70 років тому до Сибіру вивезли 70 тисяч українців
Сімдесят років тому, фактично за добу, до Сибіру вивезли сімдесят тисяч людей різного віку, яких запідозрили у зв'язках з УПА.
Майже три тисячі жителів Рівненщини стали жертвами операції "Захід" - наймасовішої та накоротшої в часі депортації українців.
Про цю замовчувану в радянські часи сторінку в історії українського народу дізнавався  власний кореспондент "Українського радіо" Руслан Савуляк:
"Жителька села Іваничі, Дубенського району на Рівненщині, Ганна Андріюк, у роки війни була зв’язковою УПА. За це дев’ятнацятирічну дівчину заарештували і тиждень катували у тюрмі вимагаючи зізнання. Але марно. Коли ж Ганна повернулася у село стеження та допити не скінчилися.

Для боротьби з нескореними "западенцями" радянська влада спланувала операцію "Захід". Вона тривала лише добу і зачепила шість областей і стала наймасовішою в історії депортацією українців за такий короткий час, розповів історик Андрій Жив’юк.

Нині дев’яносторічна пані Ганна про життя на чужині мовчить. Лиш стримує сльози від тих досі болючих спогадів. ЇЇ долю, як і інших спецпоселенців, з архівних справ знають історики. Це була важка праця у нелюдських умовах. Коли після смерті Сталіна почали повертатися на батьківщину у більшості були тяжкі хвороби та інвалідність. У сімдесяті роковини операції "Захід" історики певні, що вона не була успішною для організаторв. Бо Україна таки стала незалежною. І Ганна Андріюк, яка перед радянськими катами не зронила й сльози, розплакалася. Від радості".
Прослухати АУДІО

Руслан Савуляк, Рівненщина, Українське радіо.

Інф.: nrcu.gov.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh