Європарламент прийняв резолюцію щодо України: думки експертів
1 грудня Європарламент прийняв резолюцію щодо України, в якій продемонстрував, що готовий до співпраці, але за певних умов. Експерти оцінюють документ неоднозначно, але вважають, що на ситуацію в Україні та на дії керівництва країни резолюція ніяк не вплине.
Одна з основних тез резолюції - вимога європарламентарів не просто звільнити лідера ВО «Батьківщина» Юлію Тимошенко з-під арешту, але й допустити її та інших опозиційних політиків до майбутніх (у 2012 році) парламентських виборів.

«Закликати президента і владу Україна ... гарантувати, що Юлія Тимошенко та інші лідери опозиції мають право реалізувати своє право повноцінної участі в політичному процесі, як зараз, так і в майбутніх виборах в Україні», - зокрема, сказано в документі.

Другий момент - ЄС готовий парафувати угоду про асоціацію з Україною вже до кінця 2011 року з тим, щоб уже до кінця 2012 року вона була ратифікована. Але за умови «здійснення необхідних реформ та зміцнення демократичних цінностей, прав людини і верховенства права».

До речі, все в тій же резолюції європарламентарії згадали і про механізм тимчасового зупинення Угоди про асоціацію з Україною - він буде розроблений найближчим часом на випадок, якщо будуть порушуватися фундаментальні принципи договору.

Третє - чи не вперше ЄС визнав можливість вступу України в Євросоюз. У резолюції Європарламенту зазначено, що наша країна може подати відповідну заявку, але знову ж таки за умови дотримання принципів демократії.

По-четверте, Європарламент висловився за введення безвізового режиму між Україною та ЄС. Причому, чемпіонат з футболу Євро-2012 стане своєрідним випробувальним терміном для безвізового режиму.

І по-п'яте, Європейський союз має намір допомогти Україні в газових переговорах з Росією «з тим, щоб забезпечити відповідність у сфері торговельних стандартів і цін торгівлі газом України з Росією стандартам ЄС».

Українські політологи по-різному оцінюють, проголосовану 1 грудня Європарламентом резолюцію. Одні називають її досить жорсткою, інші - кроком уперед, а треті - вважають, що вона була прогнозованою і, по суті, відображає вже висловлені вимоги ЄС.

«Резолюція є досить жорсткою, і не тільки тому, що там згадується Тимошенко. Там ідеться про відкат демократії, про те, що потрібна судова реформа, що в Україні нічого не робиться у плані боротьби з корупцією. Крім того, там ідеться не про можливе членство України в ЄС, а про європейську перспективу. Це означає, що двері для України тримаються відкритим, йде жорстка прив'язка до ситуації в Україні і до повернення до принципів демократії в країні», - сказав політолог Олексій Гарань.

Однак, більшість його колег вважають, що документ відображає звичну позицію ЄС щодо України. «Він досить збалансований і відображає сукупність інтересів Євросоюзу. З одного боку ЄС дуже хоче, щоб процес підписання Угоди про асоціацію не припинявся, а з іншого - у них є побоювання з приводу ситуації в Україні і, зокрема, з приводу справ проти Тимошенко і Луценка. Але для нас дуже важливе підписання цієї угоди», - пояснив директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Згодні з ним і експерти-міжнародники. «Документ був прогнозованим, періодично організовувалися витоки інформації. Тобто його зміст наперед був відомий», - зазначив директор інформаційно-аналітичного центру «Перспектива» Павло Рудяков.

Експерт-міжнародник Борис Парахонський при цьому додає, що якщо мова йде і про членство Україна в ЄС, то це крок вперед у міжнародній політиці нашої країни. «В принципі, документ фіксує точку зору ЄС. Вона досить відома і так. Європарламентарії просто посилюють свою лінію поведінки. Хоча, якщо вони заговорили про членство в ЄС, то це крок вперед, бо раніше вони з цього приводу не заїкалися », - сказав він.

Що стосується реакції керівництва України на вимоги, висунуті в резолюції Європарламенту, то думка політологів з цього приводу однозначна - ніяких дій українська влада здійснювати не буде.

«Реакції не буде ніякої. Реакція банкової буде мовчазною. Триватиме підготовка до саміту Україна-ЄС, він у будь-якому випадку відбудеться, але питання тільки в тому, яким буде результат. Діапазон можливостей по суті, за форматом і представництву досить широкий. А сама резолюція не грає ролі, оскільки це дорадчий документ, підготовлений групою депутатів, які перебувають досить далеко від центру ухвалення рішень», - вважає Павло Рудяков.

Такої ж думки дотримується і керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. Втім, він відзначає, що цей документ у руках президента України Віктора Януковича під час газових переговорів з Москвою може значно вплинути на їх результат.

«Україна не готова відреагувати на цей документ і зробить все, щоб європарламентарі якомога довше чекали реакції на їх заяву. Але ця резолюція, якщо Янукович покаже її Путіну, збільшить ресурси України для торгу з Кремлем. На цьому документі можна збити по $ 100 з кожної тисячі кубометрів газу», - припустив експерт.

Олексій Гарань, у свою чергу, радить Віктору Януковичу переглянути свою позицію відносно екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. «Треба знайти вихід зі справи Тимшенко. Найкращим виходом була декриміналізація, але тепер залишився тільки апеляційний суд. Якщо апеляційний суд скасує рішення Печерського суду і Тимошенко вийде з в'язниці, то Янукович покаже, що у нас незалежний суд, він парафує угоду з ЄС і отримає міцний тил у переговорах з Росією. Я йому це порадив. Але що зробить Янукович, я не знаю. Він останнім часом діє з почуття помсти, з іншого боку його підштовхували до того, щоб Україна не підписала Угоди про асоціацію з ЄС », - упевнений політолог.

Однак, шансів на те, що після апеляційного суду Тимошенко опиниться на волі, мало, - вважає Віктор Небоженко. «Апеляційний суд - це глухий кут. Випустити її не можна. Те, що суд у перший же день не прийняв рішення про її статус і не випустив із в'язниці, говорить про те, що взяла гору прокурорська позиція, що Тимошенко повинна зустріти новий рік у в'язниці », - сказав він.

Володимир Фесенко при цьому підкреслює, що шанси на звільнення екс-прем'єр-міністра ще зберігаються, нехай і невеликі. «З одного боку ми бачимо позитивний сигнал - засідання апеляційного суду почалося раніше, ніж планувалося. За цим можна угледіти готовність, як мінімум, пом'якшити запобіжний захід для Тимошенко. З іншого боку, змінили суддю, і я б не брався прогнозувати хороші перспективи в правовому плані по темі Тимошенко. Шанси, що вона вийде існують, але чимало й охочих залишити її у в'язниці », - пояснив експерт, коментуючи почалися 1 грудня розгляд апеляції у справі Тимошенко.      Інф. eizvestia.com. 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh