"Половина росіян вважає Україну ворожою країною, і це всерйоз і надовго", - директор Аналітичного центру Юрія Левади Лев Гудков
Путінський режим тримається на образі ворога.
Росіяни назвали головними ворогами своєї країни США, Україну та Німеччину. Причому частка респондентів, які вважають Україну найбільш вороже налаштованою щодо Росії країною, зросла до максимуму за весь час досліджень і склала 50 відсотків. Такі дані останнього опитування "Левада-центру".

Лідером "ворожого списку" залишаються США. Ворогом їх вважають близько 70 відсотків росіян, проте цей показник знизився за останній час. Число респондентів, які вважають ворожими Німеччину, Латвію і Литву, виявилося однаковим - 24 відсотки. При цьому близько половини громадян упевнені, що Росія знаходиться в міжнародній ізоляції, приблизно стільки ж упевнені у  зворотному. Туреччина, яка в 2016 році була в списку "ворогів" на третьому місці, опустилася на 11-е місце. Головним друзями росіяни назвали Білорусію, Китай, Казахстан, Сирію та Індію.

Про основні причини зростання антиукраїнських настроїв в Росії ромірковує директор Аналітичного центру Юрія Левади Лев Гудков:

- Коли ми говоримо про ворожість Росії і України, ми говоримо про міждержавні відносини чи мова йде про вороже ставлення на рівні простих людей?

- У першу чергу, звичайно, на рівні державному, але поступово це поширюється і на населення. Йдеться про наслідки вже трирічної масованої пропаганди, дуже агресивної і демагогічної, яка залишає свої сліди. Путінський режим у принципі тримається на образі ворога, на механізмах негативної ідентичності, тому що інших підстав для гордості, крім як протистояння із Заходом чи боротьба з ворогами, з "київської хунтою", з "українськими фашистами", загалом, немає.
Це такі механізми самопідтримки власної гордості, значущості, гідності та іншого. Тому образ ворога весь час необхідний, він функціональний. А в ролі ворога різні країни виступають. Якщо пам'ятаєте, років 10 тому це були країни Балтії, які поступово поступалися місцем Україні. Піки антиукраїнської пропаганди були в 2008 році, під час війни Росії з Грузією, коли Україна не висловила готовність підтримати Росію. І особливо різко активізувалася антиукраїнська пропаганда з лютого 2014 року - після Майдану, після того як Україна розвернулася у бік Європи.

В останні місяці ми бачимо нове наростання ворожості по відношенню до України

Ще п'ять років тому нічого подібного не було. Навіть чотири роки тому українці сприймалися як дуже близький народ, дружні почуття ми фіксували, так само як і українські соціологи. Але поступово ця антиукраїнська пропаганда переноситься і на людей. Тим більше що в повному обсязі населення має зв'язки з Україною, хоча дуже велика частина, за нашими даними, приблизно 28 відсотків, мають родичів і близьких друзів в Україні.
Протистояти пропаганді люди не можуть, і тому, коли телебачення заговорило про "державний переворот", про "прихід до влади фашистів", заговорило мовою Другої світової війни, боротьби з фашизмом, то природно, у людей почало змінюватися ставлення. Дійсно, дуже велика частина людей повірила в те, що там поширюється росієфобія, повірила в утиски росіян або навіть в геноцид росіян на Донбасі. І оскільки тут важливий не зміст, не об'єктивність тих чи інших звинувачень, а безперервність такого зомбування, то це приймається, і що важливо, сприймається саме як негативна установка, яка постійно відтворюється. І вона так чи інакше діє на людей, змушуючи їх змінювати ставлення до простих людей в Україні.

Ця травма збережеться надовго

- Чи правильно я вас розумію, що дії пропаганди в останні роки призводять до безперервного росту антиукраїнських настроїв в Росії? Чи все-таки були якісь спади, потім підйоми, може, якісь події останнім часом в російсько-українських відносинах призвели до того, що число росіян, які вважають Україну ворогом, досягло максимуму?

- Ми шість разів на рік приблизно задаємо одні і ті ж запитання разом із колегами в Україні. Різке погіршення припадає на лютий, березень, квітень 2014 року. Ще в листопаді 2013 роки ми не фіксували жодної ворожості і агресії по відношенню до України як держави і тим більше до українців як народу. Протягом 2015 го і частини 2016 року зберігалося негативне ставлення, і воно було дуже яскраво виражено. А потім, у міру заморожування конфлікту і перемикання на Сирію, на конфлікт з Туреччиною, на конфронтацію із США, трошки почало відновлюватися позитивне ставлення до України. Зараз, саме в останні місяці почалося знову загострення - явно йде тиск і вкрай агресивне освітлення того, що відбувається в Україні, причому демагогія тут переростає і в брехню, і в наклеп, у вкрай спотворений опис того, що там відбувається. І в останні місяці ми бачимо нове наростання ворожості по відношенню до України.

- Якщо припустити гіпотетично, що російські телеканали раптом різко змінять ставлення до України, до нинішньої української влади, як швидко зміниться ставлення росіян до українців і до України, на ваш погляд?

- З досвіду, якщо брати за аналогією із Грузією, це займе кілька років. Але з Грузією конфлікт був все-таки короткочасний, і ворожі акції по відношенню до Грузії, до грузинів (якщо пам'ятаєте, були навіть депортації грузинів із Росії) тривали недовго. А відновлення якихось спокійніших відносин, зниження агресії зайняло кілька років.
З Україною ситуація набагато важча. І я боюся, що це надовго залишиться. Тим більше що із запізненням і майже з опором, але точно таке ж вороже ставлення виникло і серед самих українців. Там ніякої росієфобії, ніякої агресії по відношенню до росіян не було, і тільки лише у відповідь на антиукраїнську пропаганду там почалося зростання неприязні і ненависті, ворожості по відношенню до Росії. Тому тут одним виключенням телевізора не обійдешся, ця травма збережеться надовго.

Андрій Шароградський
Інф.: svoboda.org

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh