Російські ракетні обстріли призвели до масових відключень електроенергії в Україні, що, у свою чергу, тимчасово паралізувало мобільний зв’язок та домашній інтернет. Але українці вже знайшли вихід із ситуації.

За даними платформи NetBlocks, доступність інтернету в різних регіонах України впала майже на 65% після масового обстрілу критичної інфраструктури 23 листопада. Відключення енергосистем призвело до проблем у роботі мобільних мереж та домашнього (оптичного) інтернету. У деяких регіонах країни користувачі більше доби залишалися не лише без 4G, а й без простого стільникового зв'язку. інтернет  під час блекауту.
Оскільки значна частина людей сьогодні працюють віддалено, не в усіх офісах/коворкінгах/кафе є генератори, а зв'язок та інтернет довго не з'являлися навіть після увімкнення електрики ― для багатьох ситуація стала справді безвихідною. Найнадійніший варіант залишитися з інтернетом за будь-яких умов ― замовити термінал супутникового інтернету Starlink. Але й у нього є кілька мінусів: обладнання та підписка вартуватимуть копійчину, для прийому сигналу потрібен більш-менш відкритий простір (де тарілку можуть вкрасти), та й запустити Starlink без світла також не вийде.

Днями НВ розповідав, як зробити повербанк для будинку з автомобільного акумулятора. На цей раз розберемося, як змайструвати домашній інтернет без доступу до побутової електроенергії.

Мобільна точка доступу

Як не дивно, найбанальніша порада найчастіше виявляється найефективнішою. Практично кожен сучасний смартфон дозволяє створити Wi-Fi точку доступу. Якщо, звісно, цьому смартфону доступна мобільна мережа.

Єдиний вихід за умов так званого «блекауту» ― підключення до одного з мобільних операторів, доступних у межах національного роумінгу. Якщо ваш телефон не робить це автоматично, спробуйте увімкнути ручний пошук оператора в налаштуваннях мобільних мереж.

У деяких випадках, використовуючи мережу іншого оператора, можна роздати Wi-Fi на кілька людей і навіть дивитися потокове відео. Не забувайте лише перевіряти заряд телефону.

Посилити сигнал можна за допомогою додаткової точки доступу, яка може працювати як у автономному режимі, так і підключатися до електромережі. За допомогою додаткових програм також можна дізнатися, де сигнал оператора буде найпотужнішим.

Резервне живлення комутатора*

*Комутатор ― точка розподілу інтернету серед групи користувачів

У більшості багатоквартирних будинків домашній інтернет реалізовано за схемою FTTB (fiber to the building), яка виглядає так: обладнання провайдера → оптоволоконний кабель до комутатора провайдера у підвалі або на технічному поверсі з живленням 220V → кабель "вита пара" у кожну окрему квартиру.

Найчастіше проблеми виникають із вузлом комутатора, оскільки більшість популярних провайдерів мають резервне живлення та генератори для первинного обладнання.

Але коли багатоквартирний будинок виявляється знеструмленим – перестає працювати і комутатор. Резервне живлення комутатора можна забезпечити за допомогою «безперебійника» (джерела безперебійного живлення) та акумулятора.

Деякі провайдери самостійно забезпечують резервне живлення своїх комутаторів, тому домашній інтернет може працювати навіть без електрики. Для перевірки цього вийміть інтернет-кабель з Wi-Fi-роутера і вставте його у відповідний роз'єм у ноутбуку, що працює.

У деяких ноутбуках додаткове програмне забезпечення дозволяє створити точку доступу Wi-Fi, і також можна організувати резервне живлення роутера за допомогою акумулятора/повербанка та інвертора.

PON-підключення

Технологія Passive Optical Network або PON дозволяє проводити інтернет-кабель від провайдера до квартири без додаткових комутаторів.

Для використання цього підключення потрібно провести в квартиру окремий оптичний кабель, придбати абонентський термінал, який конвертує «оптику» у «виту пару» та забезпечити резервне живлення для цього терміналу.

І, звісно, живлення для Wi-Fi-роутеру, якщо вам потрібне бездротове підключення.

Різні провайдери можуть надати послугу PON-підключення за ціною від 500 до 1000 грн. Але й цей спосіб має кілька слабких місць.

По-перше, PON-підключення не гарантує постійного живлення для обладнання провайдера. По-друге, не кожен провайдер має можливість здійснити таке підключення. І, по-третє, за нинішніх умов у провайдерів вже є черга з бажаючих підключити таку послугу.
«Кишеньковий» роутер

Любителі мандрувати напевно чули про портативні 4G-роутери (модеми), які дозволяють роздавати інтернет одного з мобільних операторів.

Найчастіше такі роутери можуть роздавати інтернет протягом кількох годин завдяки вбудованому акумулятору. Але для зарядки роутера та інших гаджетів вам все одно знадобиться будь-яке резервне джерело живлення.

Деякі моделі 4G-модемів можуть одночасно виконувати функції повербанків.

При виборі такого пристрою обов'язково уточніть його сумісність із SIM-картками різних мобільних операторів, об'єм акумулятора та інші параметри.

Існують також «традиційні» мережеві маршрутизатори з додатковими роз'ємами під SIM-карту.
ADSL-інтернет від Укртелеком

Доволі рідкісний, застарілий, але надійний варіант – асиметрична цифрова абонентська лінія (ADSL), яка дозволяє передавати інтернет-сигнал без проміжних пристроїв за допомогою мідної телефонної лінії.

Таке підключення використовує спадкоємець телефонної мережі Міністерства зв'язку УРСР — компанія АТ «Укртелеком».

Представники компанії заявили, що майже всі найважливіші інтернет-вузли Укртелекому обладнані резервними джерелами живлення, тому ADSL-підключення працюватиме як у приватному, так і багатоквартирному будинку.

Залишилося тільки дізнатися, чи є у вас можливість підключити інтернет від Укртелеком, а також забезпечити резервне джерело живлення для маршрутизатора з DSL-роз'ємом.

Костянтин Ценцура
Інф.:  НВ

Коментарі