Тепер Україні дозволено використовувати західну зброю для ураження цілей усередині Росії.
Що змінить це рішення і як воно вплине на лінію фронту в Україні?
Досі країни Заходу обмежували використання своєї зброї військовими цілями, розташованими на території України, включно з Кримом та іншими окупованими територіями. Вони були стурбовані тим, що атака на цілі через міжнародно визнаний кордон Росії зброєю, наданою країнами НАТО, призведе до ескалації конфлікту.
Але останній російський наступ у північно-східній Харківській області переконав союзників Києва, що для того, щоб захистити себе, Україна повинна мати можливість знищити військові об’єкти й по той бік кордону.
Минулого місяця Росія розпочала масований наступ у регіоні, відкрила новий фронт і захопила кілька сіл. Наступ росіян становив серйозну загрозу для Харкова, другого за величиною міста України, яке розташоване лише за 30 км від кордону.
Кордон у цьому регіоні також є лінією фронту, тому заборона на використання західної зброї для ураження цілей за межами України дозволила російським військам підготуватися до цієї операції в безпечних умовах.
Після зростання тиску з боку України та інших європейських держав США погодилися змінити свою політику і дозволити Києву завдати ударів по Росії західною зброєю.
"Помітною ознакою нашої взаємодії є адаптація та коригування за потреби, щоб відповідати тому, що насправді відбувається на полі бою, щоб переконатися, що Україна має те, що їй потрібно, коли їй це потрібно", — сказав держсекретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Празі в п'ятницю.
Буквально за кілька днів до цієї заяви президент Росії Володимир Путін пригрозив розширити "санітарні зони" у випадку застосування західної далекобійної зброї по території Росії.
Він сказав, що країни НАТО в Європі повинні пам'ятати, що у них є "держави з невеликою територією та густотою населення".
"Вони повинні взяти до уваги цей фактор, перш ніж обговорювати удари в глибині російської території", – додав він.
Ймовірно, уникнення ескалації є причиною того, чому США не включили зброю великої дальності, таку як ATACMS (американські балістичні ракети), у свій дозвіл завдати удару по Росії. Ці ракети мають радіус дії 300 км і можуть бути використані для ураження військових баз і аеродромів на території Росії.
Такі обмеження залишають Україні лише можливість зосередитися на цілях поблизу свого кордону. Але це вже серйозна зміна політики головних союзників Києва.
Навіть з меншим радіусом дії – до 70 км – реактивні системи залпового вогню, такі як HIMARS, можуть суттєво порушити логістичні операції Росії та пересування військ, що зрештою сповільнить будь-які плани наступу.
Тепер Україна може "ударити по місцях зосередження ворогом своїх військ, техніки та сховищ, які використовуються для наступу на Україну", — каже Юрій Повх, представник тактичного угруповання Харків, яке координує військові дії на північному сході.
Раніше цього тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія стягує свої війська на відстані у 90 км від Харкова для чергового наступу.
А Інститут вивчення війни (ISW) проаналізував супутникові знімки і підтвердив, що в цьому районі спостерігається "розширена діяльність на базах і складах". Тож можливість завдати ударів серйозно зміцнить здатність українських сил відбивати нові атаки в регіоні.
Проте скасування заборони на західну зброю навряд чи допоможе захистити Україну від російських плануючих бомб, відомих місцевим як КАБ. Вони мають нищівну дію і регулярно використовуються для бомбардувань Харкова та інших прикордонних міст. Але щоб зупинити такі атаки, українські сили повинні націлюватися на літаки, які скидають ці смертоносні КАБ.
Єдиною зброєю, здатною перехоплювати ці літаки, яка є в розпорядженні України на даний момент, є американська система протиповітряної оборони Patriot. Проте підтягнути цю зброю до Харкова – величезний ризик. Безпілотники-шпигуни можуть швидко це помітити, а Москва може запустити ракети, такі як "Іскандер", щоб знищити цю дорогу систему.
Цікаво, що Велика Британія та Франція, які постачають Україні спільно створені крилаті ракети "повітря-земля" Storm Shadow (або Scalp, як їх називають у Франції), прямо не обмежили їх використання. А їхній радіус дії може досягати 250 км. Минулого тижня президент Франції Еманюель Макрон сказав журналістам: "Ми повинні дозволити [Україні] нейтралізувати військові об’єкти, з яких запускаються ракети, і, по суті, військові об’єкти, з яких атакують Україну".
І така риторика розглядається як дозвіл на використання Storm Shadow/Scalp, сказав ВВС на засадах анонімності офіцер військової авіації. Тож, за його словами, тепер Україна може наносити удари по аеродромах Курської та Білгородської областей, які межують з Україною.
Однак такі операції будуть обмежені з точки зору того, що вони можуть досягти. Українські Су-24, які оснащені цими крилатими ракетами, повинні будуть наблизитися до російського кордону для їхнього запуску, що робить їх уразливими для російських систем ППО. Літаки F-16, які очікують до кінця цього року, краще оснащені для таких завдань. Але президент Зеленський визнає, що досі незрозуміло, чи дозволять партнери України використовувати ці літаки для нападу на цілі в Росії.
"Я вважаю, що використання будь-якої зброї, західної зброї, на території Росії — питання часу", — сказав він на саміті з країнами Північної Європи в Стокгольмі в п’ятницю.
Українські сили намагаються розробити власну зброю для ураження цілей у тилу Росії. Деякі з українських безпілотників атакували нафтосховища та військові об’єкти за сотні кілометрів від кордону.
Остання атака була проти радіолокаційної станції далекого радіусу дії в місті Орськ, що за 1800 км від українського кордону.

Інф.: BBC

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh