Найважливіше досягнення медицини, здатне врятувати мільйони життів: японські генетики на чолі з російським вченим Костянтином Агладзе вперше виростили зі стовбурових клітин живе людське серце.
Це прорив не тільки для трансплантології, а й для фармацевтики: на створених таким чином органах можна буде випробовувати ліки.
Серцевий м'яз утворюється поетапно. Спочатку клітини збираються в пульсуючі розрізнені краплі, які потім самостійно без зовнішніх впливів знаходять одна одну та поєднуються в суцільну тканину.

Створенням живих людських органів в лабораторіях Кіотського університету вчені займаються вже близько п'яти років. Джерело генетичного матеріалу - індуковані стовбурові клітини. З них складається ембріон на початковому етапі розвитку, і саме вони є попередниками конкретних органів.

Головне - зрозуміти, за яких умов запускається механізм утворення тих чи інших тканин. У цій лабораторії групі генних інженерів вдалося виявити хімічну речовина, яка приводить в дію механізм трансформації. З кожної сотні індукованих протоклітин 80 стають клітинами серця.

Оптимальна температура зберігання клітин - близько 37 градусів. Не всім пощастить тримати в руках частинку людського серця. Щоб переконатися, що вона жива, її треба покласти під електронний мікроскоп. При збільшенні в декілька мільйонів разів видно, що тканина скорочується.

На сьогодні,це-найефективніший метод. М'яз працює сам по собі, без зовнішніх стимуляторів: 50-70 ударів на хвилину.

"Так виглядають елементи людського серця через місяць після того, як вони були отримані з індукованих стовбурових клітин. Поступово вони об'єднуються і утворюють тканину серцевого м'яза", - пояснює професор Центру дослідження інтегральних клітинних матеріалів при Кіотському університеті Сін Кадота.

Професор Костянтин Агладзе курує цей проект у Кіотському університеті вже 4 роки. Нещодавно він отримав запрошення з Росії очолити лабораторію при Московському фізико-технічному інституті, і вже там має намір доводити до розуму розроблену в Японії технологію.

"Сконструйована серцева тканина, яку ми зробили, придатна для двох основних речей: по-перше, ми можемо на ній тестувати дію різних речовин, а по-друге, ми можемо за допомогою нановолокон матриці застосовувати ці клітини для імплантації в пошкоджене серце", - розповів професор Центру дослідження інтегральних клітинних матеріалів при Кіотському університеті Костянтин Агладзе.

І це стосується не тільки серця. У цьому науковому центрі професор Кендзі Осафуне демонструє у себе в лабораторії результат перепрограмування стовбурових клітин у тканину людської нирки.

"Це повноцінна ниркова тканина. Вона отримана зі стовбурових клітин дорослої людини. Ми досягли 90-відсоткової трансформації вихідного клітинного матеріалу", - хвалиться своїми науковими досягненнями професор Центру вивчення та застосування індукованих стовбурових клітин при Кіотському університеті Кендзі Осафуне.

Випробування нових ліків на штучно вирощених тканинах вже проводяться. Для цього їх переводять в патологічний стан, наприклад, у випадку із серцем - розвивають аритмію. Що стосується штучного створення живих тканин для трансплантації, то, на думку вчених, це справа 3-4 років.

Інф.: mobus.com, фото: bagnet.org

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh