Сьогодні діяльність Держсанепідемслужби у сфері нагляду та контролю у сфері господарської діяльності, а саме торгівлі та громадського харчування, звелась до роботи "по зверненнях" - тобто нанівець. Про це розповів головний спеціаліст санітарно-гігієнічного відділу головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області Мирослав Гушул.

"Звернення жителів Львівщини є постійно, але ми можемо перевіряти тільки ті питання, що порушені у зверненні, інші питання ми права перевіряти не маємо. Найчастіше у зверненнях люди скаржаться на неякісні, небезпечні чи зіпсовані продукти харчування чи то в торгівлі, чи то у громадських закладах. Але ми маємо право вийти на цей об’єкт, зробити перевірку і вжити необхідні заходи тільки маючи дозвіл центрального органу", - пояснив Мирослав Гушул.

Так, письмові звернення громадян розглядаються і відправляються у центральний орган Держсанепідемслужби України, після чого Держсанепідемслужба у Львівській області отримує дозвіл на проведення позапланової перевірки.

За словами спеціаліста, результативність таких перевірок зводиться абсолютно нанівець: «Якщо є звернення громадян, то пройде 2-3 тижні, поки ми отримаємо офіційний дозвіл на право проведення перевірки. А на цьому об’єкті вже навіть сліду від тих продуктів, які там реалізувались, немає», - роз’яснив Мирослав Едуардович і додав:

Натомість щодо планових перевірок, то Мирослав Гушул наголосив, що згідно зі змінами до Постанови Кабінету Міністрів від 10 жовтня 2012-го, об’єкти із низьким ступенем ризику, до яких відносяться МАФи та заклади фаст-фуду, перевіряються раз на 5 років. «Коли вийшла ця постанова, багато об’єктів, які ми планували, не вдалось перевірити, оскільки вони потрапили у список з низьким рівнем ризику», - підкреслив спеціаліст.

«Зелене світло» на перевірку фаст-фудів може дати лише підвищення у Львівській області захворюваності на кишкові інфекції, - каже фахівець. «У ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» йдеться, що якщо фіксується підвищення захворюваності на кишкові інфекції і визначено, що воно пов’язане з закладами громадського харчування, то ми можемо організовувати перевірки таких об’єктів позапланово», - розповів Мирослав Гушул.

Зазначимо, що за січень-лютий у Держсанепідемслужбу у Львівській області надійшло 5 звернень жителів Львівщини та міста Львова в тому числі, в яких люди скаржились на неякісні продукти, придбані у магазинах.

Нагадаємо, у Києві з початку року перевірили близько 50 кіосків продажу фаст-фуду і виявили ряд порушень – недотримання правил санітарії та продаж зіпсованих м’ясопродуктів. 39 таких «точок» довелося закрити до усунення всіх порушень.

Інф.: pohlyad.com, фото: usiter.com

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh