Віталій ПОРТНІКОВ, журналіст, публіцист

Фальсифікованою є сама українська політична система
"Варіанти були або фальсифікація виборів, або максимально прозора виборча система "- заявив журналістам після ухвалення закону про вибори бютівський депутат Максим Міщенко. Як і колишній спікер Арсеній Яценюк, він вважає новий закон вибором кращим із запропонованого. Яценюк навіть стверджує, що з новим законом опозиція може перемогти на майбутніх парламентських виборах. Але я сильно в цьому сумніваюся.

Запропонована виборча система - це не перемога опозиції над владою, а перемога Сергія Льовочкіна над Андрієм Клюєвим. Фракція Партії регіонів, сьогодні керована помахом руки Чечетова, після наступних виборів перестане бути добре налагодженим безглуздим організмом, з депутатами доведеться працювати індивідуально - і тут у справу включиться президентська адміністрація. Якщо, зрозуміло, у неї будуть ресурси для упевнення і для переконання. Але про це на Банковій, за традицією, намагаються не думати.

Але в жертву апаратним іграм принесено щось важливіше - розвиток політичної системи країни. Ми вже жили і за мажоритарними правилами, і за партійними. Обирали анонімних депутатів, яких прикривав вождь - і голосували за пройдисвітів, єдиною перевагою яких перед іншими був туго набитий гаманець. І не змогли зрозуміти, що головна депутатська проблема - це відсутність відповідальності як такої. Ці люди легко міняють переконання, партійні фракції, уявлення про майбутнє країни, тому що відповідають тільки перед самими собою - або перед власним бізнесом. Ми, звичайно, можемо лестити себе надією, що вони будуть відповідати перед нами, якщо стануть балотуватися за мажоритарною системою - але це не більше ніж надія на диво. Чому раніше не відповідали, а зараз почнуть?

Ми, звичайно, можемо розраховувати, що партії будуть більш відповідально підходити до складання списків, але це не більше ніж надія на неможливе - якщо ми всеодно голосуємо за першу особу, чому не продати решту місць? Словом, вибори можуть бути навіть і прозорими - хоча я погано собі уявляю таку прозорість при чинній владі. Фальсифікованою є сама українська політична система.

Для того, щоб було інакше, є чимало інструментів - ті ж відкриті списки, які дозволили б виборцю голосувати не просто за вождя, а за тих людей, які пропонує йому партія у власному регіоні. І точно розуміти, чи це та партія насправді. Бо якщо вождь пропонує йому проголосувати за кінченого негідника - то, може, і вождь не справжній?

Якби існували відкриті списки, навряд чи Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко, та й Віктор Янукович могли б відбутися як політичні лідери. Або - інакше. Могли б - але змушені були б працювати з абсолютно іншими людьми. Ці люди відповідали б перед нами - ми б контролювали їх. І в результаті ми б не дожили до тотального краху управлінської системи. Але такого бути не може за визначенням. Відкриті списки - для чесних людей. Вони не дозволять збагатитися бізнесменам від політики. Тим, для кого фальсифікація політичного життя стала нормою.  

NEWSru.ua


NEW 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh