, не можемо з'ясовувати. Ракета летить – це цятка на радарах, летить, балістика, падає, вибухає, на маленькі шматочки розлітається. І спробуй встановити, чим вони вдарили. Точно, що вони вдарили балістикою, а яка балістика і чия ракета, будемо розбиратися. Поки що у нас немає даних, що були використані такі ракети", - заявив він.
США раніше вже звинувачували Пхеньян у постачанні Росії зброї, але американська розвідка вперше поділилася подробицями щодо балістичних ракет.
Саме вони є одними з найскладніших цілей для української ППО, адже вони летять по складній балістичній траекторії, самонаводяться, можуть летіти на великі відстані (900 км), а запускатися – зі стаціонарних і мобільних установок.
Україна може збивати балістичні ракети тільки сучасними західними системами PATRIOT та SAMP/T, який є обмаль.
Виступаючи у четвер на брифінгу в Білому домі, Кірбі заявив, що закупівля Росією балістичних ракет у Північної Кореї є прямим порушенням численних резолюцій Радбезу ООН.
"Ми вимагатимемо притягти Росію до відповідальності за чергове порушення своїх міжнародних зобов'язань", - сказав він.
За словами Кірбі, США вважають, що Росія також планувала придбати в Ірану балістичні ракети малої дальності, але поки що не зробила цього.
Велика Британія теж засудила рішення Росії використовувати балістичні ракети, отримані з КНДР, в атаках по Україні.
"Північна Корея вже зазнає жорстких санкцій, і ми продовжимо працювати з нашими партнерами, щоб гарантувати, що Північна Корея заплатить високу ціну за підтримку незаконної війни Росії в Україні", - заявив представник міністерства закордонних справ Британії.
На своєму брифінгу Кірбі також закликав Конгрес США "без зволікання" затвердити додаткове фінансування для України.
"Найефективніша відповідь на жахливе насильство Росії проти українського народу - це продовжувати надавати Україні життєво важливі можливості протиповітряної оборони та інші види військової техніки", - сказав він.
"Іран та КНДР підтримують Росію. Українці заслуговують на те, щоб знати, що американський народ і його уряд продовжать підтримувати їх".
Останній пакет військової допомоги Україні на суму 250 мільйонів доларів США схвалили 27 грудня.
Переговори про подальше фінансування зайшли в глухий кут в Конгресі через відсутність підтримки серед республіканців, які наполягають на тому, що посилення заходів безпеки на кордоні США й Мексики має бути частиною будь-якої угоди про військову допомогу.
Україна попередила, що її військові зусилля та державні фінанси країни будуть під загрозою, якщо найближчим часом не надійде додаткова допомога з боку Заходу.

Чому Росія шукає балістичні ракети за кордоном
Аналітики Інституту дослідження війни (ISW) вважають, що Росія намагається отримати балістичні ракети з-за кордону, оскільки вони за певних обставин є більш ефективними для ураження цілей в Україні.
Російські війська регулярно застосовують балістичні ракети малої дальності для атак по українських містах, розташованих ближче до лінії фронту, і ці ракети, на думку військових аналітиків, більш ефективно обходять українські системи ППО.
Українська протиповітряна оборона перехопила 149 із заявлених 166 російських крилатих ракет під час інтенсивних атак з 29 грудня 2023 року. Однак, тоді ж було перехоплено лише кілька балістичних ракет.
"Російські війська перепрофілювали ракети ППО С-300 і С-400 для завдання ударів по наземних цілях в Україні, і українська влада визнала, що українській ППО важко перехопити ці нестандартні ракетні атаки за допомогою власних систем С-300", – йдеться в звіті ISW.
Водночас аналітики наголошують, що ефективність російських балістичних ракет частково залежить від конфігурації "парасольки" протиповітряної оборони України.
Основу її досі складають ще радянські системи, які не здатні протидіяти балістиці. І якщо крилаті ракети може збивати цілий спектр засобів і навіть мобільні групи, то балістичні, які летять дуже високо і атакують ціль з великої висоти прямовисно, тільки PATRIOT і SAMP/T.
Саме вони, до прикладу, збивають російські "Кинджали".
Інститут припускає, що відносний успіх, якого досягли російські війська, завдаючи ударів по цілях в Україні балістичними ракетами в поєднанні з крилатими ракетами і безпілотниками, може спонукати Росію активніше шукати їх за кордоном.
Аналітики наводить дані, за якими російський оборонний комплекс може виробляти 42 ракети "Іскандер" і чотири ракети "Кинджал" на місяць, хоча скільки ракет С-300/С-400 може виробляти Росія - незрозуміло.
"Російська оборонно-промислова база, ймовірно, не може виробляти балістичні ракети в масштабах, необхідних для тривалої ударної кампанії в Україні, яка спирається на регулярне використання великої кількості балістичних ракет", – пишуть експерти Інституту дослідження війни.
Тож якщо Москва бажає підтримувати масштабні ракетні удари по Україні, то їй, на думку аналітиків, імовірно, доведеться постачати балістичні ракети з-за кордону.

Інф.: BBC News Україна

Коментарі