Напередодні росія здійснила обстріл Канева ракетами
25.08.2022 р. до Дня Незалежності України у м. Каневі на Чернечій (Тарасовій) горі відбулась акція "Обніміться ж, брати мої…" з нагоди 25-річного ювілею вшануванню генія і пророка українського народу Тараса Шевченка.
Нині йде війна, агресор росія 24 серпня, у День Незалежності України, здійснила обстріл Канева, над яким було збито дві ворожі ракети. Але загроза не зупинила велике бажання українців продовжити багаторічну традицію. Делегацію киян під горою зустріла завідувач фондів Національного музею-заповідника Тараса Шевченка Ганна Манжара та протоієрей Православної церкви України отець Сергій.

Із традиційним запашним короваєм, вінком із колосся пшениці та жита, калини, із вишитим у центрі рослинної композиції рушником та любов’ю своїх сердець приїхали шанувальники Великого Кобзаря вклонитися Батькові української нації. Обмінявшись привітаннями біля підніжжя гори, кияни підіймалася на вершину разом із курсантами Військового інституту Національного університету ім. Тараса Шевченка, речником Збройних сил України, військовим журналістом, полковником Русланом Ткачуком,  керівником ГО «Незламні духом українці» волонтером і журналісткою Олесею Доліною, солістами Зразкового театру пісні «Ладоньки» з очільницею, заслуженим діячем культури і мистецтв  України Світланою Садовенко, Генеральним директором Академічного ансамблю української музики «Дніпро», народною артисткою України Оленою Кулик, народним декламатором, учасником театру «Пам'ять» (який очолює народна артистка України Галина Яблонська) Михайлом Орлюком.   
                                                                                                 
На Шевченковій горі делегацію привітним словом зустріла директор музею Валентина Коваленко. Здійснили покладення квітів, короваю та вінка. Мітинг пам’яті розпочав отець Сергій.  Після урочистого проведення чину служби та слова благословення священика  пролунав виступ директора музею Валентини Михайлівни Коваленко, яка зосередила увагу присутніх на 25-річному ювілеєві вшанування Т.Г.Шевченка біля місця його поховання.

У своєму виступі організатор акції Зоя Ружин коротко висвітлила той відрізок часу, який так швидко промайнув від 7-ї річниці Незалежності України. Тоді відбулося перше вшанування Тараса Шевченка спільно з Асоціацією фермерів України на чолі з Іваном Томічем, представниками Товариства «Просвіта» ім.Тараса Шевченка, жінками-мироносицями, українським козацтвом.  

Як член Правління МГО «Земляцтво Придніпров’я» Зоя Ружин виступила перед головами Земляцтв областей України, зареєстрованих у м. Києві, з пропозицією, в основі якої було привезення з консолідуючою, об’єднуючою метою скарбничок із землею із найсвятіших куточків кожного з регіонів. Делегації різних Земляцтв за певний проміжок часу привезли цю землю до Канева. У музеї відкрито експозицію, де частково представлено священну землю. Зокрема, Антоніна Листопад передала землю з Донеччини, із садиби Василя Стуса, закарпатець Микола Бідзіля привіз землю із Говерли, Катерина Киворучко передала землю із Святої Софії Київської. Але найпершими передали скарбничку із землею, поклавши її на Петриківську тацю з написом «Обніміться ж, брати мої…» - з Дніпропетровщини, Луганщини, Миколаївщини, Івано-Франківщини, Житомирщини,  Рівненщини, Чернігівщини, Полтавщини, Львівщини  і поступово до цього долучилися всі Земляцтва.

Щороку делегації поповнювалися новими учасниками, державними та громадськими діячами за участі відомих митців та самодіяльних колективів, виконавців. Окремою сторінкою є участь Національної Ради жінок України на чолі її з головою Людмилою Порохняк-Гановською та Київського професійного коледжу з посиленою військовою та фізичною підготовкою на чолі з директором Василем Петровичем.

У попередні роки Тараса Шевченка вшановували в Каневі разом з Національним хором ім. Григорія Верьовки на чолі з Героєм України Анатолієм Авдієвським, Академічним ансамблем української музики «Дніпро», очолюваним народними артистами України Оленою Кулик та Любомиром Матейком, народним хором із Львівщини «Червона калина», народними артистками України Галиною Яблонською, Раїсою Недашківською, Героєм України Анатолієм Паламаренком, оперним співаком Андрієм Маслаковим, співачкою Ганною Солоничною, заслуженим артистом України Тарасом Силенком та багатьма іншими шанувальниками Великого Кобзаря.  

