altОпозиція закликала громадян України не виконувати закон "Про засади державної мовної політики", який після підписання президентом набув чинності, повідомляє BBC Україна.
Лідери опозиційних партій вважають, що закон може не виконуватися відповідно до Конституції, яка передбачає право ігнорувати "злочинні" накази та рішення.
У той час, як Партія регіонів називає цей закон історичним і таким, що забезпечує рівні права громадянам країни, опозиція впевнена у тому, що це передвиборчі технології влади. Наміри президента внести зміни до мовного закону, на думку оглядачів, навряд чи будуть швидко реалізовані, зважаючи на наближення парламентських виборів.

Мовний закон у дії: інструкція для (не)виконання
Світлана ДОРОШ, BBC Україна

Опозиція закликала громадян України не виконувати закон "Про засади державної мовної політики", який після підписання президентом набув чинності.
Лідери опозиційних партій вважають, що закон може не виконуватися відповідно до Конституції, яка передбачає право ігнорувати "злочинні" накази та рішення.
У той час, як Партія регіонів називає цей закон історичним і таким, що забезпечує рівні права громадянам країни, опозиція впевнена у тому, що це передвиборчі технології влади.
Віктор Янукович після зустрічі із представниками інтелігенції заявив, що також не сповна задоволений законом, а тому ініціюватиме зміни до нього.

Президент доручив голові уряду Миколі Азарову до 13 серпня створити робочу групу з удосконалення мовного закону, а до 27 серпня - розробити програму розвитку і функціонування української мови.
Віктора Януковича підтримали ті, хто ухвалював мовний закон.
"Підписання закону свідчить про те, що Україна виконала європейські вимоги про захист прав людини", - цитує заяву депутата Володимира Олійника прес-служба Партії регіонів.
У той же час лідери "Батьківщини" заявили, що опозиція не має наміру входити до робочої групи, яка готуватиме поправки до мовного закону.

"Опозиція не має жодних намірів втягуватися у те, що пропонує Віктор Янукович - у вересні доопрацьовувати закон. Це ігрища Януковича. Це як вдарити по морді весь український народ, а потім казати: давайте припудримо трохи обличчя усі разом. Не буде такого", - заявив, коментуючи підписання закону президентом, один із лідерів опозиції Анатолій Гриценко.
Наміри президента внести зміни до мовного закону, на думку оглядачів, навряд чи будуть швидко реалізовані, зважаючи на наближення парламентських виборів. Уявити, що у вересні-жовтні парламент візьметься за поправки до закону і створення разом із урядом державної програми, досить складно.
А отже, у найближчій перспективі суперечливий мовний закон діятиме.

Особливості нового мовного закону

Статус державної мови    
Українська мова як державна мова обов’язково застосовується на всій території України. Держава сприяє використанню державної мови у ЗМІ, науці, культурі, в інших сферах суспільного життя.

Яких мов стосується закон   
Закон спрямований на підтримку таких мов меншин: російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська, кримчацька.
У кого право на регіональну мову    Якщо на певній території території проживає не менше 10% носіїв певної мови, ця мова отримує статус регіональної.
За рішенням місцевої ради в окремих випадках це може стосуватися мови, регіональна мовна група якої становить менше 10%.
Отримання статусу можливе після того, як понад 10% осіб, які мешкають на певній території, зберуть підписи, а місцева рада ухвалить відповідне рішення протягом 30 днів з моменту надходження підписних листів.

Де використовується регіональна мова  
Регіональна мова або мова меншини використовується на відповідній території України в роботі місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування, застосовується і вивчається в державних і комунальних навчальних закладах.

Мова у Верховній Раді України    
Засідання Верховної Ради України, її комітетів і комісій ведуться державною мовою. Промовець може виступати іншою мовою. Переклад його виступу на державну мову, у разі необхідності, забезпечує апарат парламенту.

Документи органів влади    
Акти органів державної влади ухвалюються державною мовою і офіційно публікуються державною, російською та іншими регіональними мовами або мовами меншин.
Мова на виборах    Виборчі бюлетені друкуються державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова, виборчі бюлетені можуть оформлятися і відповідною регіональною мовою.

Мова у судах    
Судочинство в Україні здійснюється державною мовою, а у межах території, на якій поширена регіональна мова, і цією мовою.

Мова навчання 
Гарантується право отримання освіти державною мовою і регіональними мовами.
Мова навчання визначатиметься за відповідними заявами учнів, студентів чи батьків.
Тести для зовнішнього оцінювання якості освіти укладаються державною мовою, а за бажанням особи - у перекладі на регіональну мову або мову меншини.

Мова у мас-медіа    
Держава сприяє виданню і поширенню аудіо- та аудіовізуальних творів, друкованих видань державною мовою, регіональними мовами або мовами меншин.
Обсяги загальнодержавного, регіонального і місцевого мовлення державною мовою, регіональними мовами або мовами меншин мають відповідати чисельності мовних груп.  

Світлана Дорош     bbc.co.uk

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh