Київська міська військова адміністрація повідомила, що яскраве світіння над Києвом ввечері 19 квітня стало результатом падіння на Землю космічного супутника NASA.
Проте у NASA сказали ВВС, що їхній супутник на той момент був на орбіті. Військові повітряних сил припускають, що це був метеорит.
У центрі спеціального контролю державного космічного агентства України повідомили, що "космічне тіло зайшло в щільні шари атмосфери". Там теж кажуть, що це, швидше за все, був метеорит.
Ввечері кияни побачили над містом яскравий об'єкт, який падав. Після цього одразу включили повітряну тривогу.
"Близько 22:00 години 19 квітня у межах Києва у небі спостерігалося яскраве світіння повітряного об'єкта. За попередньою інформацією, це явище стало результатом падіння на Землю космічного супутника NASA. Аби уникнути жертв від падінь на землю уламків - була оголошена повітряна тривога. ППО не працювала", - повідомив начальник КМВА Сергій Попко.
Одразу після появи яскравого об'єкта голова офісу президента Андрій Єрмак повідомив у телеграмі, що це працює протиповітряна оборона. Проте згодом видалив цей пост.
Кияни у соцмережах жартували про НЛО, яке могли збити над столицею.
При цьому у низці регіонів України дійсно оголошена повітряна тривога. Зокрема, повідомляють про атаку на Дніпро і низку вибухів у місті.
По Києву росіяни 19 квітня не били.

Що сказали в NASA
Цього тижня космічне агентство США оголосило, що знятий з експлуатації супутник вагою 300 кг увійде в атмосферу в середу.
Космічний корабель RHESSI, який використовувався для спостереження за сонячними спалахами, запустили на низьку навколоземну орбіту в 2002 році і вивели з експлуатації в 2018 році, повідомляє NASA.
Але Роб Маргетта з управління комунікацій NASA сказав BBC, що супутник все ще перебував на орбіті в той час, коли спостерігали спалах, і увійде в атмосферу Землі пізніше вночі.
NASA і міністерство оборони США продовжують стежити за RHESSI, додав він.
19 квітня 2023 року о 21:57 за київським часом інфразвуковими засобами ГЦСК на території України зареєстрована високоенергетична акустична подія. Розрахункове місце епіцентру вибуху знаходиться в Київській області.
Подія ймовірно пов'язана із входом космічного тіла в щільні шари атмосфери, інформація уточнюється.
Що кажуть в державному космічному агентстві

У головному центрі спеціального контролю державного космічного агентства України також прокоментували подію.
"19 квітня 2023 року о 21:57 за київським часом інфразвуковими засобами ГЦСК на території України зареєстровали високоенергетичну акустичну подію. Розрахункове місце епіцентру вибуху розташоване в Київській області. Подія ймовірно пов'язана із входом космічного тіла в щільні шари атмосфери, інформація уточнюється", - йдеться у заяву агентства.
Там додали, що повідомлення про можливий схід з орбіти КА США "RHESSI" не підтверджуються.
"Цей супутник досі перебуває на орбіті, а район його можливого падіння перебуває за межами України. За розрахунками центру космічних спостережень, очікується, що супутник припинить існування сьогодні - 20.04.2023 о 15:58:21 за київським часом", - додали в агентстві.
В агентстві вказують, що найбільш ймовірно спалах спричинило падінням метеориту з потоку Лірид.
Вчені кажуть, що щороку у квітні Земля проходить через шлейф комети Тетчер, яка залишає метеорний потік Ліриди. Ліриди не залишають довгих палаючих слідів, коли проносяться через атмосферу Землі, їхня ознака — яскраві спалахи, або так звані "вогненні кулі".
"У шлейф комети Тетчера, яка залишає метеоритний потік Ліриди, Земля потрапила 15 квітня 2023 року. Вийде з нього наша планета 29 квітня. Пік зорепада припадає на 21 квітня", - вказали в агентстві.
Схожий на київський випадок відбувся у лютому цього року, кажуть вчені. Вночі над північною Францією впав метеор, який згорів в атмосфері. Метрове небесне тіло під час вибуху освітило небо над країною, що зафіксували камери спостереження та очевидці.
Що кажуть в повітряних силах
Як вказали у командуванні повітряних сил, за попередньою інформацією, спалахи над містом Київ близько 22.30 пов'язані із падінням супутника/метеорита (інформація уточнюється).
"На даний час загрози застосування противником засобів повітряного нападу на цьому напрямку немає. Протиповітряна оборона в готовності!" - йдеться у заяві.

"А поки соцмережі потішаються мемами з літаючими тарілками, інтенсивна бойова робота Повітряних Сил по БпЛА "Shahed-136/131" триває на південно-східному напрямку у зоні відповідальності повітряного командування "Схід". Збито близько десяти "шахедів". Деталі - пізніше!" - додали там.

Що кажуть науковці
Наукова спільнота The Alpha Centauri наполягає, що об'єкт, який бачили над Києвом, не був супутником.
"Над Києвом не згорів супутник NASA. Сьогодні дійсно в атмосферу має входити апарат NASA RHESSI, що спостерігав сонячні спалахи з 2002 по 2018 рік. Але траєкторія його падіння дуже (ДУЖЕ) далека від України", - заявили у спільноті.
Там закликали київську військову адміністрацію краще перевіряти інформацію.
"Об'єкт, що впав біля Києва - це болід (метеор)", - наполягають у науковій спільноті.

Інф.: ВВС Україна

Коментарі