А сьогодні Батькові Тарасові звітувалися... 24.08.2022, в День Незалежності України, представники Спілки письменників України провели читання віршів, написаних поетами у дні війни… І в залі, і в бомбосховищі, куди вимушені були спуститися митці під час повітряної тривоги, в час якої над містом Каневом збито 2 ракети; взявши естафету провідних поетів, продовжили читання віршів, написаних у дні війни. Самобутньою поетесою Зоєю Ружин цього дня представлено дві нові книги, які чудом, на довірі друкарень удалося видати книгу «За Перемогу! За волю народу!», куди увійшло близько 200 віршів (в основному написаних з 26.02 по 31.05 цього року) та  14 пісенних творів на музику композиторів: Олександра Бурміцького, Леоніда Нечипорука, Світлани Садовенко, яка особливо була сповнена прагненням до Перемоги, поклавши на музику 7 віршів Зої Ружин. Цікаво, що композитор Олександр Бурміцький, натхненний віршем із цієї збірки «Україна - це мій рай!», яку в книзі присвячено французькому співакові Полю Манандізу, котрий на волонтерських засадах у дні війни підтримує Україну, наисав музику до пісні. Композитором зроблено демоверсію, а пан Поль робить аранжування до неї у своєму баченні та відчутті. Світлана Миколаївна вже після виходу книги написала ще 3 пісні на слова віршів з неї. Військовий журналіст, полковник Руслан Ткачук, за сприяння якого із друкарні взято певну кількість книг, подарував Музею та меру міста Канева книги Зої Ружин. У переддень Дня Незалежності України 23 серпня Ганні Манжарі виповнилося 75 років, то ж її привітали як хранителя духовних скарбів у храмі музею та  подарували книгу Зої Ружин, яку видано до Різдва Святого Миколая - «Ми Святому Миколаю Славеня возносимо!» (у ній 27 пісенних творів та близько 70 віршів, методичні рекомендації Світлани Садовенко, а також блок матеріалів по Першому Всеукраїнському духовному фестивалю «Величаємо Різдво Святого Миколая», який пройшов під покровом Свято-Миколаївського храму на Татарці (настоятель храму і Президент фестивалю - протоієрей Тарас Мельник). Було озвучено історично пізнавальний факт, що 22 травня відбулося перепоховання Тараса Шевченка із Санкт-Петербургу до Канева і саме 22 травня перенесено мощі Святителя Миколая до м. Барі (Італія).

Соліст Театру пісні «Ладоньки» Максим Порядченко виконав вірш «Сонячна держава». У своєму виступі керівник дитячого колективу, професор Світлана Садовенко яскраво представила книгу з описом творчої праці під звуки канонади. Народна артистка України Олена Кулик звитяжно та натхненні заспівала пісню з проекту «Дніпрова сага» на слова Тараса Шевченка, музику Володимира Павліковського та пісню з книги «За Перемогу! За волю народу!» «Ой калинонько, калино…» на музику Олександра Бурміцького, вразивши присутніх своїм чуттєвим і високопрофесійним виконанням.

Презентували книгу і курсанти ІІ курсу ВФФП Військового інституту. Владлена Прокопенко продекламувала вірш «Тарасові Шевченку сини й доньки вірні!», а Софія Філонюк Софія зачитала поезію «Земля». Звісно, народний декламатор Михайло Орлюк урочисто і звитяжно зачитав вірш з «Кобзаря» Тараса Шевченка та презентував книгу віршем «І коріння, і насіння батьківської слави». Під час проведення мітингу пам’яті літопис заходу здійснювали журналісти: Олеся Доліна і Руслан Ткачук. По завершенню відбулося переломлення короваю та неофіційне спілкування. Усі милувалися переможною силою природи, яка буяла під покровом сили Духу Великого Кобзаря.

Були представлені унікальні вишиті рушники із колекції Зої Ружин та полотно "Думи мої! Літа мої..." авторства заслуженого художника України Олександра Охапкіна.





















Висловлюємо велику вдячність заступнику начальника з виховної роботи Військового інституту полковникові Сергію Мотиці за сприяння в організації поїздки та виготовленні каркасу під вінок.

Зоя Ружин, керівник проекту «Обніміться ж, брати мої…», член Правління НРЖУ, МГО «Земляцтво Придніпров’я», Почесна Громадянка с. Шевченкове (Батьківщина Тараса Шевченка)

Фото Руслана Ткачука

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh