Громадське телебачення в Україні – реальність чи ще один державний канал?
Сподіватися нині на створення громадського телерадіомовлення в Україні марно. Таким чином деякі експерти коментують схвалення урядом відповідного законопроекту.
Натомість інші фахівці вважають цю ідею цілком реальною. Перший законопроект стосовно громадського мовлення в Україні ухвалили ще півтора десятиліття тому, але до цього так і не дійшло. Про це йдеться у статті Олександра Лащенка на Радіо Свобода

  
"Ухвалення цього законопроекту сприятиме формуванню громадянського суспільства й забезпеченню реалізації права людини на інформацію". На це сподіваються в уряді, який ухвалив відповідний законопроект, повідомляє
прес-служба Кабміну.
 
На думку медіа-юриста Тетяни Котюжинської, обіцянки створити громадське телерадіомовлення в Україні можуть стати реальністю за кількох умов. По-перше, на цей проект державі варто виділити достатні кошти. В принципі таке телебачення мають фінансувати самі громадяни, зрештою на те воно й громадське. Але платоспроможність людей зараз цього не дозволяє.
 
"Ще один державний канал"

 
З іншого боку, не менш важливим є питання впливів – слід уникнути неминучої проблеми "хто платить, той і замовляє музику". А щоб це зробити, потрібен спеціальний орган, спостережна рада, незалежна від державних чиновників та із повноваженнями визначати редакційну політику. В сучасних умовах на це теж сподіватися не доводиться, підсумовує Тетяна Котюжинська. Адже влада не забажає відмовлятися від своїх медійних рупорів.      
 
"Україна вже має в принципі закон про суспільне телебачення, який багато-багато років не діє. Ну, можливо, буде ще один. Досить складно владі йти на такий крок. Ми бачимо, як це відбулося в Росії. Суспільне телебачення поступово перетворилося на ще один державний канал", – констатує Тетяна Котюжинська.  
 
А член Нацради з питань телерадіомовлення Оксана Калетнік налаштована оптимістичніше щодо перспектив громадського мовлення в Україні. За її словами, якщо суспільство забажає мати таке мовлення, цьому не завадять ані фінансові труднощі, ані інші проблеми.    
 
«Я досить часто спілкуюся з людьми, спілкуюся з громадами. Не всі громади готові сьогодні, розуміючи необхідність спільних важливих кроків, дійсно взяти зі своєї кишені бодай одну копійку», – ділиться спостереженнями Оксана Калетнік.
 
У Європейському Союзі стверджують, що однією з причин обмеження свободи слова в Україні стала відсутність громадського телерадіомовлення.
 
"Розбудова громадського мовлення – стратегічний пріоритет"
 
Майже рік тому Президент Віктор Янукович обіцяв прискорити створення такого мовлення. "Ми пропонуємо, щоб суспільне телебачення та радіо створювалися на базі державних телебачення і радіо", – заявляла два роки тому Ганна Герман. Водночас опоненти нинішньої влади попереджають, що замість створення повноцінного суспільного мовлення Україна може отримати ті ж самі державне телебачення і радіо, лишень під іншою вивіскою.
 
Попередник Януковича на Банковій – Віктор Ющенко – чотири тому запевняв у тому, що "розбудова громадського мовлення – стратегічний пріоритет" у його діяльності. А перший закон про створення системи громадського мовлення в Україні ухвалили ще 1997 року, але тодішній Президент Леонід Кучма наклав на нього вето. 2000 року ще один закон спіткала така ж доля.


Інф.: radiosvoboda.org
Ін 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh