Олександр Савицький, Deutsche Welle
Суди стали ще однією поразкою демократії
Програш опозицією всіх скарг на результати виборів є ознакою авторитаризму, вважають як українські, так і українські спостерігачі.
Не виключено, що рішення судів всіх інстанцій за скаргами опозиції щодо перегляду результатів виборів на кількох мажоритарних округах були винесені за вказівкою згори, зауважив в інтерв'ю DW голова Комітету виборців України Олександр Черненко. Він вважає, що такий результат був очікуваним з огляду на втрату українською судовою системою будь-яких ознак незалежності. "Ці суди мали лише формальне чи ритуальне значення, а скарги опозиції виглядали радше як акти відчаю та безнадії, ніж як спроби реально змінити ситуацію", – сказав Черненко.

 
Найбільше суперечили здоровому глузду, на думку експерта, визнання судами недійсними виборів на двадцяти дільницях 94-го округу. Це було зроблено на підставі того, що на ці дільниці не були допущені спостерігачі. "Але на оригіналах і копіях протоколів з цих дільниць стоять підписи нібито не допущених спостерігачів",– сказав Черненко. Він також назвав дуже дивним судову заборону оприлюднювати результати по 11-му та 14-му округах після того, як ці результати вже були оприлюднені ЦВК і встигли набути чинності.
 
Міжнародні спостерігачі вважають таку поведінку судів та влади під час встановлення результатів голосування ознакою поразки демократії в Україні. Голова місії спостерігачів від Парламентської асамблеї Ради Європи Андреас Ґросс в інтерв'ю одному з українських видань прямо заявив, що держава "перебуває під авторитарною владою". А голова фракції партії Зелених в Європарламенті Ребекка Гармс не виключила, що підсумковий звіт міжнародних спостерігачів за виборами в Україні буде ще більш жорстким, ніж проміжний звіт, який вони подали на другий день після голосування.
 
Опозиція матиме моральне задоволення

Після відмови Вищого апеляційного суду України зобов’язати Центрвиборчком оголосити переможцями кандидатів від опозиції по 11-му та 14-му округах у Вінницькій області, а це були останні спроби опозиції оскаржити результати виборів, правники Об'єднаної опозиції "Батьківщина" заговорили про підготовку позову до Європейського суду з прав людини. 12 листопада такий розвиток подій не виключив і голова ради цієї політичної сили Арсеній Яценюк.
 
Але Олександр Черненко не очікує, що втручання європейської судової інстанції може змінити політичну ситуацію в державі. Зазвичай очікування рішення цього суду забирає кілька років. Якщо навіть скарги опозиції будуть розглянуті в пришвидшеному режимі, цей вердикт з'явиться після запланованих перевиборів на суперечливих округах і ніяк не зарадить їхньому перебігові, вважає експерт. "Рішення Європейського суду з прав людини може бути лише моральною сатисфакцією для опозиції, але ніяк не вплине на розвиток політичної ситуації в Україні", – сказав Черненко.

 
Інф.: DW.DE     Фото: vikna.stb.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh