Різке "перезавантаження" держави - це рух не в майбутнє, а в печерну епоху, - попередження Джеймса Мейса

Останнім часом поширюються ідеї "перезавантаження" держави, суть яких зводиться до наступного: 1) Україна має почати з чистого листа через "перезаснування" держави; 2) необхідно докорінно змінити Конституцію України (шляхом розробки так званої "Народної конституції" через "Народні збори", "Конституанту", "Конституційний конвент" тощо); 3) необхідно докорінно перевиховати людей, виростити нове "свідоме" покоління.
Ці ідеї - згубні для держави. Такі різкі потрясіння можуть знищити Україну як руйнівний землетрус. Так діяли комуністи - за принципом "до основанья, а затем..." Що було потім, ви знаєте.
Багатьом сверблять руки змінювати Конституцію України, яка є однією з найкращих у Європі, але жоден із президентів України всупереч цій же Конституції не став гарантом її додержання (цього року ми відзначаємо 20-річчя прийняття Конституції України).
Розмови про "виховання нової людини" - це також посткомуністичне відволікання людей від активних дій у сьогоденні з прицілом на "світле майбутнє", яке нібито побудують наступні покоління.
Нагадаю мудру українську приказку: "Поки сонце зійде, роса очі виїсть". Ми повинні КОНСОЛІДОВАНО діяти ТУТ і ЗАРАЗ, не чекаючи знищення держави антиукраїнськими силами, діяти рішуче, але ЗВАЖЕНО. Для цього не потрібне очікування "світлого майбутнього". Для цього не потрібні великі потрясіння. Їх і так достатньо випало на непросту долю України... Досить того, що неоголошена війна Росії проти України триває століттями.
Про загрозу радикальних "перезавантажень" держави попереджав понад 20 років тому найвідоміший дослідник Голодомору в Україні Джеймс Мейс. Ось висловлювання Мейса, яке нагадує його дружина - письменниця Наталя Дзюбенко-Мейс:

Ці слова сказані Джеймсом Мейсом ще до ухвалення Конституції України (1996 р.). Жива основа суспільства, його самоорганізація, про яку казав Мейс, втілена в Конституції у формі територіальних громад - первинних суб'єктів демократичного самоврядування. Тому виконання Основного Закону (вперше за 20 років!) і є стратегією виходу України з глухого кута.
Павло Січкар, незалежний журналіст,
для порталу "Воля народу"
Коментарі