Карта України 1919 року - це сенсаційний оригінальний документ, бо це перша карта України як держави
Головне завдання цієї карти - дати пізнання сучасним українцям про славні сторінки нашої історії 90 років тому. Для багатьох українців, що проживали в 1919 році, ця карта відігравала велику роль, каже експерт. Тому що це було усвідомлення території, яку охоплювало незалежну Українську державу і розуміння, від кого її потрібно охороняти.
Карта, в першу чергу, є фіксацією стану свідомості населення того часу, коли вона надрукована, стану національного усвідомлення держави.

Паризька мирна конференція УНР кордони України представляє таким чином:


Держкордон УНР у день Возз'єднання 22 січня 1919 був значно масштабнішим за сучасний.

Кордон України в ті часи відображений на карті "Соборна Україна", що вийшла у Львові.
Документ: 100 років тому не тільки Крим, але й частина Росії була територією України. Знайдена у Львові карта України, віддрукована в 1918 році за замовленням уряду Скоропадського, свідчить про те, що кримський півострів вже тоді належав Україні. Крім того, до складу української держави входили частина територій Нинішньої Білорусі, Росії та Придністров'я.

«Без сумніву, до складу України тоді входив Крим. Ця карта призначена для того, щоб сучасники, на підставі документу (а це є карта-документ, яка видана у Відні відомою фірмою) могли побачити якою була Україна у 1918 році, як ці кордони змінилися», - розповів голова благодійного фонду« Україна- Русь» Ростислав Новоженець.

Історик Іван Сварник вважає цю карту «сенсаційним оригінальним документом», тому що це перша карта України як держави, на ній вперше були нанесені державні кордони.

Карти України 1918 цілеспрямовано знищували за радянських часів і за її зберігання можна було отримати до 10 років ув'язнення. Львів'янин Михайло Гаврилів придбав карту випадково на базарі в Івано-Франківську в середині 80-х минулого століття.

Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені усі українські етнічні землі, які в 1919 році були у складі України: Кубань, Ставропілля, Чорноморщіна, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Білорусі). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (нині у складі Румунії).

На карті, над якою працювала група істориків і науковців, на основі архівних матеріалів виділені території компактного проживання українців, так звані «клини», де формувалась українська армія. Малиновий клин - це Північний Кавказ, Сірий клин - Північний Казахстан і Південно-Західний Сибір, Зелений клин - Південна частина Далекого Сходу (головне місто - Владивосток), Жовтий клин - Нижнє і Середнє Поволжя.

До слова, площа Зеленого клину була удвічі більшою території України, тут українці проводили процеси державно] побудови: в 1918 році вони вимагали від російського уряду визнати далекосхідний Зелений Клин частиною України і оголосили культурну Конституцію українців Далекого Сходу і Самостійну Українську Далекосхідну Республіку.

Голова благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець зазначає, що карти в атласах суперечливі і неповні, не подають загальної картини про державне будівництво того періоду. Тому й видали карту «Соборної України», щоб показати, якими були українські кордони в День Злуки, якому передувало проголошення самостійності України 22 січня 1918 року, а 1 листопада 1918 була проголошена ЗУНР.
«Українці повинні знати свою історію, історію правдиву. Українці цієї історії не знають. Одні вважають, що соборність - це поширення християнства по Україні, інші, що це єдність між Сходом і Заходом, але хто скаже, що це об'єднання всіх етнічних українських земель? Головне завдання цієї карти - дати пізнання сучасним українцям про славні сторінки нашої історії 90 років тому. Карта допоможе оцінити сучасникам, молодому поколінню Акт Злуки», - зазначає Ростислав Новоженець.

Інф.: ukrreal.info

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh