Олег Панфілов, професор: "Іван Грозний просто-напросто вкрав назву Русь. Адже Руська держава існувала ще з XIV-го століття на території нинішньої України"
Здається, що російську історію пишуть всі, кому не лінь, перебріхуючи біографії і події.
Будь-який сучасний довідник російського походження роз'яснить, що перша письмова згадка терміна грецького походження "Росія" (з однією «с») відноситься до середини Х століття. У візантійських творах імператора Костянтина Порфирогенета саме так і пишеться – «Руси». Кирилицею цей топонім вперше був ужитий у 1387 році. В російській Вікіпедії написано, що мовляв «у XV—XVI століттях назва «Рос(с)ия» закріпилося за руськими землями, які не увійшли до складу Польщі та Литви і були об'єднані в єдину державу під керівництвом Московського князівства». Там само пишеться, що "після вінчання Івана IV на царство в 1547 році держава стала називатися Російським царством, а при Петрові Першому в 1721 році була проголошена Російська імперія". Дивна річ, але до 1772 року в Європі вже існувало Руське Королівство, - пише грузинський професор Олег Панфілов для "Крим.Реалії".

Здається, що давно можна звикнути до фальсифікацій або маніпуляцій щодо російської історії, але щоразу стає незручно ставити риторичні запитання незрозуміло кому і незрозуміло навіщо. Іноді здається, що російську історію пишуть всі, кому не лінь, часто роблять це поспіхом, автори не узгоджують один з одним факти, перебріхуючи біографії і події. Загадкою залишається історія з використанням назви "Россия" і похідного прикметника "русский", який використовується на власний розсуд, так, як захочеться черговому історику чи політику. Начебто ідея назвати Московське князівство Російським царством належить нащадкові Мамая з монгольського племені кийят, відомого як Іван IV Васильович, на прізвисько Грозний. До того застосовуються сучасними істориками позначення "Древнерусское государствов" або «Русские княжества», м'яко кажучи, притягнуті за вуха. Як і етнонім – за формою прикметник "русский" як позначення народу – така ж безглузда брехня.

У слові "русский" може бути одне застосування – як приналежності до території, а не народу, який ділився тоді на новгородців і псковичей ("ми – псковські"), суздальців, а потім і московитів. Як нісба у східних іменах, часто передають назва місця народження: аль-Бухороі – з Бухари, або аль-Хоразмі – з Хорезму. І саме позначення «Росія» було використано зовсім в іншій якості. Іван Грозний просто-напросто вкрав назву Русь, коли в 1547 році великий князь московський був коронований царем і прийняв повний титул: «Великий государ, Божою милістю цар і великий князь всієї Русі, Володимирський, Московський, Новгородський, Псковський, Рязанський, Тверській, Югорский, Пермський, Вятцкий, Бо(у)лгарский та інших». Із захопленням нових земель додавалися і назви окупованих територій – «цар Казанський, цар Астраханський, цар Сибірський і всієї Північної країни повелитель». Знав Іван Грозний про існування в Речі Посполитій Руського Королівства (воєводства)? Не міг не знати: йому спокою не давали західні сусіди і квітуча колись Київська Русь.

У 1703 році інший російський диктатор Петро I збудував на болотах нову столицю, провів декілька вдалих військових кампаній і в 1721 році дозволив називати себе титулами Імператора Всеросійського і Батька Вітчизни. З того часу «Россия», «русское», «российское» мали не етнічне, а державне позначення. Справді, яка в сучасному патріотичному розумінні «русская» друга дружина Петра Першого Марта Самуїлівна Скавронська-Крузе, мати імператриці Єлизавети? Яким «русским» імператором був Karl Peter Ulrich von Schleswig-Holstein-Gottorf, Петро III? Потім Катерина II, уроджена Sophie Auguste Friederike von Anhalt-Zerbst-Dornburg? Буквально до останнього царя Миколи II в крові російського імператорського дому було більше німецької крові, ніж міфічної «русской».

Російське держава, тим не менш, існувала ще з XIV століття, і зовсім не на території сучасної Росії. У 1908-1913 роках за підтримки барона Давида Гінцбурга і доктора Лева Кацнельсона в Санкт-Перебурзі у видавництві Брокгауза і Ефрона в 16 томах була випущена Єврейська енциклопедія – перекладом вийшла в Нью-Йорку у 1901-1906 роках «Jewish Encyclopedia». В ній було більше 20 тисяч статей, і, як зазначалося в останньому томі, «справу було розпочато за несприятливих зовнішніх умов». У радянський час енциклопедія не перевидавалася і тільки в перебудовний час видавництвом «Терра» був виданий репринт. Саме в цій енциклопедії були вперше російською мовою опубліковані відомості про згадку "земли русской", що не мають ніякого відношення до Росії.

Можна тільки припустити, чому, крім згадки у 13-му томі «Єврейської енциклопедії» більше ніде не публікувалися відомості про «Руське воєводство», що існувало з XIV століття на території, яку зараз прийнято називати Західною Україною. На початку XVII століття Руське воєводство було частиною величезної польської держави – Речі Посполитої, яка межувала з Московією на сході. У Єврейській енциклопедії точно дається адміністративний поділ: «Руське воєводство – адміністративна область Речі Посполитої, що ооплює чотири "землі" і три повіти: Львівську землю з Жидачівским повітом, Пшемисльську землю, Санокську землю і Галицьку землю з Коломийським та Трембовельским повітами. Воєводство займало площу майже всієї нинішньої Галичини до Ржешова і становило частину Малої Польщі. До заняття цій області Казимиром Великим в 1340 році тут знаходилися три окремих російських князівства (Львів, Галич, Пшемисл), відомих під загальною назвою Grody Czerwienskie, звідки пішла назва Червона Русь (для відмінності від Білорусії і Чорної Русі)».

У XV столітті центром Руського воєводства було місто Львів. Воєводство утворено близько 1434 року з тих земель Галицько-Волинського князівства (Руського королівства), які були захоплені в останній чверті XIV століття. У дослідженні Наталії Яковенко «Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст.» наводиться більш докладно опис «Руської землі». До заняття цих земель Казимиром Великим (1340) тут знаходилися три окремих давньоруських князівства (Львів, Галич, Перемишль), згодом об'єднаних під назвою Руське королівство або Руська земля. У 1254 році Данило Галицький прийняв у Дорогочині титул "короля Русі" від Папи римського Інокентія IV, заснувавши галицький королівський будинок. Нащадки Данила Романовича Галицького мали титул "Rex Russiae" (найчастіше "Regis Rusie") і "duces totius terrae Russiae, Galicie et Ladimirie" ("король Русі" і "князь всієї землі руської, галицької і володимирської").

Руське королівство або, як воно називалося польською, Województwo ruskie, до 17-18 століть було значним – в 1770 році там жили 1 495 000 чоловік, на території воєводства було близько 3 090 сіл, а також 160 міст і містечок. Найбільші етнічні групи – поляки, русини, євреї, німці, вірмени і волохи. Руське воєводство було ліквідовано в 1772 році після анексії земель Речі Посполитої, коли Галичина ввійшла до складу Австрійської імперії. Частина воєводства, зокрема, Холмський повіт, увійшла до складу Російської імперії.

У російських істориків рідко зустрічається згадка про Руське королівство або воєводство, їм зручно, в тому числі і з політичної точки зору, називати цю територію Південно-Західною Руссю або Південно-Західною Росією. Так було зручно для перетворення зрослих, за рахунок захоплення нових, земель на якусь нову політико-географічну територію – Росія, Російська імперія. Про існування «Руського королівства» було вигідно мовчати. Але саме звідси походить рід Рюриковичів, без яких історія середньовічної Росії буде порожня. І, знову-таки, це була не Росія, а саме "Руське королівство" з 1254 року, коли Данило Галицький прийняв титул "короля Русі".

Тепер Київська Русь в російських довідниках і підручниках іменується дивним позначенням "Давньоруська держава". Під назвою Малоросія, починаючи з XVII століття, маються на увазі звичайно нинішня Чернігівська і Полтавська області, хоча як назва території термін "Малоросія" з'явився в XIV столітті після поділу Київської метрополії і має швидше церковне позначення, а не державне і, тим більше, політичне. Маніпуляція історичними фактами – старе російське захоплення. Одного разу збрехавши, доводиться брехати постійно, придумуючи собі історію, від якої у росіян захоплює дух. Ось тільки в інших вона викликає сміх і жалість.

Олег Панфілов, професор Державного університету Ілії, Грузія
Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh