altДмитро ВИДРІН
Я майже не сумніваюся, що найближчим часом хтось із моїх колег-політологів напише книгу “Уроки Грузії”. Наприклад, про те, як треба і не треба виховувати свій народ. Як гідно ставитися до ворогів і друзів. У яких випадках говорити знамените грузинське “ара”. Але поки ця книга пишеться, я назву кілька уроків, які я особисто виніс і які напевно стануть у пригоді нашим політикам і до виборів у Верховну Раду, і особливо після.

Уроки Грузії
У дні моєї студентської юності була така культова книжка Андрія Бітова “Уроки Вірменії”. В ній він писав, здавалося б, дуже прості, але в той же час сокровенні істини, які виніс, подорожуючи по сонячній Вірменії.

Наприклад, як треба і не треба виховувати народ. Як гідно ставитися до друзів і ворогів. У яких випадках говорити знамените вірменське “че” – “ні”.

Я майже не сумніваюся, що найближчим часом хтось із моїх колег-політологів напише книгу “Уроки Грузії”. Наприклад, про те, як треба і не треба виховувати свій народ. Як гідно ставитися до ворогів і друзів. У яких випадках говорити знамените грузинське “ара”.

Але поки ця книга пишеться, я назву кілька уроків, які я особисто виніс і які напевно стануть у пригоді нашим політикам і до виборів у Верховну Раду, і особливо після.

Перший урок я виніс у Сакартвело в минулому році, коли подорожував по провінції і розговорився з одним пастухом в районі Горі. Мої захоплення від політичних новацій він розбив однією фразою: “Так, але Міхо жене людей до демократії швидше, ніж вони вміють переставляти ноги”. (Мене ця фраза так вразила, що я її неодноразово цитував, хоча іноді приписував іншим авторам.)

Другий урок полягає в тому, що в принципі людей, можливо, і треба підганяти (з доступною оптимальною швидкістю). Один філософ казав, що не можна лестити ні королям, ні народам. І ось, якщо тверезо оцінювати ситуацію, то безумовно бувають часи, коли народи впадають в апатію, лінь, маніловщину або прострацію. І вивести їх із цього стану можна лише якимось струсом, спонуканням, підштовхуванням.

Але проблема полягає в тому, і владу Саакашвілі, мабуть, цього не зрозуміла, що це не функція політиків і навіть президентів. Будь-який найліпший президент, який із кращих спонукань починає гнати в шию свій народ, непомітно для себе закінчує диктатурою. Мабуть, єдиний, хто володіє правом на таку функцію, роль, місію - це тільки культура.

Тільки культура (і релігія - але це окрема історія) здатна у своїх надрах природно і органічно породити образи, метафори, зразки наслідувань, типи героїки, які акумульовані в літературі, журналістиці, кінематографі, а зараз і мережах. Саме вони створюють невідворотні і непереборні стимули, які спонукають людей бути кращими, чистішими, ефективніше і героїчна.

Коли політики штовхають людей в спини, ті рано чи пізно падають. А коли культура - вони йдуть швидше і швидше. До речі, цей принцип у свій час створив об'єднану Європу, де людей вели всі швидше не крупи, ротшильди, берлусконі і саркозі, а великий письменник Белль, геніальний кінематографіст Антоніоні, мудрий Хайдегер і зворушливий співак Азнавур.

І зараз європейські проблеми лежать зовсім не в площині економіки, яка потенційно все ще могутня, а в площині культури, яка стає все безсилішою і безсилішою. Повторюю, цього не зрозумів Саакашвілі. Можливо, тому що друзями його були зарубіжні президенти і прем'єри (іноді мільярдери), але майже ніколи - великі письменники і філософи. І звідси цей гіркий урок.

І нарешті, третій урок. Політики якось не помітили, що світ перевернувся, що базис і надбудова помінялися місцями. Відповідно, мрія, яку раніше відносили до надбудови, стала базисом. А будівельні конструкції, включаючи навіть найкрасивіші фасади, стали ефемерної надбудовою.

Тому з такою легкістю грузинська мрія Іванішвілі завалила, здавалося б, такий міцний, та який на ділі виявився картонним, фасад Саакашвілі. Втім, про це я вже писав.


vydrin.com

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh