Шість моментів, на які варто звернути увагу, якщо вам затримують зарплатню.
Що робити, щоб отримати зарплату у недобросовісного роботодавця? На що звернути увагу і як виграти суд?
Про це читачам розповідає Анастасія Москаленко, адвокат, партнер юридичної фірми "Москаленко і Партнери".
Примітно, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до неї здійснила виплату зарплати потерпілому. Таким чином, закон стимулює "злобливих" роботодавців добровільно усунути заподіяну ними співробітникам шкоду.
 
1. Будь-яке підприємство зобов‘язане виплатити податки і тільки потім - зарплату. Тому якщо після виплати податків коштів на виплату зарплати не вистачило, отримати її співробітники зможуть не раніше, ніж підприємство заробить гроші.
 
2. Стягнути можна тільки офіційні доходи, а не зарплату «в конверті». Раджу претендентам уважно придивлятися до роботодавців ще на етапі вибору роботи, тому що бувають випадки, коли приватні фірми-одноденки взагалі ніколи не виплачують зарплату працівникам, не оформленим у них офіційно.
 
3. Видача трудової книжки та виплата всіх сум, належних працівникові від роботодавця, повинна відбуватися в день звільнення. Також на вимогу працівника йому повинен бути виданий наказ про звільнення. Це є обов’язком роботодавця.
 
Незважаючи на невиплату зарплати, в будь-якому випадку раджу в день звільнення забрати свою трудову книжку, адже отримати її потім може бути складніше. Але не підписуйте ні в якому разі ніяких документів про отримання (виплати) зарплати та інших нарахувань, наприклад, за невикористану відпустку. Дуже рекомендую також не пізніше дня звільнення отримати в бухгалтерії роботодавця довідку про доходи. Отримати її можна в будь-який час, навіть до того, як роботодавець дізнається про ваше бажання звільнитися.
 
4. Відразу після звільнення та отримання трудової книжки можна вимагати стягнення зарплати в суді. Обов‘язок довести факт її виплати лежить на роботодавцеві.
Належними доказами виплати можуть бути бухгалтерські документи з підписами колишнього співробітника про отримання сум готівкою, або документи про перерахування коштів з банківського рахунку роботодавця на рахунок працівника. Якщо роботодавець таких документів не надасть, виплату зарплати він не доведе.
Додатково за весь період невиплати зарплати до працевлаштування на іншу роботу ви можете стягнути середній щомісячний дохід до дня фактичного розрахунку.
 
В основному суди розглядають подібні справи дуже швидко (мінімум — кілька місяців, максимум, який зустрічався в моїй практиці — 2 роки).
Навіть якщо роботодавець категорично заперечує факт вашої роботи на підприємстві, невиплату вам зарплати, неотримання трудової книжки тощо, досвідчений адвокат допоможемо вам зібрати необхідну інформацію і повністю захистити свої права.
 
Закон стимулює «злобливих» роботодавців добровільно усунути заподіяну ними співробітникам шкоду.
 
5. Якщо підприємство не виплачує зарплату окремим або всім співробітникам не дивлячись на те, що на його рахунку є гроші, а за вказівкою керівництва витрачає ці гроші на інші потреби, це може бути підставою для притягнення директора до кримінальної відповідальності за ст. 175 Кримінального кодексу України.
Безпідставна невиплата заробітної плати більш ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, незалежно від форми власності або суб’єктом підприємницької діяльності, карається:
 — штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8 500 до 17 000 грн.) або
 — виправними роботами на строк до 2 років, або
 — позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів карається:
 — штрафом від 1000 до 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 25 500 грн.) або
 — обмеженням волі на строк до 3 років, або
 — позбавленням волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
 
За новим Кримінально-процесуальним кодексом України кримінальні справи порушуються майже «автоматично» протягом 24 годин після подання заяви. Тому якщо директор фірми вже сильно дошкулив, звернення з такою заявою може спричинити для нього серйозні неприємності.
 
Примітно, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до неї здійснила виплату зарплати потерпілому. Таким чином, закон стимулює «злобливих» роботодавців добровільно усунути заподіяну ними співробітникам шкоду.
 
Якщо ж у кримінальній справі буде доведена вина роботодавця, то він сплатить штраф або понесе інше, більш суворе покарання, яке не звільнить його від обов'язку виплатити заробітну плату. Тому директор фірми, відчувши реальну загрозу, в будь-якому випадку заплатить.
 
6. Працівникам приватних і державних підприємств законодавство надає однакові формальні гарантії охорони їх трудових прав. У реальності ж все не так просто.
 
Інф.: vkurse.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh